Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) öğrencileri NightWATCH Hackathonu’ndan ödülle döndü. Veri toplama ve dağıtımına yönelik geliştirilen projelerin ödüllendirildiği organizasyonda BTÜ’lü öğrenciler, temassız otopark sistemi projesi ile ikinciliği elde etti.BURSA (İGFA) - Mert Software& Electronics,düzenlediği NightWATCH Hackathonu ile veri toplama ve dağıtımına yönelik geliştirilen projeleri ödüllendirdi.

Yazılım geliştiriciler, mühendisler ve veri bilimcilerden oluşan ekipler, 20-22 Ekim tarihleri arasında 48 saat süren maratonda Mert Software & Electronics tarafından kendilerine atanan mentorleri ile birlikte birbirinden farklı teknolojilerle her biri farklı alanda olan çözümler geliştirdi. Ayşe Aktağ, Eser Özvataf, Evren Tan, Ezgi Erdem Aytaş ve İlhan Özdemir’in jüri üyeliğini yaptığı NightWATCH Hackathon’da, BTÜ’yü Uzay Havacılık ve Savunma Sanayi Topluluğu öğrencilerinden Alperen Karabudak, Arif Emre Yaman, Emre Öz ve Kadir Gümüş temsil etti. BTÜ’lü 4 öğrencinin oluşturduğu Quad Ruplet R&D ekibi yarışmada, temassız otopark sistemi projesi ile ikinciliği elde etti.Enerji işletmelerinin verimliliğini artırmak için geliştirdikleri proje ile Byte Benders ekibi birinci,verimli vardiya planlaması projesi ile Backend Ormanı ekibi üçüncü oldu. Yarışmanın birincisi Byte Benders 50 bin TL, ikinci olan Quad Ruplet R& D 30 bin TL, üçüncü olan Backend Ormanı 20 bin TL ödül kazandı. Diğer takımlar 5 bin TL mansiyon ödülüne layık görüldü.

REKTÖR ÇAĞLAR’DAN TEBRİK

Ödüle layık görülen öğrencileri tebrik eden BTÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Çağlar, “BTÜ, teknoloji ve yapay zekâyı önceleyen yenilikçi bir üniversite. Öğrencilerimizi de bu öncelikle yetiştiriyoruz. Yeni kurduğumuz Teknoloji Yarışmaları Koordinatörlüğü (TYK) ile akademik aklı ve tecrübeyi öğrencilerimize ve yarışma takımlarımıza aktarıyoruz. Uyguladığımız eğitim modeli ve TYK desteği ile öğrencilerimiz katıldığı her yarışmadan derece alarak ayrılıyor. NightWATCH Hackathonu’ndan da ödülle dönen öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.