Başkan Seçer, Seçim Öncesi Verdiği Sözü Tuttu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Mezitli İlçesi Kuyuluk Mahallesi’nde çalışmaları devam eden kanalizasyon hattını yerinde inceledi.

Güncel 12.06.2020, 14:50 12.06.2020, 14:50
Başkan Seçer, Seçim Öncesi Verdiği Sözü Tuttu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Mezitli İlçesi Kuyuluk Mahallesi’nde çalışmaları devam eden kanalizasyon hattını yerinde inceledi.

Başkan Seçer’in seçim öncesi sözünü verdiği bir çalışma olan ve mahalle halkının yıllardır beklediği “Kuyuluk Kanalizasyon Hattı” çalışması sayesinde, uzun yıllardır çözüme kavuşturulamayan bir sorun son bulacak.

Kuyuluk Kanalizasyon Hattı’nın uzun yıllara dayalı bir sorun olduğundan bahseden Başkan Seçer, “Bir kent için kanalizasyon, çevre sağlığı, halk sağlığı, toplum sağlığı açısından önemlidir” dedi.

Seçer, “Sıkıntılı bir süreçte yaşıyoruz ama MESKİ, bütün bu sıkıntılı süreçleri bir tarafa bırakıp, mevcut imkanları en akıllı şekilde değerlendirecek çalışmalar da yapıyor. Bunu görmek lazım” dedi.Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından Mezitli İlçesi Kuyuluk Mahallesi’nde çalışmaları devam eden kanalizasyon hattını yerinde inceledi.

Kuyuluk Kanalizasyon Hattı’nın uzun yıllara dayalı bir sorun olduğundan bahseden Seçer, “Bir kent için kanalizasyon, çevre sağlığı, halk sağlığı, toplum sağlığı açısından önemlidir” dedi. Seçer, MESKİ’nin sıkıntılı süreçleri bir tarafa bırakıp, mevcut imkanları en akıllı şekilde değerlendirecek çalışmalar yaptığını vurguladı.

14 bin 794 metre kanalizasyon hattı imalatı yapılacak

Başkan Seçer’in seçim öncesi sözünü verdiği bir çalışma olan ve mahalle halkının yıllardır beklediği “Kuyuluk Kanalizasyon Hattı” çalışması sayesinde, uzun yıllardır çözüme kavuşturulamayan bir sorun son bulacak.

Kuyuluk, Çankaya ve Çamlıca Mahallelerini kapsayan ve 5 milyon 178 bin TL sözleşme bedeli ile gerçekleştirilen yapım işi kapsamında toplam 14 bin 794 metre kanalizasyon hattı imalatı yapılacak.

Başkan Seçer’e saha incelemesi sırasında Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, MESKİ Genel Müdürü Alaeddin Alkaç, CHP Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, İYİ Parti Mezitli İlçe Başkanı Hüseyin Çelik, Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratları, muhtarlar ve çok sayıda mahalleli eşlik etti.

“Bir kent için kanalizasyon, çevre, halk ve toplum sağlığı açısından önemlidir”

Başkan Seçer, Kuyuluk kanalizasyon hattı sorununun uzun yıllara dayalı bir sorun olduğundan bahsederek, “Seçim öncesi Mezitli’den gelen taleplerin başında Kuyuluk kanalizasyon meselesi vardı. Hem yurttaşlarımız, hem de Mezitli Belediye Başkanımız tarafından bu konu sıkça dile getirildi.

Şu anda yapım işi başladı. Bu proje Kuyuluk, Çankaya, Çamlıca güzergahını içeriyor. Bunu Okan Merzeci’deki hattımıza bağlayacak bir çalışma. Siteler Bölgesi ile ilgili de pratik bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Orada imar yolları sorunu var. Tabi bunları açarken de bunun hukuki altyapısını oluşturmak, çözmek lazım.

Bazı bölgelerde kamulaştırma sorunu olabilir. Bunların finansman konusu da tabi ki büyük yatırımlar. Altyapı gözle görülmeyen yatırımlar ama çok büyük yatırımlar. Herkes şu ortak kanıda, bir kent için kanalizasyon, çevre sağlığı, halk sağlığı, toplum sağlığı açısından önemli” dedi.Seçer, Akdeniz bölgesinin yoğun bir şekilde sinek olan bir bölge olduğundan söz ederken, “Sineği öldürmekle, ilaçlamakla bitmiyor, kaynağı kurutacaksınız.

Sineğin ürediği en önemli kaynaklardan bir tanesi de sokaklara boşalan foseptik ve kanalizasyon. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ, altyapı yatırımlarını bu anlamda da önemsiyor. Bunlar kaynak işi, para işi” diye konuştu.

“MESKİ mevcut imkanları en akıllı şekilde değerlendirecek çalışmalar yapıyor”

Belediyelerin popülizmle hizmet getiremeyeceklerinden bahseden Seçer, insan ve para kaynağının önemine vurgu yaptı. İkisinin bir araya gelmediği zaman yatırımların da ortaya çıkamayacağından söz eden Seçer, şöyle devam etti:“Rutin işler kolaydır, parkı temiz tutarsınız, yolu temizlersiniz, çöpü alırsınız ama bu yatırımlar çok büyük para içeriyor.

Bizim toplamda 5 yılda kurguladığımız 2.5 milyar liralık bir yatırım var. Eskisi gibi dış kaynaklı kredi bulamıyoruz. İller Bankası imkanlarımız son derece kısıtlı, sıkıntılı. Bunları her platformda dile getiriyoruz. Bırakın onu, Meclis’ten hakkımız olan borçlanma yetkisini alamadık.

