Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için beslenmenin oldukça önemli olduğunu belirterek, "Sağlıklı beslenme alışkanlığı, yerli ve doğal ürünlerimizi tüketme ve üretme bilinci oluşturmak, öğretmenlerimizin ve velilerimizin ortak gayreti ile oluşacaktır" dedi.

Durmuş, Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sağlıklı beslenme ve narenciyenin faydalarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen ’Vitamin C Şenliği’ne katılarak öğrencilerle bir araya geldi. Birçok etkinliğin yer aldığı şenliğe çok sayıda öğrenci, veli ve öğretmenin yanı sıra vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

Programda konuşan Durmuş, çocukların bu dünyadaki anlamının kuşkusuz çok önemli olduğunu belirterek, "Çocuklara, çocuklarımıza iyi bakmalıyız. Çünkü çocuklarımızın geleceğine ihtiyacımız var. Onlar bizim yarınımız, dünyamızın taze, dinamik, yeni yüzleri" diye konuştu.

Eğitimin ailede başladığına dikkat çeken Durmuş, "Anne- babalar olarak çocuklarımızın zihinsel ve fiziksel gelişimi için çabalıyoruz. Okullarımızda öğretmenlerimiz de bu gelişimi devam ettirmek, öğretmek, ufuk açmak için çalışıyor, çabalıyor. Çocuklarımızı okul öncesi eğitim dönemiyle okul hayatına alıştırıyoruz. Okul öncesi eğitim döneminde çocuklarımızın kendini ifade etmesine fırsat vererek, kendine güvenli bağımsız bir kişilik kazanmasına ve hayal gücünün gelişimine gayret gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.

Çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi için beslenmenın oldukça önemli olduğunun altını çizen Durmuş, şöyle devam etti; "Sağlıklı beslenme alışkanlığı, yerli ve doğal ürünlerimizi tüketme ve üretme bilinci oluşturmak, öğretmenlerimizin ve velilerimizin ortak gayreti ile oluşacaktır. Hazır içecekler yerine meyvenin kendisi ya da taze sıkılmış meyve suyunu tüketmek çok önemli. Çukurova’nın bu bereketli topraklarında doğal ürünlere ulaşmak daha kolay. Mersin narenciye diyarı, insan dallarda bu vitamin deposu meyveleri görünce daha bir enerjik oluyor. Kapılarımızın önünde limon, mandalina ağaçları. Bu anlamda ’Vitamin C Şenliği’, vitamin dolu bir şenlik olmuş. 38 okulumuzun, 75 okul öncesi öğretmenimizin ve yaklaşık 700 öğrencimizin katılım gösterdiği bu şenlik, bölgemizin değerlerine sahip çıkılması, sadece tüketen değil üreten bireyler olma bilincinin oluşturulması, birlik ve beraberlik duygusunun geliştirilmesi açısından eğitim anlayışımızın güzel bir karesi."