Mersin Büyükşehir Belediyesinin eğitimde fırsat eşitliği sağlamaya yönelik hayata geçirdiği merkezlerden Gülnar Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi, öğrencilerin merkez ilçelerde eğitim gören yaşıtları ile eşit ve nitelikli eğitim alması için çalışmalarını sürdürüyor.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde kent merkezinin yanı sıra ilçelere de ücretsiz kurs merkezleri açan Mersin Büyükşehir Belediyesi, özellikle dezavantajlı bölgelerdeki çocukların iyi eğitim görmelerine olanak sağlamayı amaçlıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Gülnar Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezinde Psikolojik Danışman ve Rehberlik Uzmanı olarak görev yapan Cansu Geyik, YKS ve LGS grubunda toplam 308 öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti. Geyik, “Gülnar dezavantajlı bir bölge. Burada bizden başka bir kurs merkezi de yok. Öğrenciler derslerini desteklemek amaçlı bizlere geliyor. Bu anlamda 8. ve 12. sınıf öğrencilerimize seri denemeler yaparak ve ücretsiz soru bankaları ile birlikte eğitim hayatlarına dokunmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Derslerin yanı sıra öğrencilere rehberlik hizmeti sunduklarını da belirten Geyik, hedef belirleme ve motivasyonlarını sağlama amaçlı çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

“Gülnar’da başarı durumu çok yüksek”

Öğrencilerin başarı durumlarının oldukça iyi olduğundan söz eden Geyik, “Gülnar dezavantajlı olmasına rağmen, başarı durumu çok yüksek. Öğrencilerimiz çabalıyorlar, ailelerimiz çok bilinçliler. Ücretsiz olması sebebiyle veliler genelde ilgi anlamında kurs merkezinin yetersiz olacağını düşünüyorlar, fakat bizler ev ziyaretleri de yapıyoruz ve ev ziyaretlerindeki ilgiyi gördükçe velilerimiz şaşırıyor ve bizlere çok sıcak davranıyorlar” diye konuştu.

“Öğrenciler ara tatili verimli bir şekilde değerlendirmeli”

Ara tatil süreci için de velilere tavsiyelerde bulunan Geyik, ailelerin öğrencilerle bol bol vakit geçirmelerini önerdi. Geyik, çocukların bu süre içerisinde ailelerinin desteğini görmelerinin kendilerinde olumlu bir izlenim oluşturacağından da söz ederek, “Veliler bu noktada öğrencilerimizin televizyon, bilgisayar ve telefon kullanımı noktasında onlara baskıcı bir tutum değil, ama çok esnek de bırakmadan kontrollü bir şekilde kullanımlarını sürdürmelerine sevk edebilirler” ifadelerini kullandı. Ara tatilden sonra bir motivasyon etkinliği yapmayı planladıklarını da kaydeden Geyik, “Bu etkinlikle birlikte de öğrencilerimiz, moralleri yüksek bir şekilde sınava hazırlanacaklar ve onları sınava göndereceğiz. Şimdiden tüm velilerimize ve öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum” dedi.

“Diğer öğrencilerle eşit şekilde öğretim görmekteyiz”

Öğrencilerden Ayşe Kunt, yaklaşık 5 aydır Gülnar Kurs Merkezinde eğitim gördüğünü ve merkezin özel bir dershaneden farkının olmadığını söyledi. Kunt, “Hocalarımız ve ücretsiz denemeler sayesinde, diğer öğrencilere karşı eşit şekilde öğretim görmekteyiz. Öğretmenler, yapamadığımız konuları sorduğumuz zaman güzel bir şekilde anlatıyorlar. Yaprak testlerimiz de veriliyor” şeklinde konuştu. Gülnar’da öğrencilere yönelik verilen hizmetleri de değerlendiren Kunt, “Ders öncesi bize ücretsiz çorba da dağıtılıyor. Birebir etüt alabiliyor ve etkinlikler sayesinde motive oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Üniversiteyi kazanmamız için uygun bir ortam oluşturdular”

Öğrencilerden Mehmet Geniş de kurs merkezinde aldığı eğitimlerin çok verimli olduğundan söz ederek, “Birçok konuda eksiklerim vardı. Hocalarımızdan bireysel etütler alarak, kurs merkezimizde daha iyi çalışma imkânları bulabiliyoruz. Öğretmenlerimle ve sınıf arkadaşlarımla ilişkilerim çok iyi. Sınava çok iyi bir şekilde hazırlanıyorum. İstediğim üniversiteyi kazanmam için uygun bir ortam oluşturmalarından dolayı, hem hocalarımıza hem de Mersin Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.