banner57

banner72

Antalya'da tarihi ve kültürel geziler ile deniz keyfi bir arada yaşanıyor

Antalya/Türkiye

Güncel 18.07.2020, 11:04 18.07.2020, 11:04
Antalya'da tarihi ve kültürel geziler ile deniz keyfi bir arada yaşanıyor

Antalya'da tarihi ve kültürel geziler ile deniz keyfi bir arada yaşanıyor

- Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlamasıyla "turizmin başkenti" olarak nitelenen Antalya, dünyaca ünlü plajları, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel yapısı ile misafirlerine unutulmaz bir tatil imkanı sunuyor - Tarihi ve kültürel gezileri seven yerli ve yabancı turistler, Antalya'daki antik kentleri gezerken bulundukları tarihi mekanlarda denize girme imkanı da buluyor - Kentte bulunan Olimpos, Phaselis, Patara, Alanya'daki Kleopatra Plajları ile Akdeniz'in en temiz deniz alanı olarak nitelenen Kekova bölgesi ve Apollon Tapınağı'nın da yer aldığı Side'de, tarihin gölgesinde denize girmenin keyfi yaşanabiliyor - Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege: - "Antalya'da tatil yapanlar geçmişi günümüze bağlayan tarihi kalıntılar arasında denize girme fırsatı buluyor ve unutulmaz anılar biriktiriyor"

ANTALYA (AA) - BEKİR BEKTAŞ - Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel gezileri sevenler için unutulmaz bir tatil imkanı sunuyor.

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Antalya, sahip olduğu antik kentlerin günümüze ulaşan kalıntıları arasında kalan çok sayıda plajı ile de öne çıkıyor. Tarih ve kültür turizmine meraklı olanlar, kent merkezi ve ilçelerinde birçok alternatif rotada gezebiliyor.

Kent, geçmişi yüzlerce yıl öncesine giden eserlerin yer aldığı müzeler ve tarihi alanları barındırıyor.

Geniş kumsalları ve masmavi sularıyla tatilcilerin vazgeçilmez adresi olan Antalya, her dönemden izler taşıyan antik kentlerin günümüze ulaşan kalıntıları arasında kalan sahilleriyle de ziyaretçilerini adeta geçmişte yolculuğa çıkarıyor.

Tarih ve doğayla iç içe geçen plajlarda denize girme imkanı bulanlar, farklı bir deneyim yaşıyor.

Kentte bulunan Olimpos, Phaselis, Patara, Alanya'daki Kleopatra Plajları ile Akdeniz'in en temiz deniz alanı olarak nitelenen Kekova bölgesi ve Apollon Tapınağı'nın da yer aldığı Side'de, tarihin gölgesinde denize girmenin keyfi yaşanabiliyor.

- Olimpos

Antik Likya'nın en önemli kenti konumunda olan Olimpos, caretta carettalara da ev sahipliği yapan ünlü plajı ile görülmesi gereken doğa harikası bir koy olarak dikkati çekiyor.

Kumluca ilçesindeki Olimpos Milli Parkı'nda yer alan plaja yine burada bulunan Olimpos Antik Kenti içerisinden 20 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabiliyor.

Antalya merkeze 83 kilometre uzaklıktaki Olimpos Plajı, 1. derece doğal ve tarihi sit alanı içerisinde bulunduğu için, çevrede hiçbir tesis bulunmuyor. Antik Kent ve plajı, müze kart ile ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Kazı çalışmasının devam ettiği antik kentte Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait günümüze ulaşan eserleri de görmek mümkün.

Olimpos'un hemen yanında Çıralı Sahili bulunuyor. Nesli tehdit altında olan caretta carettalara ev sahipliği yapan bu plaj, çam ağaçları arasında misafirlerine eşsiz bir huzur veriyor.

Bölgedeki çok sayıda derenin soğuk suları denize ulaşıyor. Kıyı şeridindeki bu bölgelerden denize girenler, denize ulaşıp, tuzlu suya karışan dere suları ile serinliyor.

- Suluada, Maldivler'e benzetiliyor

Kumluca ilçesindeki Olimpos'a yakın bir bölge olan Adrasan Koyu da yerli ve yabancı turistlerin tercihleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. İsmini, bulunduğu Adrasan Mahallesi'nden alan koydaki uzun plajda denize girilebiliyor.

Koy içerisinde ücretli-ücretsiz hizmet sunan plajlar, restoranlar ve pansiyonlar bulunuyor. Antalya plajları ve koyları arasındaki en popüler yerlerden biri haline gelen Adrasan'da günübirlik düzenlenen tekne turları ilgi görüyor.

Özellikle buradan beyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla Maldivler'e benzetilen Suluada'ya düzenlenen turlar, doğa ve fotoğraf tutkunları için unutulmaz bir anıya dönüşüyor. Bölgedeki günü birlik tekne turlarını tercih edenler ayrıca Korsan Koyu ve Ceneviz Koyu'nu da görme imkanı buluyor.

Olimpos, Çıralı ve Adrasan, bungalov ağaç evleri ve çadır kurulabilen açık alanları ile kamp meraklıları ve doğayla iç içe olmak isteyenler için heyecanlı ve bir o kadar da huzur dolu bir deneyim yaşatıyor.

- Phaselis

Kent merkezine 60 kilometre uzaklıktaki Phaselis plajları da deniz, kum ve güneşin tarihle birleştiği noktada deniz keyfi yaşamak isteyenler tarafından ilgi görüyor. Ören yeri içerisinde yer alan plaja girişler bilet ya da Müze Kart ile yapılıyor.

