MERSİN (İHA) - Almanya'da R.Y.'ye tecavüz etmek suçundan hüküm giyen ancak, cezaevine götürülürken kaçan M.Ş.K (28), Mersin'de sahte kimlikle yakalandı.

Alınan bilgiye göre, İçel İl Jandarma Alay Komutanlığı'na bağlı jandarma birlikleri, 3 gün önce Adanalıoğlu beldesi kesiminde yaptığı yol kontrolleri sırasında, şüphe üzerine, tecavüzcü firari M.Ş.K'ı gözaltına aldı.

Yapılan araştırma sonucunda, üzerinde Mustafa Başbayar ismine düzenlenmiş sahte nüfus cüzdanı çıkan kişinin, Almanya'da Türk uyruklu R.Y. isimli kadına tecavüz etmek suçundan, Alman makamlarınca 1 Nisan'da yakalanan ve cezaevine götürülürken araç içerisinde bulunan polisi etkisiz hale getirip silahını alarak kaçan Bingöl nüfusuna kayıtlı M.Ş.K olduğu ortaya çıktı.

M.Ş.K'ın ayrıca, Türkiye'de uyuşturucu madde satmak, hırsızlık ve adam tehdit etmek suçundan sabıkalı olduğu anlaşıldı. Jandarma tarafından gözaltında tutulan M.Ş.K, Almanya'da tutuklanmasına sebep olan tecavüz olayı ile ilgili olarak, "Ben bu kızı ne gördüm, ne de tanıyorum. Böyle bir olay olmamıştır" dedi.

M.Ş.K'ın, üzerinde bulunan sahte nüfus cüzdanını, Almanya'da ikamet eden Sivaslı Burhan isimli bir kişiden 500 Mark karşılığında temin ettiği, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan sahte belgelerle giriş yaptığı ve bir süre İstanbul'daki akrabalarının yanında kaldıktan sonra Mersin'deki yakınlarının yanına gelmek istediği bildirildi.

(İU-SA)(25/06/98, 17.11 TSİ)