Mersin Büyükşehir Belediyesinin 3. Çevre Yolu üzerinde yapımını tamamladığı 8 akıllı ve kanalize kavşak; doğa, atmosfer, yakıt kullanımı, bekleme ve seyahat süresine yönelik iyileşme sağladı.

Sağlanan iyileşmeler sonrasında kavşaklar sayesinde bir günde 60 kilogram, yılda ise 21 bin 900 kilogram karbon salınımı engellenmiş oldu.

Işıkların yanma süresi otomatik ayarlanıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesinin 3. Çevre Yolu üzerinde planladığı teknolojik altyapılı kanalize kavşaklarda gün içinde, saat bazlı araç ve yaya yoğunluğuna göre ışıkların yanma süresi otomatik ayarlanıyor. Yapılan tüm kanalize kavşaklarda 3 şerit araç, 1 şerit bisiklet yolu, delinatör ve butonlarla oluşturulan koruma bandı ve yaya yolu bulunurken, düz istikamette, sağa ve sola dönüşlerinde 3 farklı kulvardan yönlendirme yapan kavşak sayesinde, trafik ışıklarında bekleme süresi en aza iniyor.

Kavşaklarda, zirve saatte bekleme süresinde oluşan yüzde 57, araç hızında ise oluşan yüzde 39’luk iyileşme, koridor üzerindeki seyahat süresinde de yüzde 39’luk bir tasarruf süreci sağlıyor. Bu sayede yaya ve sürücülerin bekleme süresinin en aza indiriliyor.

Karbon salınımının azalmasıyla ağaçlar kurtuluyor, bekleme süresi azalıyor

Kanalize kavşaklar sayesinde ayrıca günde 60 kilogram, yılda ise 21 bin 900 kilogram karbon emisyonunda azalma sağlanıyor. Bu da günde 6, yılda ise 2 bin 190 ağacın karbon tutmaması ve emisyonu dengelemek zorunda kalmaması anlamı taşıyor.

Kavşaklarda sağlanan daha az bekleme süresi sayesinde ise araçların tükettiği yakıt miktarı azalıyor. Araçlar günlük bin 900 litre, yıllık ise 693 bin 500 litre daha az yakıt kullanıyor. Bu tüketimin azalması da, yıllık 650 bin dolar tasarruf sağlanması anlamına geliyor.