Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve Türkiye’nin en ağır felaketlerinden biri olarak dünya tarihine geçen depremlerin 1’inci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada; “Büyük acıları tekrar yaşamamak için depreme karşı hazırlıklı olmak, kentlerimizi yenileyip güçlendirmek, depreme karşı dirençli hale getirmek zorundayız” dedi.

Akdeniz Belediye Meclisi Şubat ayı ilk toplantısında konuşan Başkan Gültak, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen ve 12 kenti, milyonlarca insanı etkileyen deprem felaketinin yıldönümünde yaşamını yitiren vatandaşlara rahmet, tedavisi süren yaralılara şifalar diledi. Gültak; “Ülkemiz tarihinin en ağır felaketi sonucu ne yazık ki 53 bin 537 insanımızı yitirdik, 107 bin 213 insanımız da yaralandı. On binlerce vatandaşımız yaşadıkları kentleri terk edip başka şehirlere göç etmek zorunda kaldı. Akdeniz Belediyesi olarak kentimize gelen depremzede vatandaşlarımıza, imkânlarımız ve gücümüz elverdiğince yardımcı olmaya, yaralarımızı sarmaya çalıştık. Hatay Kırıkhan’a iş makineleri ve ekip göndererek arama-kurtarma çalışmasına destek olduk. Onlarca tır dolusu gıda ve temel ihtiyaç malzemesini bölgeye ulaştırdık. Kırıkhan’a bizzat giderek ekiplerimizin çalışmalarını yerinde takip ettim” diye konuştu.

“Kentsel dönüşüm, hayati ve acil bir konu”

Sözlerini, “Yarın, bu büyük felaketin 1’inci yıldönümü” diyerek sürdüren Başkan Gültak, “Bilim insanlarının da uyardığı üzere ülkemiz bir deprem bölgesi. Depremler yine olacak, bundan kaçmak da mümkün değil. Önemli olan depreme karşı hazırlıklı olmak ve kentlerimizi yenileyip güçlendirmektir. Zira geçmişte yaşadığımız afetlerde olduğu gibi 6 Şubat 2023’te yaşadığımız tarihimizin en yıkıcı ikiz depremleri, kentsel dönüşümün ne kadar hayati ve acil bir konu olduğunu çok acı bir şekilde hepimize yaşattı. Kentsel dönüşümü önemsiyor, projelerimizde öncelik veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Akdeniz’de ilk kez kentsel dönüşüm projelerini başlattık”

Göreve gelir gelmez Akdeniz’de kentsel dönüşümün hayata geçmesini sağladıklarının altını çizen Başkan Gültak; “Ankara ve bakanlıklar nezdindeki girişimlerimiz sonucu, 30 yıl sonra ilk kez Çay Mahallesi’nde yaklaşık 500 konutluk proje tamamlandı. Noter huzurunda çekilen kuraların ardından vatandaşlarımızın bir bölümü güvenli, doğal gazlı, park ve yeşil alanlarına sahip modern evlerine yerleşip yaşamaya başladı. Kentsel dönüşümün başlamasını sağladığımız Barış Mahallemizde de çalışmaların yüzde 65’i tamamlandı. Zira Barış Mahallesi’nde hak sahibi vatandaşlarımızın yüzde 91’i ile anlaşma sağladık ki, bu rakam kentsel dönüşüm projelerinde elde edilebilecek en yüksek rakamdır. Mahallemizde ilk etapta 415 konut, 50 dükkân, ticaret ve kültür merkezi, birer cami ve kreş ile çevre düzenlemesini kapsayan dönüşüm projesinde hak sahibi vatandaşlarımıza ilk anahtarların 2024 yılı içinde teslimi planlanıyor” ifadelerini kullandı.

“Yeniden göreve gelmem halinde projeler devam edecek”

Yerel seçim maratonunu da hatırlatan Başkan Gültak, sözlerini şöyle sürdürdü; “Partim beni yeniden aday gösterir, halkımızın da takdir ve teveccühü ile seçimi tekrar kazanarak yeniden belediye başkanı olma onuruna ve gururuna layık görülürsem, yeni dönemde Turgut Reis, Barış, Bahçe, Çilek ve Çay mahallelerine TOKİ müjdelerini bir kez daha vermek istiyorum. Zira Çay Mahallemizde, ikinci etap yerinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında hazırladığımız, 330 yeni ve modern daireyi kapsayan projemiz, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca kabul edildi. Seçimin ardından Çay Mahallemizde 2’nci etap dönüşüme başlayacağız. Sırada dönüşüme acil ihtiyaç duyan en az 5-6 mahallemiz daha var. 31 Mart’tan sonra bu mahallelerimize ilişkin yeni kentsel dönüşüm projelerini en kısa sürede hayata geçireceğiz.”

“Kentlerimizi deprem gerçeğine göre yeniden kurmalıyız”

“Eğer deprem bizim gerçeğimiz ise bizler de seçilmiş belediye başkanları olarak sınırlarımız içinde deprem gerçeğine göre kentlerimizi yeniden kurmalıyız” diyen Başkan Gültak; “Beş yıl önce de ısrarla söylüyordum, bugün tekrar ediyorum. Genelde kentimizin, özelde Akdeniz ilçemizin çözüm bekleyen en büyük sorunu plansız, imarsız, kaçak ve çarpık yapılaşmadır. Bu nedenledir ki üzerinde en çok durduğumuz ve çözmeye çalıştığımız konuların başında kentsel dönüşüm projeleri, imar ve kaçak yapı sorunu gelmiştir. Bu gerçekten hareketle; bir yandan depremlere karşı dirençli mahalleler inşa ederken, vatandaşlarımıza da hak ettikleri kent yaşamının konfor, imkân ve nimetlerini sunmaya, Akdeniz’i hayatın her alanında değiştirip dönüştürmeye, terk edilen değil yaşamak için tercih edilen bir ilçe haline getirmeye devam edeceğiz” dedi.