Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’ dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Programda konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, "Öğretmenlerimizden devraldığımız bayrağı çok daha iyi noktalara taşıyacağız. Ülkemizi birlik ve beraberlik içerisinde daha refah, huzurlu, kalkınmış ve dünyayla rekabet eden bir ülke konumuna getireceğiz" dedi.

Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, kent protokolü ve öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, Mersin Valiliği tarafından Öğretmenler Günü dolayısıyla hazırlanan video gösterimi izlendi. Daha sonrasında ise aday öğretmenler adına Oyan Kibaroğlu ve emekli öğretmenler adına Ahmet Ekinci tarafından konuşmalar gerçekleştirildi. Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından ise protokol konuşmalarına geçildi.

“Her bir öğretmen birbirinden değerli ve önemli”

Her bir öğretmenin birbirinden değerli ve önemli olduğunu belirten Başkan Seçer, konuşmasında tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutladı. Kendisinin de Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Mersin halkına hizmet etmesinde öğretmenlerinden aldığı bilgi ve birikimin büyük payı olduğunu vurgulayan Seçer, “Biz her zaman, her yaşta ve dönemde öğreniyoruz. Her yaşta bir öğreticimiz var ama bize temel eğitimi veren, çocukluk yıllarından başlayıp meslek edindiğimiz dönemlere kadar bir rol model olan, sadece matematiği, fiziği, kimyayı değil aslında hayatı öğreten öğretmenlerimiz. Bizim annemiz ve babamız gibi son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

Eğitimin anayasal bir hak olduğunun altını çizen Seçer, eğitimin en önemli aktörlerinin başında öğretmenlerin geldiğini söyledi. Yöneticiler olarak öğretmenlerin yaşam koşullarını kolaylaştıracak tedbirler almak zorunda olduklarını kaydeden Seçer, sosyal bir devletin öğretmenine ve öğrencisine değer veren, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayan bir devlet olması gerektiğine dikkat çekti. Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini de hatırlatan Seçer, "Başöğretmenimizin dediği gibi, bilimsel, çağdaş, laik ve uygulamalı eğitim gibi temel prensipler çerçevesinde toplumu eğitiyorsak, çağdaş toplumlarla yarışacak ortamları gelecek jenerasyonlarına sağlayabiliyorsak, işte o zaman gerçek bir sosyal devlet hüviyetini yakalamış oluruz. Anayasal olarak da Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanır” ifadelerine yer verdi.

“Mersin’de daha çağdaş ve eğitimli bir toplum yetiştirmeye gayret eden bir kurumuz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Mersin’de eğitim dünyasına katkı vermek için gerekli çalışmaları yaptıklarını aktaran Seçer, “Eğitim bir belediyenin asli görevi değildir ama bu ’bir belediye, bir yerel yönetici kentindeki eğitime katkı vermez’ demek değildir. Biz de Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bünyemizde görevlendirdiğiniz 403 eğitimcimizle, 7 bini aşkın öğrencimize eğitim vererek Mersin’de daha çağdaş ve eğitimli bir toplum yetiştirmeye gayret eden bir kurumuz” dedi. Öğretmenlere seslenen Seçer, “Sizden önceki öğretmenlerin bizleri şekillendirdiği gibi, geleceği de sizler şekillendiriyorsunuz. Öğretmenler Günü’nüzü kutluyor, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere tüm öğretmenlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum” şeklinde konuşmasını tamamladı.

“Öğretmenin eseri yetiştirdiği insandır”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da, her mesleğin kendisine has incelikleri olduğunu belirterek, “Bir mühendis yaptığı binayla, bir mimar çizdiği projeyle, bir ressam tablosuyla övünür. Çünkü bunlar, o kişilerin eseridir. Öğretmenin de eseri yetiştirdiği insandır. Ne kadar övünse azdır. Çünkü dünyayı yöneten insandır. İyi bir şekilde yetiştirildiyse dünyaya iyi yön verir. Dünün, bugünün ve yarının nesillerini öğretmenler yetiştiriyor. Sizlere minnettarız” diye konuştu.

“Dinamik ve açık fikirli nesillerin yetişmesini sağlayacak tek güç öğretmenlerdir”

Öğretmenliği, sevginin ve şefkatin filizlendiği bir meslek olarak tanımlayan Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ise gelecek nesillerin bilinçli ve iyi yetiştirilmesi için öğretmenlerin öğrencilere özverili, sevgi ve şefkatle yaklaşması gerektiğinin altını çizdi. Temel insani değerlerin savunulması ve korunması, vicdanlı ve aklıselim insanların yetişmesi için öğretmenlere büyük ihtiyaç olduğunu vurgulayan Durmuş, “Öğretmenler, tarihini bilen, medeniyetin kendisine verdiği değerleri özümsemiş, dinamik, açık fikirli, bilgi ve sorumluluk sahibi nesillerin sesi, katı yüreklerin vicdanla buluşmasını sağlayacak tek gerçek güçtür” ifadelerini kullandı.

Programda, Vali Pehlivan ve İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş tarafından emekli öğretmenlere hizmet şeref belgeleri takdim edildi. Program bünyesinde aday öğretmenlerin de yemin törenleri gerçekleştirildi. Halk oyunları gösterisi ve müzik dinletisi ile devam eden programda, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Program, ’Öğretmenler Turnuvası Kupa Töreni’nin ardından sona erdi.