banner58

Mersinliler’in Altyapı Sorunları Tarihe Karışıyor

Mersin’e kaliteli ve dayanıklı altyapılar inşa etmek için çalışmalarına aralıksız devam eden MESKİ Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği kanalizasyon, içmesuyu ve yağmursuyu projeleri sayesinde vatandaşların uzun yıllardır beklediği kronikleşmiş sorunlar tarihe karışıyor.

Güncel 12.10.2020, 15:22 Mersin Radikal
Mersinliler’in Altyapı Sorunları Tarihe Karışıyor

Mersin’e kaliteli ve dayanıklı altyapılar inşa etmek için çalışmalarına aralıksız devam eden MESKİ Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği kanalizasyon, içmesuyu ve yağmursuyu projeleri sayesinde vatandaşların uzun yıllardır beklediği kronikleşmiş sorunlar tarihe karışıyor.

Mersin’in 27 farklı noktasında çalışmalarını eş zamanlı sürdüren MESKİ ekipleri, Anamur’dan Tarsus’a kadar vatandaşların yaşadığı altyapı ve içmesuyu sorunlarını bir bir ortadan kaldırıyor. Bu kapsamda turizm merkezi Taşucu’nun kanalizasyon sorunundan Kumkuyu’nun altyapı problemine, Anamur’un temiz ve sağlıklı içmesuyu temininden Kızkalesi’nin yağmursuyu altyapı sorununa kadar birçok sıkıntı çözüme kavuşturulacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü’nün kentin 27 ayrı noktasında eş zamanlı gerçekleştirdiği içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu çalışmalarıyla Mersin’de yaşayan vatandaşların yıllardır çözüm beklediği sorunlar tarihe karışıyor.

Kanalizasyon hattı bulunmayan yerleşim bölgelerine yeni kanalizasyon hattı döşeme çalışmaları ile takdir toplayan MESKİ’nin projelerinin tamamlanması ile vatandaşların uzun zamandır beklediği sorunlar çözülecek, Mersin modern bir altyapıya kavuşacak.

MESKİ Gezici Su Analiz Laboratuvarı aracı ile Anamur’dan Çamlıyayla’ya kadar Mersin’in tüm ilçelerine ve kırsal mahallelerine ulaşarak numuneler almaya ve kontrollerini sağlamaya hız kesmeden devam ediyor. Gezici Su Analiz Laboratuvarı aracı ile ulaşılması zor mahallelere giderek, okul, sağlık kuruluşu, ibadethane gibi yerlerden numune alarak, içmesuyu kalitesinin yerinde kontrollerini sağlıyor.

Kuyuluk, Kumkuyu, Arpaçsakarlar, Alata, Kargıcak ve Taşucu Mahalleleri sakinleri yeni kanalizasyon hattına kavuşuyor

Mezitli İlçesi’nde bulunan ve eskiden “Kuyuluk beldesi” olarak bilinen bölgede yer alan Kuyuluk, Çankaya ve Çamlıca Mahallelerinin uzun yıllardır devam eden kanalizasyon sorununun çözümü için çalışmalara başladı.

Mezitli İlçesi’nde bulunan mevcut kanalizasyon hatları ile yine bu dönemde yapımı MESKİ tarafından tamamlanıp, işletmeye alınan Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’ne iletilen atıksular, Viranşehir’de bulunan derin deniz deşarjı vasıtası ile arıtılarak Akdeniz’e ulaştırılacak.

Ayrıca, MESKİ’nin 4 merkez ilçede (Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli) bulunan muhtelif mahallelerde kanalizasyon döşeme hattı yapımı çalışması devam ediyor.

Turizm merkezi Taşucu’nun kanalizasyon sorunu çözülüyor

MESKİ ekipleri, Silifke İlçesi Taşucu Mahallesi Terfi Merkezi ve Terfi Hattı Projesi’yle Türkiye’nin ve Mersin’in sayılı turizm merkezlerinden biri olan Taşucu’nun kanalizasyon sorununu çözüme kavuşturuyor.

Sözleşme bedeli 9 milyon 138 bin TL olan kanalizasyon imalatları kapsamında yapılacak terfi merkezi ile Taşucu Kum Mevkii ile Bolacalıkoyuncu, Gülümpaşalı Mahallelerinin atıksuları, Silifke Atıksu Arıtma Tesisi’ne iletilerek arıtılacak ve bölgenin kanalizasyon sorunu son bulacak.

