Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, pandemi ile ilgili sürecinin kaygı verici olduğunu ve Yenişehir’de günlük 50’in üzerinde vaka ile karşılaştıklarını söyledi.

Başkan Özyiğit, “Umut ederim ki çok daha yüksek özenle bu süreci atlatırız. Virüsü yenmek bu büyük bir bilinç ve dayanışma gerektiriyor. Hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

Yenişehir Belediyesinin 2020 yılı Eylül ayı olağan meclis toplantısının birinci birleşimi, Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit başkanlığında Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Korona virüs tedbirleriyle yapılan toplantı bir önceki birleşim tutanaklarının özetinin okunmasıyla başladı. Mecliste 7 madde oy birliğiyle kabul edilirken, 10 madde komisyonlara havale edildi. “Mücadelemiz ilk günkü gibi sürüyor”

Toplantının açılışında konuşma yapan Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi olarak Türkiye’de Covid-19 vakalarına rastlanmadan önce, 7 Mart tarihinde çalışmaya başladıklarını ve virüs ile mücadeleye ilk günkü gibi devam ettiklerini ifade etti.

Hep birlikte özen göstererek, virüsü yenebileceklerini kaydeden Başkan Özyiğit, “Şuan yaşadığımız süreçte pandemi ile ilgili kaygı verici bir durumdayız.

Yenişehir’de günde 50’in üzerinde vaka ile karşılaşıyoruz. Mart ve Nisan aylarında Mersin’de günlük toplam 12-13 vakayı konuşuyorduk, ancak bugün gelinen noktada artış hızının ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Biz 7 Mart tarihi itibariyle çalışmalarımıza başladık.

İlk günden bu yana Yenişehir Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Ancak burada büyük iş vatandaşlarımıza da düşüyor. Kalabalık ortamlardan uzak durmalıyız. Ziyaretleri kısa tutalım. Yoğunluğun az olduğu yerlerde yürüyüş ve spor yapalım, özellikle sigarandan uzak duralım.

Bağışlık sistemini güçlendirici destek vitaminler almamız gerekiyor. İçerisinde C vitamini, selenyum ve çinko barındıran ürünleri tüketmemizde büyük fayda var.

Bağışıklık sistemimiz kuvvetli olmalı. Umut ederim ki çok daha yüksek özenle bu süreci atlatırız. Virüsü yenmek bu büyük bir bilinç ve dayanışma gerektiriyor. Hep birlikte mücadele etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Yenişehir Belediyesi AKM’de İndirim

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde pandemi süresince salon ücretlerinin yüzde 50 indirim yapılması teklifi oy birliğiyle kabul edilerek, ilgili komisyonlara havale edildi.

Başkan Özyiğit, “Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde yapılacak etkinlikler için pandemi süresince salon ücretlerinde yüzde elli indirim uygulanması teklifi görüşülerek, ilgili komisyonlara havale edildi.  

Başkan Abdullah Özyiğit, Bu gün burada Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde toplantımızı yapıyoruz. Sizler de aralıklarla oturuyorsunuz. Sanatsal faaliyetlerimiz de de oturma düzeni bu şekilde.

Salonlarımızı kiralayan vatandaşlarımızın zorlandığı bilgisi bizlere ulaştı. Pandemi sürecinde kültür ve sanata destek vereceğiz. Bu nedenle salonlarımızda fiyatların yüzde elli oranında indirmeyi teklif ediyoruz” dedi.Başkan Özyğit’ten dal ve moloz atıkları uyarısı 

Dal ve moloz toplanmasıyla ilgili olarak hazırladıkları programa vatandaşların uyması gerekitğini belirten Başkan Özyiğit, “Dal ve moloz toplanmasıyla ilgili hazırladığımız programa vatandaşlarımızın uyması gerekiyor.

Dal ve molozların hangi mahallelerde ne zaman toplanacağını kararlaştırdık ve bunu vatandaşlarımıza, mahalle muhtarlarımıza ve site görevlilerimize duyurduk. 3 adet çöp aracı, 3 adet kamyon ve personelleriyle birlikte toplamda 3 ekibimiz her gün 3 mahallede moloz ve dalları topluyor.

Bu kurumun kaynaklarını daha iyi korumalıyız. Programlı bir şekilde hizmeti en efektif şekilde yapmamız lazım. Site görevlilerimiz hazırladığımız bu programa uymalılar. Aksi takdirde bunun da bir cezası var. Hiç istemesek de cezai işlem uygulamak zorunda kalacağız.” diye konuştu.

Muhtarlıkların sorunlarının çözümü için çalışma yapılacak

32 mahallenin tamamında vatandaşların daha iyi hizmet alabilmesi için muhtarlıklara elektrik, su ve internet konusunda destek verilmesiyle ilgili madde oy birliğiyle komisyonlara havale edildi.

Konu ile ilgili konuşan Başkan Özyiğit, “Daha önce muhtarlarımızla yaptığımız görüşmelerde; muhtarlarımız önemli sorunları olduklarından söz etmişlerdi.

Muhtarlarımıza bu sorunları çözmek için çalışma yapacağımız kendilerine ifade etmiştik ve konu ile ilgili teklifimizi şimdi de Meclisimize getirdik.” ifadelerini kullandı.