Koç Topluluğu’nda koronavirüs seferberliği

İstanbul/Türkiye

Güncel 15.05.2020, 15:24 15.05.2020, 15:24
Koç Topluluğu’nda koronavirüs seferberliği

Koç Topluluğu’nda koronavirüs seferberliği

- Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu: - "Kuruluş harcımızı oluşturan ‘Ülkem varsa ben de varım’ düsturunu adeta milli seferberlik ruhuyla yaşadığımız, bu ruhla tüm şirketlerimiz ile güçlerimizi birleştirdiğimiz günlerden geçiyoruz" - "İşlerimizi yönetirken sahip olduğumuz güç ve çeviklik koronavirüs salgını ile topyekûn mücadele etmemizi kolaylaştırdı" - "Türkiye’de özel sektörün girişimci, çevik ve esnek çalışma yapısına, koronavirüsle mücadele kapsamında bir kez daha şahit olduk"

İSTANBUL (AA) - Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, "Kuruluş harcımızı oluşturan ‘Ülkem varsa ben de varım’ düsturunu adeta milli seferberlik ruhuyla yaşadığımız, bu ruhla tüm şirketlerimiz ile güçlerimizi birleştirdiğimiz günlerden geçiyoruz." ifadelerini kullandı.

Holdingden yapılan açıklamaya göre, koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde Koç Topluluğu adeta tek yürek oldu. Koç Holding’in liderliğinde hiç zaman kaybetmeden harekete geçen Koç Topluluğu Şirketleri sağlık ekipmanları üretimini başarıyla gerçekleştirdi. Toplumun her kesiminin ihtiyaçlarına yönelik aksiyonları hayata geçirdi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Koç Holding’i tüm dünyaya iyi örnek olarak göstermesine kadar uzanan süreç ve Koç Topluluğu Şirketleri’nin bu dönemdeki üstün gayretleri Bizden Haberler dergisinde bir araya geldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Türkiye’de özel sektörün girişimci, çevik ve esnek çalışma yapısına, koronavirüsle mücadele kapsamında bir kez daha şahit olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Dünyadaki pek çok ülkeden daha hızlı bir şekilde kaynaklarımızı, üretim hatlarımızı, fabrikalarımızı dönüştürüp toplumsal mücadeleye dâhil olabildik. Ülke olarak verdiğimiz iyi sınava, Koç Topluluğu olarak katkı sağlayabildiğimiz için gururluyuz. 100 yıla yaklaşan geçmişimize bakınca geleceğe ilişkin sorumluluğumuzu omuzlarımızda çok daha fazla hissettiğimiz bir dönemdeyiz. Kuruluş harcımızı oluşturan ‘Ülkem varsa ben de varım’ düsturunu adeta milli seferberlik ruhuyla yaşadığımız, bu ruhla tüm şirketlerimiz ile güçlerimizi birleştirdiğimiz günlerden geçiyoruz. İşlerimizi yönetirken sahip olduğumuz güç ve çeviklik koronavirüs salgını ile topyekûn mücadele etmemizi kolaylaştırdı."

Çakıroğlu, salgın sürecinin en başından itibaren, bir yandan topluma hizmet vermeyi sürdürürken, şirketler ile de krizin ilk anlarında hiç zaman kaybetmeden harekete geçtiklerini aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Koç Holding’de bir kriz yönetim merkezi kurduk ve Topluluğumuz genelinde uygulanacak ana prensipleri belirledik. Şirketlerimizle birlikte gelişmeleri yakından takip ederek uygulamalarımızı ihtiyaca göre sürekli güncelledik. Bunun bir örneği olarak Arçelik, Tofaş, Ford Otosan ve TürkTraktör kendi faaliyetlerinin dışına çıkarak sağlık ekipmanları üretmeye başladı. Tüm şirketlerimiz kendi etki alanları dahilinde salgınla mücadelede sorumluluk almayı vazife bildiler. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası’na Yapı Kredi, Tüpraş, Opet ve Aygaz’ın desteğiyle toplam 20 milyon TL katkı sağladık. Topluluk Şirketlerimizin salgının başından beri yürüttüğü çalışmalara bir arada baktığımızda göğsümüz kabarıyor. Hep birlikte çalışarak bu zor günlerden daha da kuvvetlenerek çıkacağımıza inancım tam.”

Koç Topluluğu Şirketleri’nin koronavirüsle mücadele dönemine damga vuran çalışmaları şöyle:

Arçelik, sağlık sektörünün koronavirüs salgını ile ortaya çıkan ihtiyaçlarına solunum cihazı üretimiyle destek oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Aselsan ve Baykar firması ile birlikte Biosys'in geliştirdiği mekanik ventilatörün seri üretimine başladı.

