Mersin Büyükşehir Belediyesinin çocukların da kent yönetiminde söz sahibi olabilmesi için hayata geçirdiği Çocuk Meclisi, ilk kez bir araya geldi. Çocuk Meclisi üyeleri, ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ni, sanatçı Mehmet Yılmaz’ın ‘Post-Modern Ben’ isimli sergisini ve son olarak da ‘Ata Eğitim Merkezi’ni gezdi.

Gün boyu bir dizi geziyle hem öğrenen hem de eğlenen çocuklar, bilime ve sanata doyarken, yetkililerden edindikleri bilgiler sayesinde belediyenin çalışmalarından da haberdar oldular. Çocukların geziyi çok sevdiklerini belirten Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Aile ve Çocuk Şube Müdürü Özay Öztürk, Çocuk Meclisi’nin ilk etkinliğini yaptıklarını belirtti. Çocukların gezi sayesinde pek çok alanda bilgi sahibi olduklarını belirten Öztürk, “Hem bilim hem sanat hem de belediye hakkında bazı bilgilendirme çalışmalarımız oldu. En önemlisi de çocuklarımızın bir araya gelip birbirlerini tanımaları, Mersin ve ilçelerle ilgili önerileri birbirlerine sunmaları ve fikir paylaşımı yapmaları sağlanmış oldu. İlçelerimiz uzak olduğu için çocuklarımız bir araya gelemiyordu” dedi.

Çocuk gözünden kentin sorunlarının da daha görünür hale geldiğini kaydeden Öztürk, “Daha çok etkinlik düzenleyip yan yana vakit geçirmelerini sağlayacağız” diye konuştu.

Çocuk Meclisi Başkanı Meriç Yeşilçayır ise gezinin heyecan verici olduğunu vurguladı. Özellikle Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ni çok beğendiğini belirten Yeşilçayır, Anamur’daki sınıf arkadaşlarının da gezmesi için çalışma yapacağını belirtti. Ata Eğitim Merkezi’ndeki sunumu da beğendiğini kaydeden Yeşilçayır, “Kendimizi itfaiyede çalışanların yerine koyduk” şeklinde konuştu.

Planetaryumu çok sevdiğini söyleyen Mut Çocuk Meclisi üyesi Cihan Çelik de “Buraya geldiğimizde çağ atlamış gibi olduk. Mut’ta böyle şeyler bulamıyorduk. Gezmek çok keyifliydi. Sözlerimi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle bitiriyorum: ‘İstikbal göklerdedir’” ifadelerini kullandı.

Gezinin çok keyifli geçtiğini vurgulayan Çocuk Meclisi üyesi Aysel Sude Gültekin, “Ben Meclis üyesi olarak kültür ve sanata daha çok önem vereceğim. Tüm çocukların eşit bir şekilde her şeye ulaşabilmesi için çalışacağım. Bu geziden sonra Mersin’i değiştireceğim” dedi.