Mersin’de Toros Devlet Hastanesi Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi’nde (AMATEM) tedavi gören bireylerin, aldıkları eğitimin ardından el emeği ile ürettikleri örgü, takı ve seramik gibi ürünler, Sayaparak Alış Veriş Merkezi’nde düzenlenen sergide ziyaretçilere sunuldu.

Toros Devlet Hastanesi ile Sayaparak AVM işbirliği çerçevesinde, hastanenin Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi’nin danışanlarının hazırladığı el sanatları, takı tasarımı, seramik, dikiş ve nakış ürünlerini alış veriş merkezi girişinde satışa sunuldu. Toros Devlet Hastanesi Başhekimi Özgür Ozan Karak, AMATEM’in amacının, sağlık hizmeti alan hasta ve yakınlarına, uygun fiziki koşullarda, bilimsel kurallar ve kabul görmüş yaklaşımlar çerçevesinde standart bir bakım sunmak, hasta ve yakınlarının tedavi sırası ve sonrasında rehabilitasyon programlarına katılımlarını sağlayarak, hastaların sosyal yaşama dahil olmalarını teşvik etmek olduğunu söyledi. Karak, "Bu çerçevede biz onların tedavi ve takiplerini yapıyoruz. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği halinde bazı kurslarımız oluyor. El sanatları, seramik, gibi. Buna benzer kurslar ile onların işlevselliğini olabildiğince artırmak ve onları tekrar topluma kazandırmaya çalışıyoruz" dedi.

Sayaparak AVM yöneticileri ise alkol ve uyuşturucu madde bağımlılarının bağımlılıklarından kurtulması için gerekli desteği sağlayamaya devam edeceklerini bildirdi.