MESKİ neden ayakta duruyor? Vatandaştan aldığı su bedelinden. Meclis kararıyla, yasaya bağlı olarak 3 ay ertelendi mi? Ben istiyorum diye su fiyatlarını düşüremem, fatura göndermemezlik yapamam, tahsil zamanı gelen faturanın ertelemesini yapamam.

Kanun, nizam, karar çerçevesinde yaptığımız işler. Şimdi böyle sıkıntılı bir süreçte yaşıyoruz ama MESKİ, bütün bu sıkıntılı süreçleri bir tarafa bırakıp, mevcut imkanları en akıllı şekilde değerlendirecek çalışmalar da yapıyor. Bunu görmek lazım.” 

Kanalizasyon hattı, yağmursuyu ve içmesuyu çalışmaları konusunda yıllardır çözümsüz kalmış birçok bölgede çalışma başlattıklarını ve bunlara hızla devam ettiklerini belirten Seçer, “Her tarafta bir çalışma var. Her taraf şu anda şantiye gibi. MESKİ önemli yatırımlar yapıyor. Bunlar devam edecek. Bu Mezitli’de de böyle, Tarsus’ta da böyle. İnsanlar bizden çözüm bekliyor. Biz de kaynak arayışı içerisindeyiz” diye konuştu.

“Biz güçlü bir belediyeyiz”

Mersin’de nüfus yoğunluğunun azlığı dolayısıyla altyapı çalışmalarında kişi başına düşen maliyetin son derece fazla olduğundan söz eden Seçer, “Bir şekilde içinde bulunduğumuz bazı sorunları aşacağız. Bu tartışmasız. Her zaman söylüyoruz.

Belediye olarak güçlü bir belediyeyiz. Türkiye’nin en saygın belediyelerinden bir tanesiyiz. Bakın bir Belediye Başkanı olarak bugüne kadar enkaz edebiyatı yapmadık. Öldük, bittik edebiyatı yapmadık. Paramız yok edebiyatı yapmadık. Fakiriz, gelirimiz yok edebiyatı yapmadık.

Mersin üreten, çalışan ve geliri olan bir kent. Bu da bize belediye geliri olarak yansıyor. Bu gelirleri en akılcı şekilde değerlendireceğiz ve kalan 4 yıl içerisinde sadece altyapı değil, her alanda önemli yatırımlara imza atacağız” dedi.

“CHP’li belediyeler Mersin’de memnuniyet oranı en yüksek belediyeler”

Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin işbirliği içerisinde çalışmalar yürütmeleri gerektiğinin altını çizen Seçer, “Bizim ortak paydamız, belde insanına, kent insanına fayda sağlamak, hizmet getirmek. Bu yönde çok güzel işler yapmak için gecemizi gündüzümüze katıyoruz” dedi.Seçer, Mersin halkının yapılan hizmetler karşısındaki düşüncelerini anketler ve bilimsel çalışmalar ile tespit ettiklerini dile getirerek, “CHP'li belediyeler, Mersin’de memnuniyet oranı en yüksek belediyeler. Bu memnuniyeti de devam ettirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” diye konuştu. 

Yaşanan pandemi süreci dolayısıyla bütün belediyelerde olduğu gibi Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde de gelirlerin düştüğünden söz eden Seçer, “Mersin, bu yönden de güçlü bir kent. Bizim burada ekonominin can damarı olan sektörler 12 ay aktif olan sektörler.

Liman, gıda, tarım. İnsanlar 12 ay yemek yemezse tarım ve gıda biter. Öyle bir ihtimal olmayacağına göre. Gıda sadece bizim için değil, tüm dünya için gerekli.

Mersin de bu konuda sektör zengini bir kent. Yani onun için de gelirlerimiz diğerlerine göre baktığımız zaman görece olarak kriz dönemlerinde daha iyi noktalarda. Bu da bize tabi ki moral veriyor” ifadelerine yer verdi.

Türkiye siyaset ikliminin Mersin’de de zaman zaman etkili olduğunu belirten Seçer, “Geçtiğimiz Meclis’te bunun çok net yansımasını gördük. O kararın siyasi bir karar olduğunu, her izleyen herhalde bu şekilde değerlendirdi. Ama birebir de hiçbir Meclis üyesinin Mersin’in önüne engel olacak bir kararın altına imza atmak istemediğini de biliyorum.

Ama siyaset zaman zaman insanları mecburen böyle yanlışlara sevk ediyor. Belki ben olsam böyle davranmazdım ama işte siyaset bazı siyasetçileri böyle köşeye sıkıştırıyor, bile bile lades, bile bile yanlış yaptırabiliyor” dedi.

Tarhan: “İnsanlar foseptikle yaşamak istemiyor”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da, yaklaşık 6 yıl önce, göreve geldiği sırada ilk taleplerinin Kuyuluk Kanalizasyon Hattı çalışması olduğundan söz ederek, konunun defalarca Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de gündeme geldiğini anlattı.

Başkan Seçer ile adaylık döneminde konuyu görüştüklerini hatırlatan Tarhan, “Vahap Bey, seçilmesi halinde Kuyuluk’un kanalizasyon sorununu çözeceğini ifade etmişti zaten. Sağ olsun. Mezitli’nin en temel sorunlarından birisi buydu. Bir de Koronavirüs olgusu olduktan sonra insanlar sağlığa daha çok önem veriyorlar.

Artık insanlar foseptikle yaşamak istemiyor. Artık Mersin bana göre işte bu şekilde büyük bir kent, metropol olmaya doğru gidiyor. Ben Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

Seçer, incelemenin ardından mahalle esnafını da selamladı. Vatandaşların sıkıntılarını dinleyip, mahallelerinde var olan problemleri tek tek not aldıran Seçer, sorunlar ile ilgileneceklerini kaydetti.

Yorumlar (0)
banner69
26
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Mayıs 2022
İmsak 03:47
Güneş 05:24
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:52
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31