Bölgeye gelenler, tiyatro başta olmak üzere çok sayıda antik kalıntının arasından geçerek mavi sularla buluşuyor. Yine denize girilen noktalarda Phaselis Antik Kenti'nin kuzey, güney ve askeri limanlarının kalıntılarını görebiliyor.

- Patara

Adı, Kaş kadar bilinen ve Likya Uygarlığı'nın en önemli kentleri arasında yer alan Patara Antik Kenti de görenleri hayran bırakan kum tepelerinin ardındaki eşsiz kumsalıyla yüzmeyi sevenleri cezbeden mekanlar arasında yer alıyor.

Ören yeri statüsünde olduğu için bilet alarak ya da Müze Kart ile girilebilen sahilde tesis bulunmuyor. Deniz kaplumbağalarının da uğrak yerleri arsasında yer alan sahile girişlere, kaplumbağaların korunması adına, mayıs ve eylül döneminde yani turizm sezonunda saat 08.00-20.00 arasında izin veriliyor.

Bölge, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2020 yılını "Patara Yılı" ilan etmesi dolayısıyla bu yıl, yerli ve yabancı turistlerin mercek altına aldığı destinasyonlar arasında yer alıyor.

- Kekova

Doğal güzelliklerinin yanısıra antik dönem kalıntıları ve tarihi eser zenginliği, Demre ilçesi yakınlarındaki Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki Kekova bölgesini, cazibe merkezi haline getirmiş durumda.

Noel Baba adıyla bilinen Aziz Nikolaos'un yaşadığı yer olduğu söylenen Demre, tarihi gezi ve doğanın birleştiği noktada tatilini geçirmek isteyenler için kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor.

Uzun yıllar Likya Uygarlığı'nın daha sonra da Roma İmparatorluğu'nun etkisinde kalan yörede günümüzde de Üçağız (Theiminssa) ve Kale (Simena) köylerinde tarihle iç içe yaşam devam ediyor. Üçağız bölgesi, tarihte yaşanan depremler nedeniyle sular altında kalan "Batık Şehir" olarak adlandırılan antik yapıların arasında yüzme keyfi sunuyor.

Akdeniz'in en temiz deniz alanı olarak nitelenen Kekova, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmesiyle de tarihi ve doğal güzelliklerini muhafaza ediyor.

- Tarih ve deniz kenti: Side

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Manavgat ilçesindeki Side, günümüzde ayakta kalan Apollon tapınağı, hamamları, limanı, su yolları, kent kapısı, agorası ile bütünleşen masmavi denizi ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında gösteriliyor.

Side, milattan önce 7. yüzyıla uzanan derin tarihi ile, plajlarında deniz keyfi yapan tatilcileri geçmişten günümüze tarihi yolculuğa çıkarıyor.

- Kleopatra Plajı

Alanya ilçesinde, Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın ismiyle anılan plaj, denizinin temizliği, geniş kumsalı ve güneşin batışının en güzel izleneceği noktalardan olmasıyla yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça tercih ediliyor. Plajda Kleopatra ve Roma İmparatoru Antonius'un yüzdüğü rivayet ediliyor.

Burada güneşin ve denizin tadını çıkarmak isteyenler; tarihi, Helenistik döneme kadar inen ve Anadolu Selçuklu Devleti'nin izlerini taşıyan Alanya Kalesi ile plajın hemen yanındaki Damlataş Mağarası'nı görme imkanı bulabiliyor.

- Kaş'taki Kaputaş ve Küçük Çakıl Plajı ilgi görüyor

Antalya'da dünyaca ünlü irili ufaklı bir çok plaj da ziyaretçilerine unutulmaz tatil anıları yaşatıyor. Onlardan biri olan Kaputaş Plajı, karayolunun hemen kenarında bir vadinin ağzında turkuaz rengi sularıyla ilgi görüyor.

Hemen her yerinden denize girilebilen Kaş ilçesindeki kendisi küçük ancak ünü büyük Küçük Çakıl Plajı da ilçe merkezine gelen turistlerin tercihi arasında yer alıyor.

Kemer'de Ayışığı Plajı ile Gazipaşa'daki sahile yakın kısımlardaki kayalıkların zaman içerisinde aşınmasıyla ortaya çıkan görüntüsünden "Doğal Havuz" olarak nitelenen bölgede denize girenler, gün batımında oluşan eşsiz manzaraların tadını çıkarıyor.

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, AA muhabirine, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Antalya'nın her dönemden izler taşıdığını söyledi.

Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin, tarihin izleri arasında deniz, kum ve güneş üçlemesinin keyfini çıkarma imkanı bulduğuna değinen Ege, "Antalya, 640 kilometrelik sahil uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun sahil şeridine sahip iller arasında yer alıyor. Antalya'da kent merkezinde denize girilebildiği gibi ilçelerinde de etkileyici, görkemli mimari yapıların bulunduğu çok sayıda antik kent, denizin hemen yanı başında duruyor. Antalya'da tatil yapanlar, geçmişi günümüze bağlayan tarihi kalıntılar arasında denize girme fırsatı buluyor ve unutulmaz anılar biriktiriyor. Kentin neredeyse tüm sokakları denize açılıyor." diye konuştu.Muhabir : Bekir Bektaş
Yayınlayan : İlknur Yurdakul

Yorumlar (0)
banner73
banner69
19
sisli
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:50
Güneş 05:26
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:50
Yatsı 21:19
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 36 59
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Southampton 36 43
14. Crystal Palace 35 41
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30