Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, itfaiye personelinin acil durum ve afetlere karşı daha donanımlı ve eğitimli hale getirileceği bir eğitim merkezi olarak hizmete açılan Ata Eğitim Merkezi, eğitimlere devam ediyor.

Ata Eğitim Merkezi’nde verilen hizmet içi eğitimler bünyesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığında grup amiri ve çavuş olarak görev yapan personel, eğitim amirleri eşliğinde 5 gün süren bir uygulamalı programa tâbi tutuldu. Daha etkin ve donanımlı bir itfaiye teşkilatı ile Mersin halkına hizmet vermeyi hedefleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, mevcut personelin de yetkinliklerinin artırılmasını amaçlıyor.

Verilen eğitimler bünyesinde grup amiri ve çavuşlar; ağaç ve beton kesme motoru çalıştırma, motopomp ile su çekme, hidrolik açma-kesme ve hava yastıkları kullanarak yaralı kurtarma ve temiz hava solunum cihazı kullanarak yanan bodrum katından yaralıyı çıkarma istasyonlarında uygulamalar gerçekleştirdi. Oluşturulan 5 istasyonda grup amiri ve çavuşların yetkinlikleri uygulamalı program kapsamında gözlemlenirken, bu sayede grup amiri ve çavuşların görevlerindeki yetkinliklerini artırması amaçlandı. Ata Eğitim Merkezi’nde devamlı olarak süren eğitimler bünyesinde ilerleyen günlerde de diğer itfaiye personelinin bu eğitimlere tâbi tutulacağı bildirildi.

“Hedefimiz Mersin halkımızın can ve mal güvenliğini korumak”

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı İtfaiye Eğitim Şube Müdürü Abdil Duru, Ata Eğitim Merkezi’nin; ‘Bilgi, Teknik Tecrübe ve Daha Güçlü İtfaiye’ sloganıyla açıldığından söz ederek, merkezde haftanın 5 günü program dâhilinde eğitimler verildiğini söyledi. Duru, “Bu haftaki eğitimlerimiz İtfaiye Dairesi Başkanlığında grup amiri ve itfaiye çavuşu olarak görev yapmakta olan personelimize yönelik düzenlendi. Eğitimimiz 5 istasyondan oluştu. Hedefimiz Mersin halkımızın can ve mal güvenliğini korumak, muhtemel yangın, kaza ve sel-su baskınlarına daha etkin ve hızlı bir şekilde müdahale edilmesidir. Burada grup amiri ve çavuşlarımızın becerilerini, teknik bilgilerini gözlemledik. Bu eğitimler Mersin İtfaiyemizde görev yapmakta olan tüm personele verilecektir” dedi.

Duru ayrıca, muhtemel afet durumlarına karşı daha etkin mücadele etmek amacıyla hareket ettiklerini vurguladı.