Türkiye genelinde 200’ün üzerinde hastaneye sağlık personellerinin ihtiyaçları için toplam 3 milyon 500 bin TL değerinde çay, kahve, tost, çamaşır makinesi, fırın ve kurutucu gibi ürünler sağladı.

Beko ise operasyonlarının olduğu Tayland, Vietnam ve İtalya gibi ülkelerde de benzer hizmetleri hayata geçirdi.


- Ford Otosan


Tüm üretim ve ürün geliştirme yetkinliklerini kullanarak, sağlık sisteminin ihtiyaçlarını karşılamak için ekipman üretmeye başladı.

30 bin adet siperli maske, 10 bin adet tulum ve hastanelerden alınan geri bildirimler ışığında daha rahat ve kolay bir kullanım sunan bin adet aerosol box üretti.

Sağlık Bakanlığı’nın kullandığı tüm Ford ambulanslara ücretsiz servis vermeye başladı. Yeniden kullanılabilen ve temizlenebilen filtresiyle virüslere karşı yüzde 99,9 oranında koruyuculuk sağlayan bir maske tasarımı yapan Ford Otosan, bu maskeyi seri üretime hazır hale getirdi.

Kısa süreli kullanım için eldeki malzemelerden kolay üretilebilecek bir ventilatör tasarlayıp seri üretime hazır hale getirdi.

Tofaş, 50 bin adet siperlikli maske, 971 adet entübasyon ve 300 adet biyolojik numune alma kabini üreterek, Sağlık Müdürlükleri koordinasyonunda 69 ildeki sağlık kuruluşlarına ulaştırdı.

tofas.com.tr internet adresi üzerinden bu ekipmanların açık kaynak tasarını yayınlayarak, üretim yapabilecek diğer firmalara da çağrıda bulundu. Bu çağrıya kulak veren 10 firma üretime destek vermeye başladı.

Divan Grubu üç otelini ücretsiz olarak sağlık çalışanlarının hizmetine açtı ve kumanya desteği sağladı.


- Vehbi Koç Sağlık Kuruluşları


Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi pandemi hastanesi olarak görev yaparken, tüm hekimlerimiz, hemşirelerimiz ve sağlık personelimiz üstün bir görev bilinci ve gayretle çalıştı.

Ayrıca online sağlık hizmeti Koç e-Sağlık hızla geliştirilerek pandemi döneminde uygulamaya alındı.


- Tüpraş


Milli Dayanışma Kampanyası'na 5 milyon TL destekte bulundu.

Rafinerilerinin bulunduğu illerdeki 30 ortaokulda açtığı "Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri” sınıflarında sağlık çalışanları için 30 okuldaki 60 gönüllü öğretmenin desteğiyle koruyucu siperli maske üretimine başladı.

Derince Devlet Hastanesi’nden gelen talep üzerine hastaneye bir laboratuvar kurma kararı veren Tüpraş, tesislerinin bulunduğu Körfez/Kocaeli, Aliağa/İzmir, Kırıkkale ve Batman’daki hastanelerden ve belediyelerden gelen maske ve tulum taleplerini karşıladı.


- Yapı Kredi


Devlet hastanelerinin acil ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmak üzere Milli Dayanışma Kampanyası'na 10 milyon TL'lik destekte bulundu.

Hazine destekli ve Kredi Garanti Fonu teminatıyla hayata geçirilen “Çek Ödeme Destek Paketi” ve “Ekonomik İstikrar kalkanı Kredi Desteği”ne dahil oldu.

Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 10 adet hasta takip monitörü ve 1 adet merkezi izlem monitörü bağışladı.


- Aygaz


Milli Dayanışma Kampanyası'na 2 milyon lira katkı sağladı. Pürsu ile Türkiye genelinde 20’den fazla devlet hastanesine 2 milyon şişe su ulaştırdı.

Milli Dayanışma Kampanyası'na 3 milyon lira destek veren Opet, bu süreçte fedakârca çalışmalarına devam eden sağlık çalışanlarına Opet ve Sunpet istasyonlarında 500 TL’ye kadar akaryakıt alışverişlerinde geçerli yüzde 5 yakıt puan hediye ediyor.

Ege Üniversitesi Hastanesi’nden gelen maske talebine istinaden 12 bin adet cerrahi maske ve 3 bin adet FFP2 maske teslim eden Opet Fuchs, Ford ambulanslara verilen servis hizmeti için bedelsiz motor yağı sağladı.


