Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Mersin Kent Konseyi öncülüğünde, TEMA Vakfı iş birliğinde ve Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nün katkılarıyla fidan dikimi etkinliği düzenlendi. 2023 adet fidanın toprakla buluştuğu etkinlikte hem orman yangınlarına hem de derinleşen iklim krizine dikkat çekmek amaçlandı. Etkinlik ile Cumhuriyet’in 100. yılı anısına 2023 fidan ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Kent Konseyi Hatıra Ormanı’ oluşturuldu.

Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık Mahallesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Kent Konseyi Başkanı Ayferi Tuğcu, TEMA Vakfı üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda gönüllü vatandaş katıldı.

“Ormanlar için hep birlikte çalışacağız”

Fidan dikim etkinliğinde hatıra ormanına fidan diken Başkan Seçer, kent ormanı oluşturmak için fidanları toprakla buluşturduklarını söyledi. Vatandaşlara fidan dikme tavsiyesinde de bulunan Seçer, “Çağın en büyük sorunu küresel ısınma, iklim değişikliği ve çevre sorunlarıdır. Orman, temiz hava, fauna, flora, yağmur, bereket demek. Orman, birçok canlı varlığın hayat bulduğu muazzam bir ortam, verimli bir alan ve ev demek. Mümkün olduğunca ormanlık alanlarımızı artıralım” şeklinde konuştu.

Mersin’in Türkiye’nin diğer şehirlerine oranla orman alanları konusunda biraz daha avantajlı olduğunu hatırlatan Seçer, “Türkiye coğrafyasının yüzölçümünün yaklaşık yüzde 20-22’sini ormanlar oluşturuyor. Ancak bunların tamamı verimli ormanlar değil. Mersin’de ise mevcut alanın yüzde 50-52’sini ormanlık alanlar oluşturuyor. Orman alanlarımızın genişletilmesi için yetkili bakanlık gerekli çalışmaları yapıyor. Ama bu demek değildir ki, ‘Yerel yönetimler bu konuda duyarsız kalsın.’ Bizler de duyarlı olacağız. Kent Konseyi gibi birçok kurumu ve okullarımızı bu işin içerisine dâhil ederek gerekli farkındalığı oluşturmalıyız. Ormanın önemini, değerini hatırlatmak, orman alanlarını artırmaya katkı sunmak ve ormanların korunması için de hep birlikte çalışacağız” ifadelerine yer verdi.