Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın kardeş şehri Filistin’in El-Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh ile video konferans aracılığıyla görüştü.KONYA (İGFA) - Tayseer Abu Sneineh’ten bölgedeki son durum hakkında bilgi alan Başkan Altay, tüm Konya halkının süreci yakinen takip ettiğini, ilk günden itibaren hem meydanlarda hem sosyal medyada tepkilerini dile getirdiğini; kendilerinin de Büyükşehir Belediyesi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve UCLG çatısı altında tepkilerini en yüksek dilden söylemeye gayret ettiklerini ifade etti.

İsrail’in yaptığının bir insanlık suçu, bir soykırım olduğunu her platformda dile getirmeye devam ettiklerini kaydeden Başkan Altay, “Toptan bir cezalandırmaya giderek insanların elektriğini, suyunu kestiklerini, masum sivilleri gözetmeden bir katliam yaptıklarını ifade ediyoruz. Bir an önce ateşkesin sağlanmasını ve insani yardım koridoru açılarak Gazze’de yaşayan insanların temel ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Özellikle öldürülen masum çocuklar ve siviller için sadece Müslümanların değil, tüm dünyanın vicdanının sorumlu olduğunu ve üzülmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Kalıcı olarak barışın tek yolunun başkenti Kudüs olan bir Filistin Devleti kurulması gerektiğini ifade ediyoruz. Hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem Dışişleri Bakanımız hem bizler bulunduğumuz hep platformda Filistinli kardeşlerimizin yanındayız, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Allah yardımcınız olsun. Dualarımız sizinle. Ayrıca insani yardım koridoru açıldığında her türlü eksiğin giderilmesiyle ilgili olarak da Konya Büyükşehir ve Konya halkı olarak hazırız.” dedi.

“KONYA’DAKİ UCLG DÜNYA KONSEYİ’NE KATILMANIZ ÇOK ÖNEMLİ”

Görüşmede El-Halil Belediye Başkanı Tayseer Abu Sneineh’i 26-27-28 Ekim’de Konya’da düzenlenecek UCLG Dünya Konseyi’ne davet eden Başkan Altay, Dünya Konseyi’nde önemli gündem maddelerinden birinin Filistin’de yaşananlar olacağını belirtti. Sneineh’in UCLG-MEWA Başkanı olarak Konya’da bulunmasının önemli olduğunu kaydeden Başkan Altay, “Sizleri görmeyi çok arzu ederiz ama gelemiyorsanız da online olarak katılmanız çok önemli” diye konuştu.