- Otokoç Otomotiv


Sağlık çalışanlarının güvenle işlerine gidip gelebilmeleri için İstanbul’da 42, İzmir’de 50, Ankara’da 25, Bursa’da 20, Antalya’da 50, Adana’da 20, Konya’da 10, Trabzon’da 10, Balıkesir’de 10 ve Samsun’da 10 olmak üzere toplam 347 araç tahsis edildi.

100 aracını Koç Üniversitesi Hastanesi ve Amerikan Hastanesi’ne tahsis etti. Ayrıca sağlık çalışanlarına 15 bin adet yüz siperliği teslimi gerçekleştirdi. Avis ve Budget araç kiralama hizmetlerinde sağlık çalışanlarına yüzde 50 indirim tanımladı.


KoçAkademi


Koç Topluluğu çalışanları ve ailelerinin gelişimi için kullanılan Online Eğitim Platformu Koç Akademi’nin iki binden fazla eğitim ve içeriğini ücretsiz olarak tüm Türkiye'nin erişimine açması ilgiyle karşılandı. Platforma bugüne kadar 1 milyondan fazla ziyaretçi girerek, eğitimlerden faydalandı.

Koç Topluluğu Spor Kulübü; yogadan pilatese, kick bokstan jimnastiğe kadar tüm antrenmanlarını online platforma taşıdı. 19 farklı branştaki dersler tüm Türkiye’ye IGTV üzerinden ve Instagram canlı yayınlarından ulaşıyor.


- Koçfinans


Marmara Üniversitesi Pendik Başıbüyük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 100 bin TL değerinde tıbbi malzeme desteğinde bulundu.

150 adet pulse oxymetre, 50 adet temassız ateş ölçer, 50 adet nebülizatör, 50 adet tansiyon aleti, 22 adet laringoskop ve 2 defibrilatör yetkililere ulaştırıldı.


- Koçtaş


Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası'nın ameliyathane ve yoğun bakım ünitesinde kullanılmak üzere 12 adet aspiratör cihazı bağışladı.

Koçtaş ayrıca tedarikçilerinin desteğiyle 2 bin adet çamaşır suyu, 100 bin eldiven ve 4 bin pili de hizmet binasının çeşitli birimlerinde kullanılmak üzere temin etti.

Müşterilerine ödeme kolaylığı sunan Setur Marinas, geçmiş dönem bakiyeleri dahil, pandemi süresince müşterilerinin teknelerine ait ödeme işlemlerinde anlaşmalı banka kredi kartlarına 12 aya kadar taksit uygulamasına geçtiğini duyurdu.


- Tat Gıda


Çiftçiye verdikleri destek paketini bu yıl artıran şirket, 2019 yılına göre toplam avans miktarını yüzde 30 artırarak 23 milyon TL’ye yükseltti. Tarımın sürdürülebilir olması için çiftçiye verdiği destek paketi ise; tohum, fide, tarımsal gübre ve diğer sulama materyalleriyle beraber nakit avansı da kapsıyor.

500’e yakın sözleşmeli mevsimlik çiftçinin yaşadığı Bursa ve İzmir civarındaki 10 ayrı yerde duşlar ve tuvaletler yerleştirildi. Çiftçilerin sağlığını korumak ve üretimin sürekliliğini temin etmek için hayata geçirilen çalışmalar arasında; ateş ölçerler dağıtımı ile eldiven, maske, sabun, şampuan gibi hijyen için gerekli temel ürünlerin bulunduğu bir paket desteği de yer alıyor.


- TürkTraktör


Türk Traktör, 163 adet entübasyon ve biyolojik numune alma kabinini Sakarya, Ankara ve Kocaeli’nde 25 farklı hastanede kullanıma sundu.

"Tarlam Cepte" uygulamasını tüm çiftçilere bir yıl boyunca ücretsiz erişime açtı.

Zer; 6 hastaneye ve 3 farklı lojistik noktasına toplam 46 bin adet maske ve 4 hastaneye 3500 adet siperlik bağışı gerçekleştirildi.


- Vehbi Koç Vakfı Kültür Kurumları ve Rahmi Koç Müzesi


Rahmi Koç Müzesi "http://www.rmk-museum.org.tr/istanbul/ziyaret-plani/google-sokak-gorunumu" linki üzerinden sanal olarak ziyarete açıldı.

Arter’in ürettiği dijital içeriklere "Arter.org.tr" web sitesinden ve sosyal medya kanallarından ulaşılabiliyor.

Sadberk Hanım Müzesi ise Google


Muhabir : Elif Ferhan Yeşilyurt
Yayınlayan : Cevat Kışlalı

Yorumlar (0)
banner69
27
açık
Namaz Vakti 19 Haziran 2021
İmsak 03:30
Güneş 05:15
Öğle 12:48
İkindi 16:38
Akşam 20:10
Yatsı 21:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30