DeFacto "Güvende kal" koleksiyonuyla salgın farkındalığını koruyacak

İstanbul/Türkiye

Ekonomi 12.05.2020, 13:44 12.05.2020, 13:44
DeFacto

DeFacto "Güvende kal" koleksiyonuyla salgın farkındalığını koruyacak

- DeFacto Üst Yöneticisi İhsan Ateş: - "Artık 'Evde kal' dönemi bitti. Kurallara sıkı sıkı bağlı kalacağımız ama bir yandan hayatın akışını devam ettireceğimiz bu yeni dönemin adı 'Güvende kal'. İşte yeni normalimize katkı sunmak için 'Güvende kal' isimli yeni bir koleksiyon oluşturduk" - "Global ve öncü bir marka olarak, koleksiyonumuzdaki ürünlerde, uymamız gereken kuralları eğlenceli hale getiren tasarımlara yer verdik. Koleksiyonumuzun adına da bugünlerin ruhuna uygun olarak 'Güvende Kal' dedik" - "2025 yılında ciromuzun yüzde 50’sini online mecralardan sağlamak üzere stratejik planımızı hazırlamıştık. Bu salgın süreci tüketicilerin alışkanlıklarını değiştiriyor. Dolayısıyla bu hedefimize 2023 yılı gibi ulaşabileceğimizi öngörüyoruz"

İSTANBUL (AA) - DeFacto Üst Yöneticisi (CEO) İhsan Ateş, kurum olarak pandemi sonrası süreç için deforme olmayan anti bakteriyel kumaşlardan üretilen ve sağlık hakkındaki farkındalığı korumaya yönelik bir koleksiyon hazırladıklarını belirterek, "Artık 'Evde kal' dönemi bitti. Kurallara sıkı sıkı bağlı kalacağımız ama bir yandan hayatın akışını devam ettireceğimiz bu yeni dönemin adı 'Güvende kal'. İşte yeni normalimize katkı sunmak için 'Güvende kal' isimli yeni bir koleksiyon oluşturduk." dedi.

Ateş düzenlediği basın toplantısında koronavirüs salgınında yaşananları, aldıkları önlemleri ve yeni süreci değerlendirdi.

Salgının Türkiye’de etkisini göstermesiyle birlikte çok sıkı önlemler alındığını hatırlatan Ateş, kendilerinin de bu çerçevede 19 Mart'ta mağazalarda hizmete ara verdiklerini kaydetti.

Geçen dönem boyunca "Evde kal" çağrılarına yürekten destek verdiklerini anlatan Ateş, "Müşterilerimizin ihtiyaçlarını güçlü dijital alt yapımız ile 50 ülkede sadece online kanallarımız üzerinden en güvenilir ve hijyenik koşullarda karşıladık. Online alışveriş kanallarımızın tamamı bu süreçte aralıksız hizmet verdi. Tam otomatik akıllı depomuzdan robotlarımız ve en yüksek hijyen koşulları içinde insan gücümüz ile ihtiyaçları karşıladık. Ve buna da devam ediyoruz.” bilgilerini verdi.

- "Yaklaşık 900 milyon TL’lik finansman kaynağı oluşturduk"

Ateş, insanların evde kaldığı dönemde doğal olarak ekonominin de yavaşladığını ifade ederek, bazı global firmaların Türkiye’de imalatı ya da kesimi tamamlanmış ürünlerinin siparişini bile iptal ettiğini söyledi.

Yaşanan bu soruna çare olmak için bu topraklardan doğan global bir marka olarak, ellerini taşın altına koyduklarını anlatan Ateş, şöyle konuştu:

"Milyonlarca kişiye istihdam sağlayan sektöre ‘dayanışma’ ruhu içinde destek olmak adına ‘Can Suyu’ projemizi devreye soktuk. Böylece sektörün güvende olmasını sağladık. Tedarikçilerimize destek olmak, ayakta kalabilmelerini sağlamak için yaklaşık 900 milyon TL’lik finansman kaynağı oluşturduk. Bu süreçte başka adımlar da attık. Çalışanlarımızın güvenlik ve sağlığı için maksimum önlemleri aldık. Tüm çalışanlarımızın ücretlerini eksiksiz ödedik. Sağlık personeline Beyaz Destek projemiz ile 10 bin ürün seti gönderdik. Biz Bize Yeteriz kampanyasına 2 milyon anti bakteriyel maske bağışlayarak katıldık."


