Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi bünyesinde ‘Anılarda emek var’ sloganıyla kurulan Antika Pazarı, antikaseverlerden yoğun ilgi görüyor.

Her cumartesi Yenişehir ilçesi İstamihan Talay Bulvarı üzeri Merdok Sitesi karşısında, Büyükşehir Belediyesine ait Topraktan Tezgaha pazar satış alanında kurulan pazar, antika tutkunlarının uğrak adresi oluyor. Antika satıcıları ile antikaseverleri buluşturan pazarda, antika paradan dergilere, taş plaklardan gramafona, kasetlerden eski gaz lambalarına, ev eşyalarından eski gümüş ve takılara kadar pek çok değerli nostaljik ürün satışa sunuldu. Pazardan yükselen nostaljik şarkılar eşliğinde kurulan stantları dolaşan ve alışveriş yapan vatandaşlar, geçmişe yolculuk yapmanın mutluluğunu yaşadılar.

“Antika Pazarına her geçen gün ilgi daha da artıyor”

Antika Pazarının Mersin’de büyük bir ihtiyacı karşılamak için açıldığını ve pazara oldukça ilginin yoğun olduğunu kaydeden Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, “Hem alıcılardan hem satıcılardan ilgi beklediğimizin de üzerinde oldu. Bundan sonraki dönemde buradaki antika satıcıları şehir merkezindeki özel etkinliklerde her ay konulu bir pazar açacaklar. İlki de muhtemelen porselenle başlayacak. İlginin daha da artacağını düşünüyorum" dedi. Antika satıcılarının pazar kurulmadan önce sistemli olmayan bir şekilde satış yaptığını belirten Dokucu, “Şimdi ise kendilerini hem Türkiye’de hem de yurtdışında tanıtıyorlar. Pazara ilgi çok fazla ve İstanbul’dan bile özellikle gezmeye gelenler oluyor. Mersin’de de buna ihtiyaç vardı” diye konuştu.

“Bu pazarda huzur ve mutluluk var”

Mersin Antika Pazarı Başkanı Ebru Otluoğlu, Antika Pazarının geçmiş ve geleceğin birleştiği bir nokta olduğunu dile getirerek, “Buraya gelen herkes muhakkak geçmişinden bir iz bulacaktır. Zaten buraya geldiklerinde ve burayı gezdiklerinde bunu anlayacaklardır. Burada huzur ve mutluluk var. Geçmişi yaşamak isteyen herkesi her cumartesi sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında Antika Pazarımızda geçmişe yolculuk yapmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Antika tutkunlarını geçmişe götüren bu pazarda her şey var

Antika satıcısı Yusuf Şahin, ürünlerin arasında en az 2 yüzyıllık ürünler olduğunu ve 25 yıldır bu mesleği yaptığını söyleyerek, “Vatandaşlarımız eskiye alışsın, eskileri öğrensin diye pazarımızda satıyoruz. Hem elimizdeki eski ürünleri satıp değerlendiriyoruz hem de vatandaşların elinde kalan ürünleri getirdiklerinde onlarla anlaşıp o ürünleri burada satıp değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Antika pazarına ilgi duyan vatandaşlardan Dilek Kavuz, pazarı çok hoş bulduğunu dile getirdi. Antikaya ilgi duyan herkesin de pazara uğraması gerektiğini söyleyen Kavuz, “Burası çok güzel ve herkesin gelmesini isterim. Çok değişik ve yöresel ürünler de var. Müzikler o kadar güzel ki, herkes gelsin ve kaçırmasın” diye konuştu.