Mezitli ilçesi Akdeniz Mahallesi’nde gerçekleştirilen ‘Mezitli Çocuk Köyü Temel Atma Töreni’nde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "“Arkadaşlarım bir süre önce burada belediyemize ait çok güzel bir arsanın olduğunu söylediler. ‘Mezitli’de kadına ya da çocuğa yönelik ne eksik?’ dediğimde bu fikir ortaya çıktı. Bunların tabi proje çalışmaları zaman alıyor. Büyükşehir yaparsa en iyisini ve en güzelini yapar. Güzel ve temiz işler geç olur ama temiz ve güzel olur” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocukların hem eğlenceli zaman geçirebilecekleri hem de yeteneklerini keşfedebilecekleri Mezitli Çocuk Köyü’nün temelini attı. Temel atma töreninde konuşan Başkan Seçer, çocuklar için güzel ve hayırlı bir iş yapmak amacıyla bir araya geldiklerinden bahsederek, çocukların daha iyi bir birey olarak yetişmesi için farklı fonksiyonların yüklendiği bir merkez olan ‘Mezitli Çocuk Köyü’nün temelini atmak üzere bir arada olduklarını vurguladı.

“Bu tesis çocuklarımıza; annelerinin ve babalarının bize ödediği vergilerle yapılıyor”

Mezitli Çocuk Köyü’nü planlanandan daha erken bir biçimde eylül ayında halkın hizmetine sunmayı planladıklarının müjdesini veren Başkan Seçer, “Yaklaşık 6 ay sonra halkımızın hizmetine girecek. Bu tesisin bize maliyeti 48 milyon 996 bin lira olacak. Çocuklarımıza, annelerinin ve babalarının bize ödediği vergilerle yaptığımız bu tesis helali hoş olsun ve hayırlı olsun” diye konuştu.

3 bin 65 metrekare arsa üzerinde yer alacak tesisin Mezitli İlçesi Yaşar Doğu Caddesi üzerinde yer aldığını da dile getiren Seçer, “Bu arsalar başka anlayışta belediye başkanlarında olsa halka değil, ranta açarlar. Bizim sahilde açtığımız çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik tesisler gibi. O da iyi bir örnek oluyordur diye düşünüyorum. Örneğin sahilde o kafenin olması bizim sözde değil, özde Atatürkçü olduğumuzu ve ‘Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir’ düsturuyla hareket ettiğimizi gösterir" ifadelerine yer verdi.

Tesisin planlanan bölümleri hakkında da bilgiler veren Seçer, içerisinde çocuk kütüphanesi ve atölyesinin bulunduğu toplam 583 metrekarelik bir alanın yer alacağından bahsetti. Tesiste çocuk tiyatroları ve gösterileri için de tiyatro ve gösteri salonunun yer alacağını kaydeden Seçer, bu alanın da toplam 410 metrekare olacağını belirtti. Seçer ayrıca 720 metrekare alan üzerinde de çocuk oyun alanları ve survivor parkurunun yer alacağını duyurarak, “Her şeyiyle mükemmel bir tesis olacak” dedi.

Amaç, çocukların eğlenerek öğrenmesi

’Çocuk Köyü’ projesini hayata geçirmeye yönelik amaçlarının, çocukların eğlenerek öğrenecekleri bir tesis kazandırmak olduğunu belirten Seçer, “’Sanat, drama, bilim, tarım gibi farklı etkinlik atölyelerinin bulunduğu bir modern tesis yapalım. Çocuklarımıza bu şekilde bir fayda sağlayalım’ diye düşündük. Ayrıca çok amaçlı salonlarımız var. Sinema, tiyatro, konser gibi de sanatsal etkinliklere çocuklarımızı dahil edelim. İzlesinler, kültüre, sanata dair düşünceleri daha küçük yaşta oluşsun. Bunu arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Çocuk köyleri gibi eğitim alanları açıp insanımızı da küçük yaştan eğiteceğiz”

Belediyeciliğin yol, kaldırım, temizlik yapmaktan ibaret olmadığını dile getiren ancak bu hizmetlerin de medeni ve modern bir şehir için önemli olduğunu aktaran Seçer, “Modern, trafiği akan, temiz caddelerin olduğu bir şehir girdiğiniz zaman sizin içinizi açar. ‘Çok güzel bir kente geldim. Demek ki buradaki yaşayan insanlar da bilinçli’ diye gelir insanların akıllarına. Her şeyi yapacağız ama işte bu çocuk köyleri gibi eğitim alanları açıp insanımızı da küçük yaştan eğiteceğiz. Biz istediğimiz kadar belediye olarak çevreyi temiz tutalım, istediğimiz kadar tesis yapalım. Bilinçsiz bir toplum çevreyi kirletir, tesisleri, kamu malını tahrip eder. İşte bunları küçük yaştan çocuklarımıza öğreteceğiz” ifadelerini kullandı.

“1. Uluslararası Çocuk Şenliği’ni başlatıyoruz”

Geride kalan 5 yıllık süre içerisinde birbirinden önemli ve kentin tanıtımına çok ciddi katkı sağlayan festival, spor organizasyonu ve etkinliklere imza attıklarını hatırlatan Seçer, “23 Nisan 2024 tarihinde 2 gün sürecek olan 1. Uluslararası Çocuk Şenliği’ni başlatacağız. Artık Mersin’in de uluslararası boyutta bir çocuk şenliği olacak. Göreceksiniz, Tarsus Festivali, Gençlik Festivali, ProBeach, Tour of Mersin, Kilikya Ultra Maratonu, Kleopatra Bisiklet Festivali gibi mükemmel organizasyonlar olacak. Ben de sabırsızlıkla bekliyorum. Bu da yeni bir projemiz” dedi

Konuşmaların ardından Başkan Seçer ve protokol üyeleri ‘Mezitli Çocuk Köyü’nün temel atmasını gerçekleştirdi.