ATSO Başkanı Çetin: "Yeni yatırım ve istihdam fırsatı olacak"

Batı Akdeniz Ticaret Buluşması’nda konuşan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, "Bir şehrin, bir ülkenin kalkınmasında en büyük faktörlerden birisi sosyal sermayedir, yani birlikteliktir, işbirliği kültürüdür. Biz bu birliktelikle bölgemizin sosyal sermayesini güçlendirmiş oluyoruz. Burada yeni ticaret anlaşmalarına imza atacağız, yeni ortaklıklar doğacak, yeni yatırımlar ve istihdam fırsatları bulunacak, işletmelerimiz kazanacak, bölgemiz zenginleşecek" dedi.

Ekonomi 26.05.2022, 14:19
ATSO Başkanı Çetin: "Yeni yatırım ve istihdam fırsatı olacak"

Batı Akdeniz Ticaret Buluşması’nda konuşan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, "Bir şehrin, bir ülkenin kalkınmasında en büyük faktörlerden birisi sosyal sermayedir, yani birlikteliktir, işbirliği kültürüdür. Biz bu birliktelikle bölgemizin sosyal sermayesini güçlendirmiş oluyoruz. Burada yeni ticaret anlaşmalarına imza atacağız, yeni ortaklıklar doğacak, yeni yatırımlar ve istihdam fırsatları bulunacak, işletmelerimiz kazanacak, bölgemiz zenginleşecek" dedi.

ATSO öncülüğünde Antalya, Isparta ve Burdur illerindeki sanayiciler, Batı Akdeniz Bölgesi’nin ekonomisini daha da etkin hale getirmek ve ticari işbirliğini geliştirmek amacıyla güç birliği yapmak üzere’ Batı Akdeniz Ticaret Buluşması’nda bir araya geldi. ATSO’nun girişimlerinin yanı sıra Antalya, Isparta, Burdur TSO ve Ticaret Borsaları üç ilin valilikleri, özel ve kamu kurumları, SİAD’lar, belediyeler, üniversiteler, Teknoloji Transfer Ofislerinin de yer aldığı buluşma ANFAŞ Fuar Merkezi’nde başladı.

"Birlikten Güçlü Ticarete" temasıyla düzenlenen fuara; Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, oda, borsa başkanları, SİAD başkanları ile çok sayıda iş dünyasından isim katıldı.

Açılışta konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Batı Akdeniz Ticaret Buluşmasına, 3 yıl önce karar verdikleri ve pandemi nedeniyle erteledikleri buluşmayı büyük bir destekle gerçekleştirdiklerini kaydetti. Büyük buluşmanın bölgeye ve üyelerine hayırlı olmasını dileyen Çetin, “Ekonomide ciddi sorunlarımızın olduğu açıktır. Yüksek enflasyon birçok sektörü hem durgunluk hem de girdi maliyetleri yönüyle zorlamaktadır. Vergi reformu, kayıt dışı ile mücadele, enflasyonla mücadele programı gibi konularda ilerleme kaydedilmesini ümit ediyoruz. Gerek bu sorunları gerekse Antalya limanı, lojistik merkez ve kamu yatırımı taleplerimizi borsalarımız ve odalarımızla, SİAD’larımızla çalıştık ve bir dosya hazırladık. Bunları hep birlikte Ankara’da bakanlarımız ve milletvekillerimizle yapacağımız toplantıda konuşacağız” diye konuştu.

