Mersin’in Bozyazı ilçesinde, Cumhuriyetin kuruluşunun 94.Bozyazı’da Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Kaymakam Hayatı Taşdan’ın makamında tebrikleri kabul etmesi ile başladı. İlçedeki kutlamalar daha sonra 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye çıkan Kaymakam Taşdan, geçmişimizden aldığımız güçle, ezelden ebede büyük umutlar ve emin adımlarla birlik ve beraberlik içerisinde yürürken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ’Türk milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idare’ olarak ifade ettiği cumhuriyetin kuruluşunun 94. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşadığımızı söyledi.

Taşdan, “Bu anlamlı günde, öncelikle binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca her dem yeniden doğuşlara ve şanlı yürüyüşlere imza atmış olan başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere şanlı ecdadımızı, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet minnet ve şükranla yad ediyor, herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum” dedi.

Türk milletinin bekasının ve çağdaş dünyada hak ettiği yeri almasının yegane biçiminin cumhuriyet olduğunu vurgulayan Taşdan, "Yaşadığımız sıkıntılı günlerden sonra kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet sayesindedir ki, bugün haklı olarak büyük millet ve devlet olmanın gururunu yaşıyoruz.

Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz, kurulduğu günden bu yana hızla büyümüş ve dev projeleri hayata geçirmiş, devletimiz ve milletimiz işbirliği içinde dünyanın en güçlü ekonomisine ve ordusuna sahip ülkeler arasına girmeyi başarmıştır.

Türk insanı, cumhuriyet sayesinde devletin tek ve gerçek sahibi olduğunun, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunun bilincindedir. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetimiz ve onun kazanımları her Türk vatandaşının ortak varlığıdır” diye konuştu.

Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın politik ve stratejik öneminden dolayı sürekli iç ve dış düşmanların ortaya çıktığını kaydeden Taşdan, "Nitekim son olarak birçok dış düşmanın desteği ile 15 Temmuz gecesi FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbe ve ülkeyi bölme girişimi, Cumhurbaşkanımızın tarihi çağrısı ve milletimizin devletine ve iradesine sahip çıkma kararlılığı sonucu geri püskürtülmüş ve bütün dünyaya çok önemli bir mesaj verilmiştir.

Bu hain girişime, demokrasi havarisi görüntüsü verenlerin şaşırtıcı düzeyde sessiz kalmasının ve ülkemizin demokratik, ekonomik ve sosyal hayata ilişkin saldırılara maruz kalmasının ardında, Türkiye’nin hem İslam coğrafyasının hem de dünya mazlumlarının temsilcisi konumunda olmasından duyulan rahatsızlık yatmaktadır” ifadelerini kullandı.

Taşdan’ın konuşmasının ardından öğrenciler şiirler okudu. Folklor ekibinin gösterisi sırasında aniden yağmurun başlaması nedeni ile öğrencilerin ve vatandaşların ıslanmaması için bando takımının çaldığı marş eşliğinde resmi geçit töreni yapılarak tören sona erdi.