Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en verimli ve etkin örgütlenme modeli olan kooperatifçiliğin kırsal alanda geliştirilmesi ve burada yaşayan halkın bu yolla gelir sağlaması ve yaşam düzeyinin iyileştirilmesi büyük önem arz etmektedir. İçinden gelerek tecrübe ettiğim kooperatifçiliğin temel felsefesinde birlikte yükselmek ve kazanmak vardır.

Yenişehir ilçemizde bitkisel ve hayvansal ürünlerimizin katma değerini yükseltmek adına kurulan Mersin Yenişehir Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin 1 nolu ortağıyım. Kooperatifimiz kuruluşundan hemen sonra öncelikle ürünlerin markalaşmaları konusunda çalışmalarda bulundu.

Bu anlamda ilçemizde bulunan Karahacılı mahallemizde yoğun olarak üretilen Narlardan ‘YENİŞEHİR KARAHACILI NAR EKŞİSİ’ni, ağırlıklı Değirmençay mahallemiz olmak üzere tüm mahallelerden alınacak zeytinlerden soğuk sıkım ‘YENİŞEHİR DEĞİRMENÇAY ZEYTİNYAĞI’nı ve Çavak bölgemizde yetişen Yafa portakal çeşidinin ‘YENİŞEHİR ÇAVAK PORTAKAL REÇELİ’ markalarını, üzerinde yapmış olduğumuz çalışmalar sonunda oluşturduk. Önümüzdeki dönemde, kooperatifimiz, ürünlerimizi işleme, kurutma, paketleme yani tesisleşme konusunda yoğun bir çalışma içine girecektir.

Temel amacımız Mersin Yenişehir ilçemizde bitkisel ve hayvansal üretim yapan üreticilerimize katkı sağlamak, girdi maliyetleri de dahil ortaklarımızın her türlü ihtiyaçlarına kooperatif olarak cevap verebilmek, üretilecek ürünlerin sağlıklı ve uygun fiyatla halkımızla buluşmasına aracılık etmektir.

Tek amacımız; Ürünlerimizin üreticiden tüketime en kısa yoluyla, hem kaliteli hem de ekonomik fiyatlarla ulaşmasını sağlamaktır. Mersin Yenişehir Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak kooperatifin kırsal mahallerde yaşayan üretici vatandaşlarımıza emek ve ürünlerine, yönetim kurulumuz ve ortaklarımızın katkılarına teşekkür eder, kooperatifçilik günümüzü kutlarım.