Toroslar ilçesine bağlı Atlılar Mahallesi eski adı Sadiye'ye kavuşuyor.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Atlılar Mahallesi sakinlerinin isim değişikliği talebini meclis gündemine getirdi. Mahallenin istediği "Sadiye" ismi meclis üyelerince oy birliğiyle kabul edildi.

Mahalle Muhtarı Mutlu Özdemir ve mahalle sakinleri Başkan Yılmaz'ı ziyaret ederek, duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

Toroslar Belediyesi'nin Kasım Ayı Belediye Meclis Toplantısı'nda gündem maddelerinden biri olan Atlılar Mahallesi sakinlerinin dilekçeleri üzerine mahallenin ismi eski adı olan "Sadiye" olarak değiştirildi.

1864 yılında Çerkes Sürgününün ardından Rusya'dan gelen Çerkesler, Suriye’ye doğru bilinmez bir yolculukta iken Mersin’de gemileri bozulunca Sultan II. Abdülhamid Han'ın kızı Şadiye Sultan'ın yardımlarıyla Toroslar'ın eteğindeki Atlılar Mahallesi'ne yerleştirildi.

Kendilerine tahsis edilen yerleşim yerine vefa borcu olarak Sadiye ismini veren Çerkesler, 1960 ihtilalinden sonra Atlılar olarak değiştirilen mahallelerinin eski adı Sadiye'ye Toroslar Belediye Meclisi'nin onayıyla kavuştu.

"Başkanımıza Duyarlılığından Dolayı Minnettarız"

Meclis'te oy birliğiyle kabul edilen isim değişikliği talebinin ardından Atlılar Mahalle Muhtarı Mutlu Özdemir, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz'ı ziyaret ederek, duyarlılığından dolayı teşekkür etti.

Mersin Sadiye Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yusuf Duman ve mahalle sakinlerinin de hazır bulunduğu ziyarette mahallelerini eski adına kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıkların belirten muhtar Özdemir; "Sadiye ismi, köyümüze yerleştirilen zor durumdaki kardeşlerimize yardımcı olan Sultan 2'nci Abdülhamid'in kızı Şadiye Hanımdan geliyor.

Köylümüz bu ismi kabul etmiş, benimsemiş ve Sadiye olarak kullanılmaya devam ediliyor. Hatta resmi dairelerde bile Sadiye olarak biliniyor.1960 ihtilalinden sonra mahallemizin ismi Atlılar olarak değiştiriliyor.

Biz de mahalle sakinlerimizin yoğun isteği üzerine isim değişikliği ile ilgili imza dilekçemizi Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz'a ilettik ve meclis gündemine getirdiler. Köyümüzün ismi Sadiye olarak değiştirildi. Başkanımıza ve konuyu oy birliğiyle kabul eden meclis üyelerine teşekkür ediyoruz" dedi.

Mersin Sadiye Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yusuf Duman da köylerinin tarihçesini araştırmasından dolayı Başkan Yılmaz'a memnuniyetini dile getirerek; "Dernek olarak kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz.

Başkanımız, köyümüzün tarihçesini araştırmış. Bu bizi daha da memnun etti. Köyümüz eski ismi Sadiye'ye kavuştu. Başkanımıza ve meclis üyelerine teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Sadiye İsmi Mahallemize Hayırlı Olsun"

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise Sadiye Mahallesi'ne hayırlı olsun dileklerini ileterek; "Atlılar Mahallesi sakinlerimizin mahallelerinin ismini değiştirmek üzere belediyemize bir talepleri oldu.

Belediye Meclisimizin oy birliğiyle aldığı kararla halk arasında Sadiye olarak bilinen mahallemizin ismi" Sadiye" olarak değiştirilmiştir.

Mahallenin eski ismine kavuşması bizleri de sevindirdi. Sadiye Mahallemize hayırlı olsun" şeklinde konuştu.