Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Gazende Mahallesi’nde, Gezende Mahallesi Kültür ve Dayanışma Derneği ile Gezende Mahalle Muhtarlığı tarafından düzenlenen ve Mersin Büyükşehir Belediyesi, Gülnar Belediyesi ile Gülnar Kaymakamlığı gibi kurumların destek verdiği ’14. Gezende Erik ve Kültür Festivali’ yapıldı.

Gülnar ilçesine bağlı Tarihi Ilıpınar Alanında açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen festival, yarışmalar, dans gösterileri ve konserler ile renkli gösterilere sahne oldu. En iyi erik yetiştiricilerinin büyük bir rekabetle yarıştığı festivalde İbrahim Şahin birinci, Mustafa Ak ikinci ve Mustafa Akkan üçüncü oldu. Renk, tazelik, aroma gibi kategorilerin dikkate alındığı yarışmada birinci seçilen üreticiye Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından 3, ikinciye 2, üçüncüye ise 1 adet organik sıvı gübre hediye edildi.

Mersin’de 19 Mayıs etkinlikleri sürüyor Mersin’de 19 Mayıs etkinlikleri sürüyor

Yarışma bitiminde Akdeniz ve Iğdır Ortaokulu öğrencileri halk oyunları sergiledi. Yerel sanatçılardan Barbaros Kıroğlu ve Armağan Arslan’ın seslendirdiği şarkı ve türküler eşliğinde eğlenen yöre halkı, fantezi müziğin sevilen isimlerinden Hakkı Bulut ile de müzik ziyafeti yaşadı. Herkesin hep bir ağızdan şarkı söylediği, sık sık oyun havalarının eşlik ettiği festivalde keyifli anlar yaşandı.

“Amacımız, verdiğimiz tarımsal desteklerle bölgenin kalkınmasını sağlamak”

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, coğrafi işaret tescilli Gezende eriğinin tanıtılması için düzenlenen festivalin oldukça önemli olduğunun altını çizdi. Şahutoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak bölgedeki erik üreticilerinin işlerini kolaylaştırmak ve ürüne katma değer kazandırmak için erik boylama makinesi desteğinde bulunduklarını da dile getirdi.

Büyükşehir olarak yöreye ve bölgeye uygun destekler yaptıklarını belirten Şahutoğlu, “Amacımız, sürdürülebilir tarım destekleriyle, bölgenin kalkınmasını sağlamak. Coğrafi işaretli ürünlerde Gezende eriğimiz var ve Mersin genelinde de 23 farklı ürünle coğrafi işaret aldık. Büyükşehir olarak çalışmalarımızla Gülnar Kuş Üzümünün de coğrafi işaretini aldık. Mersin Büyükşehir Belediyesinde, aynı zamanda ziraat mühendisi olan bir belediye başkanı ile çalışmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Onun verdiği desteklerle üreticinin yanında oluyoruz, olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Festivalde eğlenen herkes hem moral buldu, hem mutlu oldu

Konser için Mersin’den gelen Güler Olgar, “Gayet güzeldi, ilk gelişimiz ve çok eğlendik. Olumsuz hava koşullarına rağmen konser güzeldi. Mersin’de yaşıyoruz ama festival için geldik” derken, Gülnar’da yaşayan Ayşe Demir, “Gülnar’da yaşadığımız bir ayrıcalık. Bu festival ayrı bir şans, ayrı bir güzellik oldu. Festival, Gülnar’ın tanıtımına katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.