Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezlerinde eğitim gören YKS öğrencilerine yönelik düzenlenen ’Bilgi Yarışması’na katılarak öğrencilerin yarışma heyecanına ortak oldu.

Toros Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen yarışmada, öğrenciler Başkan Seçer’i ‘Her bahçede farklı çiçek, Erdemli desteğinle güzelleşecek’, ‘Tarsus geçer Vahap Seçer’, ‘Hedefimiz parlak bir gelecek; gençler bu yolda Vahap Seçer ile ilerleyecek’ dövizleri ve ‘Mersin güzelse sebebi sensin’, ‘Vahap Başkan’ sloganları eşliğinde alkışlarla karşıladı. Büyükşehi Belediyesinin öğrencilere yönelik hizmetlerinin gösterimi ile başlayan etkinlik, Başkan Seçer’in konuşması ile devam etti. Etkinlikte Başkan Seçer, kura çekimi ile masaları belirledi, ardından da yarışmacılara tek tek başarılar dileyerek başlangıç zilini çaldı ve ’Bilgi Yarışması’nı başlattı. Yüzlerce öğrencinin izlediği yarışmaya, 11 kurs merkezinden 33 yarışmacı öğrenci katıldı.

“Hepinizi çok seviyorum”

Gençlerin coşkulu tezahüratları eşliğinde kürsüye gelen Başkan Seçer, “Güne sizinle başlamak çok güzel, enerjimiz artıyor, hayata daha fazla bağlanıyoruz. Geleceğimizin güvencesi umudumuz sizleri, gençlerimizi, o mükemmel enerjinizi gördükçe ülkemizi de çok seviyoruz, yaşama daha fazla bağlanıyoruz. Hepinizi çok seviyorum” dedi. Gençlerin sadece ders çalışmakla kalmayıp, aileleri ve arkadaşları ile zaman geçirmeleri gerektiğini de söyleyen Seçer, spor, kültür ve sanatsal aktivitelere de zaman ayırmaları gerektiği tavsiyesinde bulundu.

“Bu başkan gençleri çok seviyor”

Büyükşehir belediyelerinin yasalar ve yetkiler çerçevesinde başkanın uygulayacağı politikalarla bütçesini istediği alanlara ayırabileceğini aktaran Seçer, “Örneğin; Mersin Büyükşehir Belediyesi. Bu başkan gençleri çok seviyor, Vahap Seçer gençleri çok seviyor. Diyor ki ‘Önemli bir bütçeyi gençlere ayıralım.’ Çocukları bir başka seviyor, çocuklara ayıralım. Kadınlara saygı duyuyorum. Onun için onlara önemli bütçeler ayırıyoruz. Kadın, kadının sorunları, ekonomik hayata katılması, bunlara önemli bütçeler ayırıyoruz. Ama her şeyin temeli eğitim. Onun için Mersin Büyükşehir Belediyesi eğitimde de var” dedi.

“Bizim için mutluluk, hizmet ettiğimiz halkımızın mutluluğudur”

Gerçekleştirdiği çarşı, pazar ve sokak gezisi çalışmalarında bir öğrenci veya velinin eğitim hizmetlerinden dolayı kendisine teşekkür etmesi halinde çok mutlu olduğunu dile getiren Seçer, “Çarşıya, pazara, sokağa indiğimde bir öğrenci ya da bir öğrenci velisi eğitim merkezlerimiz ile ilgili mutluluklarını, teşekkürlerini, dualarını ifade ettiği zaman emin olun dünyanın en mutlu insanı oluyorum. Bana bundan daha büyük bir ödül yok. Bizim için mutluluk, hizmet ettiğimiz halkımızın mutluluğudur, onların teşekkürü, bir hayır duasıdır. Bu ülkeyi seven, düşünen her yönetici bu hisleri taşır, Vahap Başkanın hislerini taşır. Önümüzdeki 5 yıl da, geride kalan 5 yıl içinde neler yaptıysak onları devam ettireceğiz ama çok daha iyilerini yapacağız” diye konuştu.

“Sınav ücretlerini belediyeniz ödeyecek”

Seçer, Mersin’deki öğrencilerin lise ve üniversite sınav ücretlerini Büyükşehir Belediyesinin ödeyeceğini ifade ederek, “YKS ve LGS olmak üzere dershanelerimizde toplamda 7 bin 200 öğrencimiz var. Sizlerin sınav ücretlerini belediyeniz ödeyecek. Belediye ödeyecek ama sizin ailenizin ödediği vergiler bunlar. Biz emanetçiyiz, biz adaleti sağlayacağız, paranızı koruyacağız ve israf etmeyeceğiz. Birilerinin de alıp götürmesine asla müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu. Seçer, ön lisans ve lisans bölümlerini kazanan öğrencilere ilk yıl eğitim desteği vermeye devam edeceklerini de belirtti.

“Mersin, öğrencilerin tercih ettiği, mutlu olduğu bir kent”

Seçer, Mersin’in 10 numara öğrenci kenti olma yolunda ilerlediğini belirterek, “Mersin, öğrencilerin tercih ettiği, mutlu olduğu bir kent. Mersin güzel bir kent. Mersin’i seviyoruz. Mersin’in insanı güzel. Mersin’in gençleri güzel. Mersin halkı barış ve kardeşlik dolu hisler taşıyor” diye konuştu. Seçer, göreve gelir gelmez öğrenci ulaşım ücreti olan 1 lira 25 kuruş ücreti 1 TL’ye indirdiklerini ve 5 yıl boyunca da bu ücretin değişmediğini söyledi. Seçer, “Mazot fiyatları, otobüs fiyatları, yedek parça fiyatları artmış. ‘Bu benim Mersin gençliğine göreve gelir gelmez bir hediyemdir’ dedim. Bütçeyi sizin cebinize aktardık. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ demiş Mustafa Kemal Atatürk. İlmi takip edin. Dünyayla rekabet etmek istiyorsanız eğitimde bilimde yükseleceksiniz. Biz barış ve kardeşlik insanıyız. Onun için savaşı reddediyoruz, barış ve kardeşlik diyoruz. Bunun yolu da eğitimden geçer” dedi.

“Mersin Büyükşehir olarak katkılarımızı devam ettireceğiz”

Adres Okuma Salonu gibi bir yeni nesil kütüphane daha yapacaklarını söyleyen Seçer, “Mersin öğrenci kenti olma yolunda hızla devam ediyor. Biz de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sizlere katkılarımızı devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı. Gençlere son olarak tavsiye veren Seçer, “Hırsınız aklınızın önüne geçmesin. Hep akılla hareket edin. Bütün mücadeleler akılla, stratejiyle kazanılır. Çok çalışabilirsiniz ama iyi bir çalışma modeliniz yoksa enerjiniz ve zamanınız boşa gider” diye konuştu.

Gençleri çok sevdiğini vurgulayan Seçer, "Her şeyi bilinçle yapın" diyerek kazanan kazanamayan bütün öğrencileri yarışmaya katıldıkları için kutladı ve ailelerine selamını iletti.