İhracatın şampiyonları ödüllerini aldı

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 25,3 yukarı taşıyarak 896,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar, konteyner ve navlun krizi, ham madde teminindeki sıkıntılara rağmen yaptıkları özverili çalışmalarla bu başarılı çalışmaya imza atan ihracatçı firmalar, AKAMİB’in Adana’da düzenlediği etkinlikte ödüllerini aldı.

ADANA 23.02.2022, 12:52
İhracatın şampiyonları ödüllerini aldı

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), bir önceki yıla göre ihracatını yüzde 25,3 yukarı taşıyarak 896,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar, konteyner ve navlun krizi, ham madde teminindeki sıkıntılara rağmen yaptıkları özverili çalışmalarla bu başarılı çalışmaya imza atan ihracatçı firmalar, AKAMİB’in Adana’da düzenlediği etkinlikte ödüllerini aldı.

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Adana Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç ve çok sayıda ihracatçı birlik başkanı ve sektör temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte sektöründe en fazla ihracata imza atan 35 firmaya ödülleri takdim edildi.

"Hedefimiz ucuza üretmek değil"

AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, “Tüm yaşananlara karşın firmalarımız üretmekten ve ihracat yapmaktan vazgeçmedi ve hem bölgemiz hem de ülkemiz ekonomisi için önemli başarılara imza attılar. Her bir ihracatçımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. Pandemi nedeniyle tüm dünyada uygulanan aşırı genişlemeci para politikalarının sonucunda küresel ölçekte yaşanan enflasyon nedeniyle üretim maliyetlerinin arttığına dikkat çeken Başkan Kılıçer, “Sanayi kapasite kullanımının yüzde 80’e dayandığı ve yatırım ihtiyacının yüksek olduğu bu dönemde yüzde 40’lara varan ticari kredi faizi seviyeleri, sürdürülebilir üretim ve yatırım hedefleriyle maalesef örtüşmemekte” diye konuştu.

Dünya pazarlarında rekabetin hızla arttığını belirten Başkan Kılıçer, “Bizim hedefimiz düşük maliyetle daha fazla ürün üretmek değil, zaten rakip ülkelerle ucuz ürünlerle rekabete girmek bizim amaçladığımız ekonomik modelle örtüşmemekte. Biz, Ar-Ge, inovasyon ve markalaşma ile katma değeri yüksek ürünler ihraç etmek ve girdiğimiz pazarlarda kalıcı olmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Ticaret Bakanlığı ve TİM’in destekleriyle gerçekleştirdikleri UR-GE çalışmalarıyla bölgedeki KOBİ’leri ihracatçı yapmak veya ihracattaki katma değerleri artırmak için çalışmalara devam edeceklerinin altını çizen Başkan Kılıçer, “Dünyada mobilya pazarı hızla büyüyor. Özellikle yılda ortalama 60 milyar dolarlık ithalat potansiyeli olan ABD pazarı bizi bekliyor. Buradan alacağımız yüzde 10’luk pay, hem sektörümüze, hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlar. Üstelik Çin’den kaynaklı lojistik sıkıntılar devam edeceği için Türkiye’nin hızlı tedarik ve nakliye avantajı ön planda olmaya devam edecek.” İfadelerini kullandı.

Başkan Kılıçer, 22 Mart’ta Kayseri’deki düzenleyecekleri törende de 2021 yılında AKAMİB’in ihracatına Kayseri’den en güçlü desteği veren firmaları ödüllendireceklerini duyurdu.

"Tonla satıp gramla almayalım"

Etkinlikte düzenlenen panelde konuşan AKAMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Aymen ise “Ülkemiz konumu, arazi yapısı ve iklimi itibariyle familya, cins ve tür sayısı bakımından zengin bir bitki örtüsüne sahip ve bunu doğru kullanabilirsek petrolden bile daha kıymetli. Yerli sanayi ve katma değeri yüksek, teknolojik üretim olmazsa olmazımız ama Türkiye’nin ayrıca bir tarım ülkesi olduğunu unutmamamız gerekli. Çiftçilerimizin yaş ortalaması çok yüksek, yerlerine gelenler de annesinden, babasından gördüğü yöntemlerle çalışıyor. Her sektörde olduğu gibi tarımda da teknoloji gelişiyor, yenilikleri takip etmemiz, daha verimli teknikleri uygulamamız gerekli” dedi.

AKAMİB bünyesindeki orman ürünleri sektörünün ihracatının pandemide sürekli arttığının altını çizen Aymen, şunları söyledi:

“Türkiye binlerce endemik bitkiye ev sahipliği yapıyor. Sadece üretimde dünya ikincisi olduğumuz keçiboynuzundan örnek vermem gerekirse, geçtiğimiz yıl haziran ayında Çin’e yaptığımız ihracatımız yüzde bin 748 oranında artarak 1,9 milyon dolar oldu. Verinin detaylarına baktığımızda, keçiboynuzu mamulleri ihracatımızın yüzde bin 572 oranında artarak 1,7 milyona dolara ulaştığını görüyoruz. Bu mamullerden üretilen kozmetik ürünlerinin değeri milyar dolarlara ulaşıyor. Üstelik ihracattaki kg fiyatımız 1,5 dolar civarındayken Çin’e yaptığımız orman tali ürünleri ihracatımızın kilogram fiyatı 30 doları aşmış durumda. Bu oran Türkiye ortalamasının neredeyse 30 katı. Kozmetikten ilaç sanayine kadar birçok alanda kullanılan bu ürünler, milyarlarca dolarlık pazara sahip. İhracatımızın artışına seviniyoruz. Ancak ham haliyle sattığımız bu ürünleri ülkemizde işleyebilsek, gram fiyatı yüzlerce dolara ulaşabilecek. Katma değeri bu kadar yüksek olan sektörde yatırımlar teşvik edilmeli. Elimizdekinin kıymetini bilelim, tonla satıp gramla almayalım”

