Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçirilen “Anaokulum Bahçemde” projesi kapsamında Nurel Enver Taner Anaokulu Polis Lojmanları Yerleşkesi Dersliği’nin açılış töreni yapıldı.GAZİANTEP (İGFA) -Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyan bu proje ile okul öncesi eğitim alan çocuklar, bulundukları apartman sitelerinden çıkmadan okullarına gidebiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı “Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği” ne uygun fiziki koşulları sağlayan bölmelerinde teşfiratı Büyükşehir Belediyesi üstleniyor.

Şehitkamil ilçesine bağlı Güvenevler Mahallesi’ndeki açılış törenine, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, veliler ve çocuklar katıldı.

ŞAHİN: BİLİNÇLİ VELİ, EĞİTİM ŞEHRİ GAZİANTEP’TE EN BÜYÜK REFERANSIMIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, törende yaptığı konuşmada eğitim hayatında 7 yaşın çok geç olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Okul öncesi eğitim-öğretim hayatından büyük bir öneme sahip. Anaokulum Bahçemde projesi çerçevesinde hem İl Milli Eğitim ile hem de Gaziantep Valiliği ile koordineli çalışıyoruz. Bilinçli veli eğitim şehri Gaziantep’te en büyük referansımız. Artık bilim dünyası anaokullarının çok önemli olduğuna işaret ediyor. Çocuklarımız okul öncesi eğitimle eğitimine başladığı zaman daha bilinçli bir öğrenci profiline kavuşuyor. Özellikle bilim dünyası 3-4 yaşını çok önemsiyor. Bunları ıskalamadan çocuklarımızı emin ellerde eğitmemiz gerekiyor. O yüzden bu açılışını yaptığımız eğitim yuvası göründüğünden çok daha mühim. Projede Milli Eğitim Bakanlığı’nın güvencesi içerisinde. Bu konuda sisteme hakikaten güven duyuluyor. Bize düşen şey de lojistik destek. Bu tür okulları site bahçelerinde açmamızın bir dizi avantajları da var. Servis ücreti örneğin. Velilerimiz servis endişesinden de kurtuluyor. Bu bakımdan çocuklarımızın kendi ikamet ettikleri sitenin bahçesinde eğitim almaları, ebeveynlerin endişesini ortadan kaldırıyor.”

ÇEBER: ÇOCUKLAR, YAŞAM ORTAMLARINDAN AYRILMIYOR

Gaziantep Valisi Kemal Çeber ise, Anaokulu Bahçemde projesinin muhteşem bir proje olduğunu ifade edereki “Gaziantep’e özgü. Gaziantep’in özelliklerini yansıtan bir proje. Türkiye’de ilk ve tek. Harika bir iş çıkarılmış. Bu proje ile yaşam ortamlarından ayrılmıyor. Evinin önünden okula gelmiş oluyor. Servise binmiyor. Bir güvenlik sorunu yaşanmıyor. Anne babasına yakın oluyor. Trafik artmıyor. Yani bir taşla onlarca kuş vuruyoruz” dedi .