- "Önemli bir mesafe aldık ama yolun sonuna gelmedik"

Ateş, salgınla mücadele alınan başarıdan sonra üçüncü evreye geçildiğini dile getirerek, normalleşme adımlarının atılmaya başladığını söyledi.

Normalleşme sürecinin hükümet tarafından başlatıldığını aktaran Ateş, "Toplum olarak bu süreçte çok şey öğrendik, deneyim kazandık. Hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyarak hayatımızı devam ettirebiliriz. Önemli bir mesafe aldık ama yolun sonuna gelmedik. Kat etmemiz gereken uzun bir yol var. Bu yolculukta belli kurallara uymak zorundayız. Evimizde kaldık ve ev ödevimizi yerine getirdik. Mağazalarımızda, insanların güven içinde hizmet alabileceği düzenlemeleri hayata geçirdik. Kısaca yeni normalimize döneceğimiz bu günler için hazırlıklarımıza aralıksız devam ettik." diye konuştu.


- "Koleksiyon ile farkındalık oluşturmak istiyoruz"


Ateş, toplumda farkındalık yaratmak ve insanların daha dikkatli olmalarını sağlamak için özel bir koleksiyon hazırladıklarını belirterek, "Milletçe salgından korunmak ve sevdiklerimizi de korumak için evde kaldık. Artık 'Evde kal' dönemi bitti. Kurallara sıkı sıkı bağlı kalacağımız ama bir yandan hayatın akışını devam ettireceğimiz bu yeni dönemin adı 'Güvende kal'. İşte yeni normalimize katkı sunmak için 'Güvende kal' isimli yeni bir koleksiyon oluşturduk. Koleksiyonumuzu hazırlarken de 'Güvende kal' sürecinde bazen yapmamız gerekenleri unutabileceğimizden, sosyal mesafeyi korumayı veya maskemizi yanımıza almayı, takmayı görmezden gelebileceğimizden yola çıktık." bilgilerini verdi.

Ateş şöyle konuştu:

"Global ve öncü bir marka olarak, koleksiyonumuzdaki ürünlerde, uymamız gereken kuralları eğlenceli hale getiren tasarımlara yer verdik. Koleksiyonumuzun adına da bugünlerin ruhuna uygun olarak 'Güvende kal' dedik.

Güvende kal koleksiyonumuzu 3 ana başlıkta topladık. İlk olarak, uymamız gereken kuralları hatırlatmak için mesajlarımız eğlenceli hale getiren Türkçe ve İngilizce tasarımlara yer verdik. Evde Kal’, ‘Antivirus’, ‘Ellerini Yıka, ‘Sosyal Mesafe Kraliçesi, ‘Evdeyim’, ‘Umudunu Canlı Tut’, ‘Yüzüne Dokunma’, ‘Güncel Mod’, ‘Sosyal Mesafe ile Kişisel Karantina’ gibi mesajlarımız var.

İkincisi, anti bakteriyel ürünlerimiz ise toz tutmayan, koku yapmayan, deforme olmayan anti bakteriyel kumaşlardan üretildi. Üçüncüsü de koleksiyonumuzda ayrıca hijyenik tulum, siperlik ve anti bakteriyel maske tasarımları da bulunuyor.”


- "Deneme kabinlerinde anlık hijyen işlemi yapıyoruz"


Toplantıda basın mensuplarının sorularını cevaplayan İhsan Ateş, normalleşme adımları kapsamında yapılan hazırlıklardan sonra geçen hafta cadde mağazalarını açtıklarını söyledi.

