Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen ‘Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali’, edebiyatseverleri ağırlamaya devam ediyor. Birbirinden değerli yazarları edebiyatseverlerle buluşturmaya devam eden festivalde, ikinci gün de dolu dolu geçti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından, bu yıl ‘Yenileşmeler’ temasıyla organize edilen festival, Türkiye’nin yanı sıra Fransa’nın da birbirinden değerli yazarlarını ağırlıyor. 11 Ocak tarihinde başlayan ve 4 gün boyunca devam edecek festival 14 Ocak’ta sona erecek. Kongre ve Sergi Sarayında devam eden festivalin ikinci günü, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger ile Fransız Kültür Merkezi Ankara Müdürü Sophie Gautier Aydoğdu’nun konuşmaları ile başladı. Özdülger, ‘2. Uluslararası Mersin Edebiyat Festivalinin ikinci gününde de bir arada olmanın verdiği mutluluğu yaşadıklarından söz etti. Özdülger, belediye olarak yapmış oldukları ve yapacak oldukları çalışmalar için başta Mersinli sanatseverlere teşekkürlerini ileterek; “Bu çalışmalar, festivaller, sanatla iç içe yaptığımız tüm etkinliklerimiz bir tesadüf değil. Çünkü Mersin hakikaten son derece kıymetli, sanata, sanatçıya sahip çıkan, sanatın tüm dinamikleriyle iç içe ilgilenen, önemseyen, çok kıymetli sanatseverler barındırıyor. Aynı zamanda çok değerli şairler, yazarlar, ressamlar barındıran bir şehir. Gerçekten çok zengin bir şehir bu anlamda. Çok mutlu ve gururluyum. En başta teşekkürüm benim Mersinli sanatseverlere” dedi.

Festivalin onur konuğu olarak Fransa’dan kente gelen ve katılım sağlayan yazarlar ve şairlere, Fransız Kültür Merkezi Ankara Müdürü Sophie Gautier Aydoğdu’ya, Mersin’e Değer Katanlar Kurulu’nun (MEDEKA) Edebiyat Kuruluna, Festival Direktörü Prof. Dr. Cemal Sakallı’ya ve sanatçılara tek tek teşekkürlerini ileten Özdülger, “Dünyamızı güzelleştirdiğiniz, hayal dünyamızın penceresini aralamamızı sağladığınız ve kendimizi bulmamız noktasında yön verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Güzel şehrimizde sizlerle bir arada olmanın ayrı gurur ve mutluluğunu yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

“Festival harika geçiyor”

Fransız Kültür Merkezi Ankara Müdürü Sophie Gautier Aydoğdu da çok heyecanlı olduklarından söz ederek, “Biz ilk yabancı ülke olarak davetli olduk ve çok büyük bir gurur yaşıyoruz. Böyle bir festivalin uluslararası düzenlenmesi hem Mersin hem de konuk ülke için çok önemli. Bence Fransa güzel bir seçenekti ve Mersin Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum. Festival harika geçiyor. Dün başladı ve salon hep dolu. Özellikle gençler geliyor. Ben kürsüdeyken onların gözlerini görebildim. Konuşmaları çok heyecanla dinliyorlar. Bence ikincisi yapılan bir festival için özellikle çok büyük bir başarı. Çok güzel bir organizasyon” diye konuştu.

Şair ve yazarlar edebiyatseverle buluştu

Festival konuşmaların ardından Şair ve Yazar Metin Cengiz ile Fransız Şair ve Çevirmen Claire Lajus tarafından verilen “Fransız-Türk Edebiyatı: Alımlamalar ve Yansımalar” panelinin ardından, Yazar Nedim Gürsel’in ’Yaşadığını Yazmak’ söyleşisi ile devam etti. Yazar Nedim Gürsel tarafından daha sonrasında ise ’Okurlar Buluşması’ gerçekleştirildi. Şair ve Yazar Metin Cengiz ile Fransız Şair ve Yazar Catherine Pont-Humbert tarafından da Fransız Şair ve Çevirmen Claire Lajus moderatörlüğünde ’Günümüz Fransız Edebiyatı’ başlıklı panel düzenlendi. Fransız Şair ve Çevirmen Claire Lajus tarafından da Annie Ernaux’nun ’Meselesini’, ’Dilini’ ve ’Yalınlığını Tercüme Etmek’ başlıklı söyleşi yapıldı. Festivalin 2. günü Şair ve Yazar Metin Cengiz’in moderatörlüğünde Yazar Jean Poncet ile Fransız şair ve yazar Michel Cassir tarafından ’Günümüz Fransız Şiiri’ paneli ile tamamlandı.

“Mersin’de kendimizi evimizde gibi hissediyoruz”

Fransız Şair ve Çevirmen Claire Lajus da Mersin’e ikinici gelişi olduğunu belirterek, kentte olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Lajus, “Festival çok güzel geçiyor. Her şey zamanında işliyor ve çok disiplinli bir organizasyon var. Buradaki atmosferi çok samimi buluyorum. Bugün fark ettim ki seyircilerde çok genç var ve hoşuma gitti” şeklinde konuştu.

Fransız Şair ve Yazar Catherine Pont-Humbert ise Mersin’e ilk kez geldiğini vurgularken, “Mersin’de olmaktan çok mutluyum. Çünkü biz burada kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Harika bir organizasyon çok iyi düşünülmüş ve organize edilmiş. Aynı zamanda da tabi Fransa’nın konuk ülke olması da bizi gururlandırıyor” dedi.