Mersin Büyükşehir Belediyesinin ‘Yenileşmeler’ temasıyla bu yıl 2’incisini gerçekleştirdiği ‘Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali’nde 4 ayrı kategoride yarışan sanatçılardan dereceye girenlere ödülleri törenle verildi.

4 ayrı kategorinin kazanan yarışmacıları, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen tören ile ödüllerine kavuştu.Prof Dr. Faik Kanatlı, Aydan Yalçın, Nalan Çelik, Erdal Dalgıç ve Baha Sadık Akıner’den oluşan seçici kurulun yer aldığı İçel Sanat Kulübü 2. Rehber Aydın Şiir Ödülü’nün birincisi, festivale İzmir’den katılan Ersan Kaan Erçelik oldu.

Nursel Duruel, Ali F. Bilir, Gülseren Engin Ünsün, Orhan Özdemir ve Remzi Karabulut’un yer aldığı Mersin Sanat Edebiyat Derneği seçici kurul üyeleri İlyas Halil Öykü Ödülü’ne gazeteci-yazar Abidin Yağmur’un öykü dosyasını layık gördü.

Barış İnce, Jale Sancak, Turan Ali Çağlar, Öner Yağcı ve Hisayet Karakuş’un yer aldığı 3. Mersin Roman Ödülü seçici kurulu ise, Yaşar Bedri Özdemir’in yazmış olduğu eseri birinci olarak seçerken, Fatma Saadet Bilir, Rüştü Aydın ve Mehmet Ali Elçin’in yer aldığı seçici kurulu Hikâyelerle Kuşaktan Kuşağa Mersin kategorisinde lise öğrencisi Zeynep Bilge Yılmaz’ın eserini birinciliğe değer buldu.

Etkinliğe, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü, Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Engin Yıldırım, Başkan Danışmanı İbrahim Evrim ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“Kültür ve sanata olan desteklerimiz bugün olduğu gibi artarak devam edecek”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz törende yaptığı konuşmasında, 4 kategoride yarışan ve dereceye girmeye hak kazanan eser sahiplerine ödüllerini takdim ettiklerini dile getirdi. Belediye olarak kültür ve sanatın her zaman yanında olduklarını ifade eden Gökayaz, “11-14 Ocak tarihlerinde 2’incisini düzenleyecek olduğumuz Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali’ne tüm edebiyatseverleri bekliyoruz. Konuk ülke olarak Fransa’nın yer alacağı bu festivalde söyleşilerden konferanslara, sergilere kadar birçok etkinlik sanatseverlerle buluşacak. Kültür ve sanatla ilgili bu çabalarımız bugün olduğu gibi bundan sonra da kıymetli sanatseverlerimizin desteği ile artarak devam edecek” dedi.

“3 bölümden oluşan hikâyem, 100 senelik bir dokümanın birikimi”

Mersin Sanat Edebiyat Derneği İlyas Halil Öykü Ödülü birincisi gazeteci-yazar Abidin Yağmur, eserinde, tütün kaçakçılarının yaptığı yolculuğu kaleme aldığını ifade etti.

Hikâyesinin önce film senaryosu olarak düşünüldüğünü ancak yüksek maliyet sebebiyle eserini senaryodan hikâyeye çevirmek zorunda kaldığını belirten Yağmur, eserinde babasının hayat hikayesinden esinlendiğini dile getirdi.

Yağmur, “Hikâye uzun yıllar bekledi. Hikâyenin ikinci bölümünü Türk Edebiyat Vakfı’nın ‘Bana Dağları Anlat’ roman yarışmasına gönderdim. Birinci bölümünü de öğrencim yarışmaya gönderdi. Üçüncü bölüm ‘Kırık Düğme’yi de bitirmek üzereyim. Bu hikâye bir üçlemeden oluşuyor. Trabzon muhacirlik tarihinin, Milli Mücadele tarihinin ve Müslüman bir gencin Rum kızına olan aşkının peşinden Yunanistan’a gitmesi ve orada yaşadıklarını içeriyor” diyerek hikâyesinin 100 senelik bir dokümanın birikimi olduğunu aktardı.

“Büyükşehir Belediyesi farkını ortaya koymuş”

Kendisinin 9 kitabı olduğunu ve bunun yedisinin şiir kitabı olduğunu dile getiren İçel Sanat Kulübü 2. Rehber Aydın Şiir Ödülü birincisi Ersan Kaan Erçelik, şiir dosyasını yarışmaya göndermeden önce üzerinde çok çalıştığını dile getirerek, “Seçici kurulun takdiri fakat ben elimden gelenin en iyisini hazırlamaya çalıştım. İçel Sanat Kulübü’ne ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bizleri çok güzel ağırladığı için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin kentte düzenlediği kültür ve sanat faaliyetlerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Erçelik, “Mersin Büyükşehir Belediyesinin uluslararası olarak bu festivali düzenlemesi, bizleri davet etmesi ve ağırlaması bizim için büyük bir gurur kaynağı. Ben, belediyelerin bu tür etkinlikleri desteklemesi gerektiğini düşünüyorum ama Mersin Büyükşehir Belediyesi burada farkını ortaya koymuş” ifadelerini kullandı.

"Ödül almayı beklemiyordum, mutlu oldum"

Hikâyelerle Kuşaktan Kuşağa Mersin ödülünün birincisi 15 yaşındaki Zeynep Bilge Yılmaz da hikayesini yazarken ailesinin başına gelen bir olaydan esinlendiğini belirterek, “Ödül almayı çok beklemiyordum ama çok mutlu oldum. Başvuruyu son gün yapmıştım. Ailemi, okulumu, öğretmenlerimi gururlandırmak beni çok mutlu etti. Tek bildiğim şey bütün hedeflerimden vazgeçmeyip her zaman devam edeceğim. Bütün yarışmalara ‘Kazanacağım’ diyerek başvurmaya devam edeceğim” şeklinde konuştu.