Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü iş birliğinde öğrencilere yönelik verilen ‘Çevre, Deniz ve İklim’ eğitimlerinin 2023 dönemi başladı. 2019’dan bu yana devam eden eğitimlere, yaklaşık 2 bin 500 öğrenci katıldı.

Eğitim dönemlerinde kentin çeşitli okullarından öğrenciler ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne gelerek eğitimlere katılırken, Tarsus’ta bulunan Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu öğrencileri ile başlayan eğitimler yıl sonuna kadar devam edecek. Eğitimler bünyesinde çocukların çevre bilinci ile büyümesi, farkındalık kazanması ve yaşadıkları gezegen ile çevreye duyarlı olmalarını amaçlanıyor.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün konusunda uzman hocaları, araştırma görevlileri ve genç araştırmacıları tarafından verilen eğitimlerde, öğrenciler eğlenerek öğreniyor. Eğitimden güzel dönüşlerle ayrılan öğrenciler, deniz biyolojisi, iklim değişikliği, küresel ısınma ve iklim değişikliğinin gezegene verdiği zararlar gibi birçok konuda detaylı bilgi sahibi oluyor.

“Etkileşimli bir şekilde eğitim vermeye özen gösteriyoruz”

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde Araştırma Görevlisi ve doktora öğrencisi Betül Bitir, etkileşimli bir şekilde eğitim vermeye özen gösterdiklerini söyleyerek, “Öncelikle deniz biyolojisi ile başlıyoruz. Ardından burada koruma çalışmaları yaptığımız deniz kaplumbağaları, daha sonra iklim değişikliği ve deniz kirliliği üzerine atölyeler yapıyoruz. Uygulamalı deneylerle, onların daha iyi öğrenmesini sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Çocukların eğitimleri çok sevdiğini kaydeden Bitir, “Çok güzel dönüşler oluyor. Aslında bu kadar kısa bir sürede böyle dönüşler olması bizi gerçekten şaşırtıyor. Gitmek istemeyenler oluyor, tekrar gelmek isteyenler oluyor. İlk başta ‘bilim insanı olamayız’ gibi düşünüp, daha sonra ilgilendiğini söyleyenler oluyor. Hem bizim, hem onlar için keyifli geçiyor” dedi.

“İklim değişikliğinin sonuçlarını deneylerle anlatmaya çalışıyorum”

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nde doktora öğrencisi olan Yağız Demir, küçük deneyler ile akılda kalıcı bilgiler verdiklerini belirterek, “Eğlenceli deneylerle çocukların ilgisini bilime çekmeye, onları merak ettirmeye yönelik çalışmalar yapıyorum. Gösterime başlamadan önce, ‘Aranızda bilim insanı olmak isteyen var mı?’ diye soruyorum. Başta çok fazla parmak kalkmasa da, gösterinin sonunda en azından birkaç bilim insanı olmak isteyen öğrenciyi görmek, onları biraz teşvik etmek mutlu ediyor” diye konuştu. İklim değişikliğinin sonuçlarını deneylerle anlatmaya çalıştığını belirten Demir, “Küresel ısınmanın okyanuslara etkisi, ’Okyanus sıcaklığının artmasıyla dünya nasıl etkilenecek?’ gibi soruların cevaplarını, eğlenceli bir şekilde anlatmaya çalışıyorum” diye konuştu.

“Yıl sonuna kadar 150 öğrenciye eğitim verilecek”

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığında proje uzmanı olarak çalışan Ayşenur Arslan, projenin 2019 yılından beri devam ettiğini söyledi. Arslan, “Eğitimlerle, deniz ve deniz canlılarını tanıtma, iklim değişikliğinin deniz canlıları üzerindeki etkisiyle ilgili farkındalık oluşturmayı, denizi koruma ve deniz kirliliğini önleme konusunda çocuklarda olumlu davranışlar geliştirmeyi planlıyoruz. Aralık ayı sonuna kadar 6 haftada 150 öğrenciye eğitim verilmesini planlıyoruz” ifadelerini kullandı. Arslan ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak çocuklara eğitim materyalleri hediye ettiklerini de belirterek, “Eğitim materyalleri olarak; çantalar, kitapçıklar, kalemlikler, laboratuvar önlükleri hazırladık. Bir de onların ulaşımlarını ve kumanya desteğini sağlıyoruz” sözlerine yer verdi.

“Çöp atanları görürsek onları nazikçe uyarmalıyız”

Eğitimlere katılan 8. sınıf öğrencisi Seyfullah Yıldızhan, eğitimlerde yaptıklarını anlatarak, “Kumsalı gezdik. Deneyle ilgili bilgiler, memeli ve memesiz hayvanları, en büyük balinanın mavi balina olduğunu, bazılarının yüzeye çıkıp nefes aldığını öğrendik. Ayrıca yerlere çöp atanları görürsek onları nazikçe uyarmalıyız. Yerde çöp görürsek biz gidip atmalıyız. Deodorant, parfüm gibi şeyler sıkmamalı ve fosil yakıtları kullanmamalıyız” şeklinde konuştu.

Eğitimi çok sevdiğini söyleyen 8. sınıf öğrencisi Elif Nur Altay ise “Öncelikle çok fazla şey öğrendim. Mesela deniz canlılarını öğrendik. Onların iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğini, iklim değişikliğini, geri dönüşümü ve çevre kirliliğini nasıl önleyebileceğimizi öğrendik. Deniz canlılarını tanıdık, çok faydalı ve eğlenceli bir eğitim oldu” ifadelerini kullandı. Altay, iklim değişikliğine karşı herkesi uyarmaya çalışacağını da söyleyerek, “Çünkü önlem alınmadığında, çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Herkesi bilinçlendirmeye çalışacağım” dedi.