Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Türkiye’ye ilk resmî ziyaretini gerçekleştirecekANKARA (İGFA) - İletişim Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov, 25-26 Ekim tarihlerinde Türkiye'ye ilk resmî ziyaretini gerçekleştirecek.

Ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşecek olan Berdimuhamedov, ikili ve çok taraflı iş birliği konularının yanı sıra güncel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor.

Hatırlanacağı gibi bağımsızlığını 27 Ekim 1991'de ilan eden Türkmenistan'ı ilk tanıyan ülke 16 Aralık 1991'de Türkiye olmuştu. Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkiler 29 Şubat 1992'de kuruldu. İki ülke arasında geniş ölçekli iş birliğine ilişkin zengin ve olumlu deneyimler biriktirildi.

İki kardeş ülke, farklı düzeylerdeki iş birliğini ilerletmeye yönelik kararlılıklarını 6 Aralık 2007'de kurdukları Türkmen-Türk Hükûmetlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu ile ileri seviyeye taşıdı. Türkiye ile Türkmenistan arasında ticari ilişkiler hızla artarken 2021'de 2 milyar doları aşan ticaret hacminin kısa vadede 5 milyar dolara, uzun vadede ise 10 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.

Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Başkanları Zirvesi'nin ilki 2022'de Türkmenistan'da düzenlenmiş, zirve kapsamında enerji alanında iş birliğinin geliştirilmesi ve doğal gaz tedarikinin özel önemine vurgu yapılmış, zirvedeki konuşmada "Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye, enerji kaynaklarının dünya pazarına gönderilmesi için uyumlu, çok yönlü bir sistem oluşturmak için çalışıyor." ifadelerini kullanan Berdimuhamedov, Türkmen doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya satılmasına ilişkin de yeşil ışık yakmıştı.