Dün itibarıyla çoğunluğu üstü açık AVM’lerdeki mağazaları da yine en yüksek hijyen kuralları ile açtıklarını anlatan Ateş, şöyle konuştu:

"Türkiye’de toplamda 250 mağazamız; yurt dışında ise Mısır, Irak, Arnavutluk ve Belarus’ta 50 mağazamız açık. Müşterilerimizin mağazada kendini güvende hissetmesini ana odağımız olarak belirledik. Hem çalışanlarımızın hem de toplum sağlığını korumak için hijyenik ve güvenli bir alışveriş ortamı sunuyoruz. Mağazalarımızın girişinde ateş ölçümü yapıyoruz, maske kullanımını sağlıyoruz. Maskesi olmadan gelene maske temin ediyoruz. Müşterisi kapasitesini sosyal mesafe kurallarına uygun hale getirdik.

Çalışanlarımızın tamamına siperlik ve maske temin ettik. Bununla yetinmedik. İleri teknolojiyi de devreye sokarak hijyen açısından sınırları zorladık. Örneğin, mağazalarımıza hava sirkülasyonu için dezenfektasyon teknolojisi sağlandık. Ürün hijyeni için nano sprey uygulamaları başlattık. Deneme kabinlerinde anlık hijyen işlemi yapıyoruz. Bu yeni dönem yani güvende alışveriş için şu ana kadar 10 milyon TL’lik yatırım yaptık. Yıl sonuna kadar yapılan harcamaların 15 milyon TL’yi geçeceğini tahmin ediyoruz. Hijyen açısından yapılan bu yatırımlar aslında DeFacto’nun daha önceden ürünleri için geliştirdiği standardın bir parçası. Çünkü yıllardır ürün güvenliği açısından hayata geçirdiğimiz uygulamalara ve standarda global markaların hiçbiri sahip değil."


- "E-ticaret tarafındaki satışlarımız bu dönemde yüzde 250 arttı"


Ateş, son üç yılda her yıl için ortalama 30’un üzerinde bir büyüme performansı sergilediklerini hatırlatarak, "Bu yıl için de benzer bir büyüme öngörümüz vardı. Ancak pandemi süreci nedeniyle bu yıl için belirlediğimiz hedeflerimizi revize etmemiz gerekiyor. 2020 yılında geçen yıl ile aynı oranda bir büyümeyi öngörüyoruz. Genç bir markayız ve gelecekte daha çok büyüme potansiyelimizin olduğunu düşünüyoruz." dedi.

DeFacto'nun online satışlar konusunda ciro artışı yaşadığını ifade eden Ateş, "Mağazalarımızın olduğu 30 ülkenin yanında Avrupa, Amerika ve Latin Amerika pazarlarını kapsayan 20 ülkede ise sadece online satış yapıyoruz. E-ticaret tarafındaki satışlarımız bu dönemde yüzde 250 arttı. 2025 yılında ciromuzun yüzde 50’sini online mecralardan sağlamak üzere stratejik planımızı hazırlamıştık. Bu salgın süreci tüketicilerin alışkanlıklarını değiştiriyor. Dolayısıyla bu hedefimize 2023 yılı gibi ulaşabileceğimizi öngörüyoruz. Buna göre stratejimizi de güncelledik." bilgilerini verdi.


- "Kiralar konusunda bir çözüm mutlaka geliştirilecektir"


Ateş, kiralama tarafında bir sorun yaşamadıklarını ifade ederek, bunun önümüzdeki dönemde de sürmesini istediklerini kaydetti.

Ateş sözlerini şöyle tamamladı:

"Birleşmiş Markalar Derneği'nin (BMD) önümüzdeki dönemde cirodan kira beklentisi var. İnanıyorum bu süreçte yatırımcılar desteklerini sürdürecek. Çünkü bir nevi ortaklık yapıyoruz. Biz yaşarsak onlar yaşayacak, onlar yaşarsa biz yaşayacağız.

Bu konuda bir problem olacağını beklemiyorum. Yardımlaşma ve dayanışma içinde sürecin geçeceğini düşünüyorum. 300-400 AVM var, farklı talepler olabilir ama pratik bir toplumuz. Bir çözüm mutlaka geliştirilecektir."

Muhabir : Musab Turan
Yayınlayan : Cevat Kışlalı

Yorumlar (0)
banner69
18
açık
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak 06:04
Güneş 07:29
Öğle 12:36
İkindi 15:11
Akşam 17:32
Yatsı 18:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 14 21
7. Brighton 14 19
8. Leicester City 14 19
9. Tottenham 12 19
10. M. United 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7