Mersin Büyükşehir Belediyesi, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde bir ilke daha imza atıyor.

Bu kapsamda ‘Büyükşehir’de Söz Küçüğün’ projesi ile ‘Çocuk Meclisi’ni hayata geçirecek olan Büyükşehir, kent yönetiminde karar alma mekanizmalarına çocukları dahil edebilmek ve kentle ilgili sorunların çözümünde onların da aktif rol alacağı bir meclis oluşumunu hedefliyor. Bu sayede kent vizyonunun gelişmesine katkı sağlayan paydaşlardan biri olacak olan çocuklara demokrasi bilincini aşılamanın yanı sıra, onlara kentsel aidiyet bilincinin de erken yaşta kazandırılması amaçlanıyor.

Çocuk Meclisi’nde yer almak isteyen 9-14 yaş arası tüm çocuklar, 2 ile 25 Ekim tarihleri arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi resmi web adresinden başvuru yapabilecek. 60 asil 60 yedek üye ile toplamda 120 çocuğun yer alacağı Çocuk Meclisi’nde 60 asil üyenin 30’u kız, 30’u ise erkek çocuklardan oluşacak. Çocuk meclisin ilk oturumu ise 11 Kasım’da gerçekleşecek.

ÇOCUK MECLİSİ BAŞVURUSU HAKKINDA DETAYLAR

ÇOCUK MECLİSİ

1. Dönem Üyelik Başvuru Formu

1. Dönem Çocuk Meclisi Üye seçimleri adaylığı için ilk ve/veya ortaokul öğrencisi, 9 – 14 yaş arası çocuklar başvurabilecektir

(adaylar başvuru tarihi itibariyle 9 yaşından küçük olmamalı ve 15 yaşından gün almamış olmalıdır)

Başvurular 02 Ekim– 25 Ekim  2023 tarihleri Arasında online cocukmeclisi.mersinbel.tr adresine Yapılacaktır.

Oy Verme 28  Ekim Cumartesi Günü  Saat 14.00 16.00 Saatleri Arasında Aşağıdaki Adreslerde Kurulacak Sandıklarda Yapılacaktır.

Çocuklar oy kullanacakları merkezlerde saat 11 de bir araya gelerek, birbirlerini tanıma toplantısının ardından saat 14.00 de oy kullanma işlemine başlayacaklardır.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇOCUK MECLİSİ SEÇİMİ YAPILACAK YERLER 
Sıra No    Şube Müdürlüğü    Adresi
1    Anamur Şube Müdürlüğü Ören Mah. Alpaslan Türkeş Bul. No.22 Anamur/MERSİN
2    Bozyazı Şube Müdürlüğü Merkez Mah. Atatürk Bul. Katlı Otopark ve Kapalı Pazar Yeri. Kat.1 Bozyazı/MERSİN
3    Mut  Şube Müdürlüğü Doğancı Mah.Orman İşletme Sokak No:14 Mut/MERSİN
4    Tarsus Şube Müdürlüğü Tarsus Yarenlik Meydanı
5    Silifke Şube Müdürlüğü (Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Birimi) Göksu Mah. Kanal Caddesi No.1 Silifke/MERSİN
6    Aydıncık Şube Müdürlüğü (Mersin Büyükşehir Belediyesi Dershanesi)  Merkez Mah.Atatürk Cad. No:33 İç Kapı No:24 
Aydıncık/MERSİN
7    Gülnar Şube Müdürlüğü (Mersin Büyükşehir Belediyesi Dershanesi) Ayvalı Mah. Ermenek Cad. No:101 Gülnar Otobüs Terminali Gülnar/MERSİN
8    Çamlıyayla Şube Müdürlüğü (Mersin Büyükşehir Belediyesi Meski Birimi) Sebil Mah. 455 Sokak No:4 Çamlıyayla/MERSİN
9    Erdemli Şube Müdürlüğü (Mersin Büyükşehir Belediyesi Topancı Hal Kompleksi) Alata Mah. Yavuz Sultan Selim Bulvarı
No:176 Sanayi Karşısı Erdemli/MERSİN
10    MBB Kongre ve Sergi Sarayı İsmet İnönü Bulvarı Akdeniz/MERSİN

MBB  ÇOCUK MECLİSİ 1. DÖNEM

Başvuru- Üye Tanıtım Ve Seçimlerine İlişkin Bilgilendirmeler

Oy Kullanma Aşamaları

• Başvurular 2 Ekim’de başlayarak 25 Ekim 2023 tarihine kadar online olarak yapılacaktır.

• Tüm adaylar bilgilerini  [email protected] adresine mail ile  göndereceklerdir.

Çocukların kendini  tanıtım film  ya da diğer tanıtım mecrası (yazılı kısa metin de olabilir.) adayın ad soyad, okul, sınıf, ilgi alanları, meclise girme hedefleri, çocuklar ve çocuk hakları için önemsediği konuları, sloganını içeren, yayınlanmasına engel teşkil etmeyecek düzgün bir içerikte ve ortamda kaydedilecek, velinin de bilgisi dahilinde hazırlanacaktır. Tanıtım filmleri 1 dakikalık olacaktır.

• Bu kayıtlar, başvuru dönemi süresince instagram sayfamızda ( mbbcocukmeclisi ) yayında olacak, yoruma kapalı tutulacaktır.

Bu şekilde, hem tüm adayların birbirlerini tanınmalarına imkan sağlanmış olacaktır.

.Oy pusulasına aday videolarından ya da diğer tanıtım mecralarından  beğendiği üç ismi yazarak oy kullanması yeterlidir ) .

• tüm aday tanıtımlarını izleyerek; oy kullanma sorumluluğu ve bilinci ile, tarafsız şekilde, beğendiğiniz üç ismi not ederek gelmeniz ve adaysanız, biri kendi isminiz olmak üzere toplamda üç ismi, vereceğimiz oy pusulasına yazacağınızı unutmayınız ( beğendiğiniz isimlerin ad – soyadını tam olarak not ediniz, eksik , yanlış yazmayınız ).

• Seçim günü, ayrıca aday tanıtımları – sunumları vs. yapılmayacak, sadece oy kullanılacaktır ( isteyenler isimlerinin yazılı olduğu bir pankartla gelebilirler ) . oy kullanma işlemleri  ve diğer tüm meclis çalışmaları 28 Kasım Cumartesi günü online değil bizzat katılımla olacaktır.

• Oyların sayılmasının ardından en çok oyu toplayarak ilk 120 arasına giren çocuklar telefonla da aranarak, asıl ve yedek üye listesi kesinleştirilecektir. 

Çocuk meclisine giremeyen, çocuk platformu üyesi çocuklarımız senede belirlenen günlerde toplanarak, etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Duyurulacak bir sonraki tarihte “veli bilgilendirme toplantısı” ile asıl üyeyeler( 60 kişi) arasından “başkanlık divanı seçimleri” ve üyelerin, görev alacakları komisyonlara ilişkin tercihleri yapılacaktır. oylama MBB kongre ve sergi sarayında sandıkta oy kullanma sistemi ile yapılacaktır.

Çocuk Meclisi Üyesi Seçilirsen Öncelikle Hangi Konuyu Gündeme Getirmeyi Düşünüyorsun ?

Sence Çocukların En Önemli Sorunu Nedir – Sen Olsan Bu Sorunu Nasıl Çözerdin?

Sence Yetişkinler Evde, Okulda, Kent Yaşamında Karar Alırken Çocukların Görüşüne Yeterince Önem Veriyorlar Mı ?