Mersin Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Dairesi Başkanlığının hizmet içi eğitim programı çerçevesinde, Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle personele yönelik ‘öfke kontrolü ve stres yönetimi’ eğitimi verildi.

Sağlık İşleri Dairesinde görev yapan uzman klinik psikolog Yücel Şavklı tarafından verilen eğitim 16 saat sürdü. Eğitim çerçevesinde, ‘öfkenin tanımı ve türleri’, ‘öfkenin nedenleri’, ‘öfkeyi ifade etme biçimleri’, ‘öfkenin kişide oluşturduğu etkiler’, ‘ilişkilerde öfke yönetimi’, ‘öfke kontrolü için yaşam becerileri’ konu başlıklarına yer verildi.

Verilen eğitimle; personelin çevresiyle sağlıklı iletişim kurması, öfke ve anlaşmazlık konusunda farkındalık kazanarak duygularını sağlıklı bir şekilde ifade ve kontrol edebilmeleri amaçlandı. Aynı zamanda bireylerin aile yaşamında, ikili ilişkilerinde, iş hayatında ve sosyal yaşamında öfkelerini kontrol altına alarak daha sağlıklı iletişim kurması için önemli noktalara değinildi. Eğitim sonunda personele MEB onaylı sertifika verildi.

“Tek seferlik değil, zamana yayılan ve uygulamalar içeren bir eğitim”

Eğitimi veren uzman klinik psikolog Yücel Şavklı, öfke kontrolünün ilişkiler üzerindeki önemine vurgu yaparak, eğitimin içeriğini anlattı. Bir süredir verdikleri eğitim programını tamamladıklarını söyleyen Şavklı, “Bu programın özel tarafı şu; tek seferlik bir seminer programı değil, daha çok zamana yayılmış olan ve uygulamalar içeren yapılandırılmış bir program. Programı tamamlayan personelimiz Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ve geçerliliği olan bir sertifika sahibi oluyorlar. Bu sayede personelin kişisel donanımını arttırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda da hem iş hem de özel hayatında bunun pozitif etkilerini uygulamalarla görmelerini amaçlıyoruz. Bildiğimiz gibi öfke sağlıklı bir insani duygu ama bizim amacımız yıkıcı hale dönüşmeden bunun önüne geçebilmek. Bu program sayesinde bu duyguyu tanımak, doğru ifade şekillerini öğrenmek, bunu hayatımızda uygulamayı ve yaşam kalitesini de arttırmayı amaçlıyoruz” dedi.