Borusan Otomotiv Motorsport (BOM), GT4 Avrupa Serisi’nin 3’üncü ayak yarışlarını gösterdiği üstün performans neticesinde iki kupayla tamamladı.

Bu yıl 100. yaşını kutlayan, motor sporları tarihinin en önemli yarış pistlerinden Spa Francorchamps'ta 28-29 Haziran’da gerçekleşen yarışlar, birbiriyle uyumlu üyelerden oluşturulmuş takımın önemini bir kez daha gösterdi.

Günden güne yükselen başarılı grafiğiyle GT4 Avrupa Serisi'nde dikkatleri üzerine toplayan Borusan Otomotiv Motorsport, antrenman turları ile yarışlarda olmak üzere toplam 4 defa araçlarının hasar almasına rağmen mücadeleyi bırakmadı.

BOM pilotlarından Berkay Besler ve Gabriele Piana ikinci yarışı 3’üncü olarak podyumda bitirirken, Pedro Ebrahim ilk yarış sonunda yine Rookie Cup birincisi olarak kupa kaldırmayı başardı. 

Sezonun ilk yarışlarından itibaren sergilediği üstün performansıyla her yarışta çıtayı daha da yukarıya koyan Borusan Otomotiv Motorsport, tahmin edilmesi güç birçok şanssızlığın yaşandığı hafta sonunda tüm zorluklara rağmen podyumda yerini aldı. 

Yarış hafta sonuna resmi olmayan antrenmanlarla başlayan Berkay Besler ve Gabriele Piana ikilisinin kullandığı 12 kapı numaralı BMW M4 GT4, aldığı ciddi hasar sonucunda onarılmayacak duruma geldi ancak teknik ekibin özverili çalışmasıyla yedek araç hızla hazırlanarak ilk serbest antrenmana katılabildi. 

28 Haziran Cuma günü gerçekleşen birinci yarışın ilk turlarında Berkay Besler ve Piana ikilisi Berkay’ın rakibiyle yaşadığı temas sonucunda aldığı hasardan dolayı yarış dışı kaldı. 11 kapı numarasıyla rekabet eden Yağız Gedik ve Pedro Ebrahim ikilisi ise 20'nci sırada başladıkları yarışı gösterdikleri üstün performans ile 8'inci tamamladılar. Bu sonuçla Pedro Ebrahim birinci ve ikinci ayak yarışlarında olduğu gibi bu yarışta da Rookie Cup birincisi oldu.

29 Haziran Cumartesi günü gerçekleşen ikinci yarışta Yağız Gedik ve Pedro Ebrahim ikilisi aldıkları cezadan ötürü yarışa 10 sıra geriden, 30’uncu başladılar. Bu durumu avantaja çevirmek için yoğun çaba sarf eden pilotlar, Yağız’ın son turda ve son virajda rakibiyle yaşadığı temas sonucunda otomobilleri kullanılamayacak duruma gelmesine rağmen bitiş çizgisini geçmeyi başardı ve yarışı 6'ncı olarak tamamladı.  

Berkay Besler ve Gabriele Piana ikilisi ise tüm hafta sonu yaşanan şanssızlıklara rağmen takımla birlikte gösterdikleri üstün çaba sonucunda ikinci günü 8'inci sırada başlayıp 3'üncü olarak bitirdi. 

Türkiye'yi GT4 Avrupa Serisi'nde 7 yıldır aralıksız temsil eden BOM, böylelikle takımlar kategorisinde bir sıra yükselerek 6’ncılığa çıktı.

GT4 Avrupa Serisi'nin 4’üncü Ayak yarışları 20-21 Temmuz tarihlerinde Almanya’daki Hockenheim Pisti'nde gerçekleştirilecek, yarışlar S Sport ve S Sport+ kanallarından canlı yayınlanacak.

George Hogg'un Yatırımlık Parçaları ile İkonik ve Zamansız Adımlar George Hogg'un Yatırımlık Parçaları ile İkonik ve Zamansız Adımlar

Borusan Otomotiv ana sponsorluğunda yarışan Borusan Otomotiv Motorsport’un diğer sponsorları Shell, Borusan Lojistik, Borçelik, Gedik Piliç, Borusan Oto ve Supsan’dır.

Editör: Mersin Radikal