"Katkı sağlamaya devam ediyoruz"

Çetin, bütün sorunlara rağmen, bölge ekonomisinin ve sektörlerin gelişmesi için çalışmaya devam ettiklerinin altını çizdi. Eğitimden istihdama, inovasyon ve startup desteklerine, turizm tanıtımından kültür ve sanata kadar her alanda proje ürettiklerini kaydeden Davut Çetin, “Tarımda ve sanayide URGE projeleri, sağlık turizmi, dijital dönüşüm, çevreci dönüşüm gibi her konuda çalışıyoruz. Bugün de bölgesel ticaretin gelişmesi için bir araya geldik. Batı Akdeniz Ticaret Buluşmalarını, Networking ve B2B görüşmeleri, Devlet Destekleri Zirvesi, Santek Yat İmalat Sektörü Buluşması, E-Ticaret Sokağı ve söyleşilerle 5 ayrı alanda büyük bir şenlik şeklinde planladık” dedi.

"Antalya alımlarının yüzde 2’sini Burdur ve Isparta’dan yapıyor"

Buluşmanın birinci hedefinin, bölge ticaretini geliştirmek olduğuna değinen Çetin, “Girişimci Bilgi Sistemi’ne göre, Antalya alımlarının yüzde 37’sini Antalya’dan, yüzde 2’sini Burdur ve Isparta’dan yapmaktadır. Burdur firmaları alımlarının yüzde 29’unu Burdur firmalarından yüzde 13’ünü Antalya ve Isparta’dan yapmaktadır. Isparta firmaları alımlarının yüzde 24’ünü Isparta’dan, yüzde 12’sini Antalya ve Burdur’dan yapmaktadır. Bunun bir nedeni iş insanlarımızın bölgemizin bütün firmalarını tanımamasıdır. Çünkü artık herkesin herkesi tanıdığı küçük şehirler değiliz. Her gün yeni firmalar kuruluyor, ürünler değişiyor, herkesi tanımaya, ne üretip ne sattığını öğrenmeye zaman yok” ifadelerine yer verdi.

Üretici firmalarla buluşma

Networking dışında üç farklı alanda B2B görüşmelerinin yapılacağını aktaran Çetin, bölgenin bilişim firmalarını tanımak isteyenler bir salonda buluşacağını ve turizm, gastronomi firmalarının üretici firmalarla buluşacağını belirtti. Bu ilk buluşmanın ardından oda ve borsalarla İhracatçılar Birliğiyle, SİAD’larla, esnaf odasıyla kalıcı ticaret ağları oluşturacaklarının altını çizen Çetin, sektör içi ve sektörler arası ticaret kümelerini gerek elektronik ortamda gerekse fiziksel olarak sürekli hale getireceklerini kaydetti.

"Ticari işbirlikleri artacak"

Batı Akdeniz Ticaret Buluşmalarının ikinci ayağı olan Devlet Destekleri Zirvesi’nin bu yıl altıncısını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Davut Çetin,” Pandemi döneminde de online olarak yaptığımız bu zirve için ilgili bakanlıklarımıza ve kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Devlet destekleri, özellikle kredi, istihdam desteği sektörlerimizin dilinden düşmeyen bir konudur. Yatırım teşvikleri konusunda güneş enerjisi veya GES yatırım teşviklerinin artırılması taleplerimiz de bulunuyor. Ayrıca ihracatta kargo desteklerinin artırılması gibi taleplerimiz var. Sanayicilerimizin, tarım üreticilerimizin, ihracatçılarımızın taleplerinin bu zirvede konuşulması her zaman çok faydalı olmaktadır. Bölge olarak turizmde, tarımda ve sanayide hem ürün hem pazar anlamında çeşitlendirmeye ihtiyacımız var. Bölgemizde, tasarım, biyoteknoloji, biyomedikal gibi sektörlerin gelişmesini arzu ediyoruz. Ülkemizde tarım sektöründeki 20 Ar-Ge merkezinin 10’u Antalya’dadır. Bu da tohum, biyoteknoloji, gen teknolojisi alanında avantajımız olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bu alanlarda yatırım teşviklerini de hep birlikte konuşmalıyız. Bugün yine bir ilki Sanayi Bakanlığımızla birlikte Santek Yat Kümesi buluşmasıyla gerçekleştiriyoruz. Sektörümüz makine ve yazılımdan tekstile, ahşap ve mobilyadan cam ve plastiğe kadar çok sayıda alanda girdi kullanmaktadır. Burada hem projeleri tanımak hem de tedarik konularında ticari işbirliği mümkün” ifadelerini kullandı.