Genç nüfusun çok kıymetli olduğunu da vurgulayan Bülent Aymen, “Üniversitede okuyan öğrenci sayımızın AB ortalamasının üzerinde olmasına rağmen bir yandan genç işsizlerimizin sayısı artıyor, bir yandan da sanayici kalifiye eleman bulamamaktan şikayetçi. Sanayi ile üniversite iş birliklerinin artırılması ve ihtiyaca yönelik programların, bölümlerin müfredata eklenmesi, meslek liselerinin cazip hale getirilmesi gerekli.” şeklinde konuştu.

"Yüksek montanlı işleri kaçırmamak için ölçeği büyütmeliyiz"

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve TİM Başkanı İsmail Gülle de konuşmalarında ihracat şampiyonları listesine girmeyi başaran AKAMİB üyesi ihracatçıları tebrik etti. Türkiye’nin 2021 yılında ihracatta bir rekora imza attığını ve yüzde 32,9 artışla 225,4 milyar dolar değere ulaşıldığını kaydeden Turagay, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün bu dönemde yüzde 25,7 artışla 7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Türkiye’nin mobilyada net ihracatçı olduğunu vurgulayan Turagay, bu sektörde hedef pazarlar arasında bulunan ABD’de 60 milyar dolarlık mobilya ithalat hacmi bulunduğunu, 260 milyon dolarlık ihracat rakamını çok daha yukarılara çıkarmak ve yüksek montanlı işleri kaçırmamak için ölçeği büyütmek gerektiğini dile getirdi.

"Büyük işleri yapmak için birleşmeliyiz"

TİM Başkanı İsmail Gülle de 2022 yılında 250 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşma yolunda mobilya sektöründen çok şey beklediklerini söyledi. Başkan Gülle, “Mobilya sektörümüz de geçen yıl bazında yüzde 23’lük bir artışla 7 milyar dolarlık bir ihracata ulaştı. Tabii ki dünyadaki genel rakamlara baktığımızda daha fazlasını yapmamız gerektiğine hepimiz hemfikiriz. Mobilya sektörü olarak bizim en büyük sorunumuz ölçek sorunudur. Ülkemizde mobilya sektöründe, özellikle ABD menşeli Çin’den kaçan siparişlerin ülkemize getirilmesinde maalesef başarılı olamadık. Müşteriler, büyük rakamlı işleri yaptıracak yer bulmamaktan şikayet etti. Büyük işleri yapmak için birleşmeliyiz, birlikte hareket etmeliyiz. Az olsun benim olsun mantığının ihracat için geçerli olmadığını, artık büyük işleri ve projeleri gerçekleştirmemiz gerektiğinin bilincinde olmalıyız. İşimizi büyütmeliyiz, mallarımızı ucuza satmamalıyız" dedi.

En fazla ihracat gerçekleştiren 35 firma ödül aldı

AKAMİB bünyesinde bulunan firmalar ödüllerini Adana Valisi Süleyman Elban, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, TİM Başkanı İsmail Gülle, AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, AKAMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Aymen, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, AKAMİB Başkan Yardımcısı Tarık Ciğer ve AKİB Genel Sekreteri Mehmet Ali ERKAN’ın elinden aldı.

AKAMİB 2021 Yılı İhracat Şampiyonları Listesi’nde şu firmalar yer aldı: İstanbul’dan Kastamonu Entegre; Adana’dan Gizir Ahşap, Halk Hijyenik Ürünleri, Oyka Kağıt Ambalaj, Adawall Duvar Kağıtları, Beta Gıda, İrfan Akdemir, Adasan, Regrace Mobilya, Tülin Buga, Gökhan Zerengil; Mersin’den İncom, Ova Oluklu Mukavva, Meysüt Gıda, Bakkalım, KY Mobilya, Hiss Kamış, KH Company Kağıt Ürünleri, İntertim Orman Ürünleri, PMS Tıp Teknolojileri, Armada Duvat Kağıtları; Hatay’dan Akra Global, Zeynep Sağlamoğlu Aksesuar, Mobicenter Mobilya, Modelin Mobilya, Bünyamin Alpaslan, Ergin Doğan Aksesuar Mobilya, Nidal Karadaş, Sultan Döşeme, Berva Mobilya, Engün Dış Ticaret; Karaman’dan Oğuzcanlar Makine, Şenpa ve Repall Geri Dönüşüm; Osmaniye’den Rota Oluklu Mukavva.

AKAMİB İhracat şampiyonları Ödül Töreni öncesinde Global Ekonomi ve Politik Durum Açısından Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri Sektörleri İhracatımızın Değerlendirilmesi Paneli gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Güzem Yılmaz’ın yaptığı panele, AKAMİB Başkan Yardımcısı Bülent Aymen, Ayvansaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin ve Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Sefer Levent değerlendirmelerde bulundu.

Yorumlar (0)
banner69
29
açık
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:46
Güneş 05:23
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:53
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Samsunspor 36 51
8. Manisa Futbol Kulübü 36 49
9. Tuzlaspor 36 49
10. Boluspor 36 48
11. Gençlerbirliği 35 48
12. Keçiörengücü 35 48
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 36 46
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31