Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı öncülüğünde ’Koah’ hastalığına dikkat çekmek amacıyla, ‘16 Kasım Dünya Koah Günü’ne yönelik düzenlenen farkındalık etkinliği Toroslar, Yenişehir ve Tarsus Emekli Evi üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toroslar ilçesine bağlı 68’liler Barış ve Kardeşlik Ormanı’nda düzenlenen etkinlikte, Mersin Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencileriyle bir araya gelen yaş almışlar, tütün ve türevlerinin zararlarının yanı sıra, Koah hastalığıyla ilgili bilgi sahibi oldu. Doğanın içinde yürüyüş yaparak temiz havanın tadını çıkaran yaş almışlar, etkinlik sayesinde evden çıktıklarını söyleyerek akranlarıyla iç içe olmanın ve sosyalleşmenin mutluluğunu yaşadı.

“Her yıl binlerce kişi Koah hastalığına yakalanıyor ve ciddi anlamda ölümler oluyor”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Halk Sağlığı ve Denetim Şube Müdürü Uzman Doktor Bahar Gülcay Çat, her sene kasım ayının üçüncü çarşamba günü ‘Dünya Koah Günü’ dolayısıyla farkındalık etkinlikleri yaptıklarını dile getirdi. Etkinlikte Toroslar, Yenişehir ve Tarsus Emekli Evi üyelerinin bir araya geldiğini söyleyen Dr. Çat, “Öncelikle parkurda bir yürüyüş etkinliğimiz oldu. Katılımcılarımızla nefes egzersizimizi yaptırdık. Her yıl binlerce kişi Koah hastalığına yakalanıyor ve bu hastalıkta ciddi anlamda ölümler oluyor. Bu nedenle Mersin Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü öğrencilerinin de katıldığı bu etkinlikte, farklı yaş gruplarından kişileri sigarayla ilgili bilgilendirdik ve Koah’la ilgili farkındalık oluşturmaya çalıştık” ifadelerini kullandı.

Güzel havada spor yapmanın tadını çıkaran yaş almışlar, etkinlikten memnun ayrıldı

Etkinlik sayesinde dışarı çıkıp güzel havada etkinlik yaptıklarını kaydeden yaş almış vatandaşlardan Fatma Kılıç, “Biz emekliler hep eve kapanıyoruz. Güzel bir yürüyüş yapıp, temiz hava aldık. Spor yaptık ve çok mutlu oldum” dedi. Bu tür etkinliklerin devamlı yapılmasını dileyen Salih Göksel ise, “Etkinlik sayesinde kendimizi tanıdık ve böyle bir hastalık durumunda yapılması gerekenleri öğrendik” diye konuştu.

Etkinliğe katılan Mersin Üniversitesi öğrencisi Enes Yüksel de “Yaş almışlarımızla iç içe olmak için geldik. Etkinlik kendi bölümümüz için de gerekliydi. Evde olan hastalarımız buraya gelip yürüyüşlerini, sporlarını yaptı. Bence her sene yapılmaya devam edilmeli” şeklinde konuştu.