"Her yıl büyüyecek"

E-ticaret etkinliğine de değinen Çetin, burada pazar yerlerinin girişimcilerle buluştuğunu aktardı. Birlikten güçlü ticarete hedefinde bugün ilk adımı hep birlikte attıklarını işaret eden Çetin, “Bir şehrin, bir ülkenin kalkınmasında en büyük faktörlerden birisi sosyal sermayedir, yani birlikteliktir, işbirliği kültürüdür. Biz bu birliktelikle bölgemizin sosyal sermayesini güçlendirmiş oluyoruz. Burada yeni ticaret anlaşmalarına imza atacağız, yeni ortaklıklar doğacak, yeni yatırımlar ve istihdam fırsatları bulunacak, işletmelerimiz kazanacak, bölgemiz zenginleşecek. Batı Akdeniz Ticaret Buluşmalarının her yıl güçlenerek büyüyeceğine ve Antalya, Burdur ve Isparta’mıza yeni ufuklar açacağına inanıyorum” değerlendirmelerinde bulundu.

Yerel yönetimlere de katkı sağlayacak

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çevikol Tuncer, Batı Akdeniz Bölgesi turizm, tarım ticaret, tarihi kültürel birliktelik üreten değer ve istihdam oluşturan daha fazlasını yapabilmeye sahip bir bölge olduğunu kaydetti. Buluşmanın birlikte güçlü bir çalışmanın kapısını aralayacak bölgesel katma değere katkı sağlayacağını ifade den Tuncer, burada tecrübelerin paylaşılmasının yanında yenilikçi ağların geliştirilmesi, işbirliklerin arttırılması, iş insanları kadar yerel yönetimlere de destek sağlayacağını kaydetti.

"Antalya’da yat önemli"

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, önemli bir turizm potansiyeline sahip olan Antalya’nın sanayi yatırımları açısından da desteklenmesi gerektiğini belirtti. Ülke sanayisinin daha gelişmesine katkı sağlayacak her çalışmayı desteklediklerinin altını çizen Büyükdede, “Son zamanlarda yabancıların bakanlığımıza müracaat ederek katamaran yatların yapılması için bizleri zorladıklarını biliyoruz. Bu sektör Antalya’da büyük bir gelişim gösteriyor. Antalya Avrupa pazarında yat üretiminde önemli bir söz sahibi. Ama bu sektördeki motor, elektronik bölümünde biraz daha yol almamız gerekiyor. Her kesimden üreticilerin tedarikçilerin karşı karşıya kaldığı sorunların çözülmesini sağlayacak buluşmanın yapılmasına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

"Birbirimizden güç alıyoruz"

Antalya Valisi Ersin Yazıcı ise bu üç şehrin tarihten beri birlikteliklerinin hiç bozulmadığını belirterek, “Isparta ve Burdur’dan aldığı güçle turizmde de bu hale geldi. Biz, ’Komşu komşunun külüne muhtaçtır’ sözünden yola çıkarak, Antalya olarak, Isparta ve Burdurlu kardeşlerimizle bu yolculukta beraberiz. 3 şehir turizmde uluslararası yolculuğu birlikte yapıyor. Birbirimizden güç alıyoruz. Ticaret buluşmalarıyla bu daha da ivme kazanacak, birlikten kuvvet ve bereket doğar” dedi.

Yorumlar (0)
banner69
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Adana Demirspor 20 37
5. Başakşehir 19 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 19 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 21 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 20 12
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 17 20
15. Espanyol 19 20
16. Cadiz 19 19
17. Getafe 19 17
18. Celta Vigo 18 17
19. Real Valladolid 18 17
20. Elche 19 6