Kumkuyu Mahallesi’nde altyapı sorunu çözülüyor

MESKİ, önemli bir tatil beldesi olan ve yaz aylarında nüfusu artan Kumkuyu bölgesinin altyapı problemlerinin çözüme kavuşturulması için de gerekli çalışmaları başlattı. Kumkuyu Mahallesi’nde çalışmaları süren projede, 1.020 metre kanalizasyon hattı, 29 adet muayene bacası ve 1 adet hazır paket terfi istasyonu imalatı yapıldı.

4 bin 370 metre kanalizasyon şebekesi inşaatı, 95 adet muayene bacası, 150 adet parsel bacası ve 1 adet hazır paket terfi istasyonu imalatı yapımı çalışmaları ise devam ediyor.

Toroslar İlçesi Arpaçsakarlar Mahallesi’nde de kanalizasyon hattı bulunmayan yerleşim bölgelerine 5,5 km kanalizasyon hattı imalatı yapan MESKİ, mahalleyi ihtiyacı olan kaliteli altyapıya kavuşturacak. Kanalizasyon hattı bulunmayan Erdemli İlçesi’ne bağlı Alata ve Kargıcak Mahallelerine MESKİ tarafından yapılacak yaklaşık 6,5 kilometre kanalizasyon hattı ile mahalle sakinlerinin kanalizasyon çilesi sona erecek.

MESKİ’nin yağmursuyu çalışmaları ile 13 mahalle daha su baskını sorunu yaşamayacak

Mersin genelinde çalışmalarına tüm hızıyla devam eden MESKİ Genel Müdürlüğü, altyapı sıkıntısı yaşanan noktalarda faaliyetlerini sürdürüyor. Vatandaşların özellikle kış aylarında aşırı yağışlardan dolayı yaşadığı su birikintilerinin ve taşkınların önüne geçilecek çalışmalarla Mersin halkı rahat bir nefes alacak.

Yağışlı havalarda yaşanan su birikintilerinin ortadan kaldırılması amacıyla çalışmalara başlayan MESKİ ekipleri, Karacailyas Mahallesi’ne toplam 3 bin 587 metre uzunluğunda yağmursuyu drenaj hattı döşüyor.

Sözleşme bedeli 8 milyon 180 bin 562 TL olan yağmursuyu imalatları çalışmaları ile Karacailyas Mahallesi sakinleri yağışlardan etkilenmeyecek.

Toroslar İlçesi Yalınayak Mahallesi ile Akdeniz İlçesi Güneş, Şevket Sümer ve Gündoğdu Mahallelerine MESKİ’nin yapacağı 1562 metre yağmursuyu menfezi ile bölgenin uzun yıllardır süren yağmursuyu sorununa köklü çözüm getirilecek.

Mezitli İlçesi’ne bağlı Seymenli, Tece ve İstiklal Mahalleleri’nde yoğun yağışlardan dolayı oluşabilecek su baskını sorunu, MESKİ’nin başladığı 1562 metre yağmursuyu imalatıyla çözülecek.

MESKİ, kış aylarının ve yağışların yaklaşmasıyla birlikte yağmursuyu imalatlarına hız veriyor. Bu kapsamda, Mezitli İlçesi’nin muhtelif mahallelerinde yağmursuyu hattı çalışmaları ile yağmursuyu altyapısı bulunmayan Silifke İlçesi Gazi Mahallesi’ne yeni yağmursuyu hattı yapımı çalışmalarına başlanıldı.

Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunan Kültür Park içerisindeki 11 noktada gerçekleştirilen ve 5’i tamamlanan yağmursuyu deniz deşarj kesitlerinin büyütülmesi ve hatların bakım çalışmaları devam ediyor.

Önemli turizm yerleşim yerlerinden biri olan Kızkalesi Mahallesi’nde yağmursularının bölgeye verdiği zararları ortadan kaldırmak amacıyla çalışma başlattıklarını ifade eden MESKİ Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:“Başlatılan çalışmalar sayesinde Kızkalesi Mahallesi’nde yağışın yoğun olduğu zamanlarda yaşanan su birikintisi ve taşkın gibi olumsuz sorunlar yaşanmayacak.

Sözleşme bedeli 3 milyon 765 bin TL olan Vatan Caddesi yağmursuyu çalışması ile yaşanan su taşkınlarına son verilerek, vatandaşların ve esnafın yaşadığı mağduriyeti çözüme kavuşacak. Öz kaynaklarımızla başlattığımız ve ihale bedeli 15 milyon 500 bin TL olan Akkent-Batıkent ve Eğriçam yağmursuyu projesi kapsamında ekiplerimiz tarafından, 4 bin 805 metre muhtelif çaplarda boru ve kutu menfez imalatları ile ızgara bağlantıları yapılmaktadır. Şubat ayının ilk haftasında başlayan projemizle birlikte bu 3 mahallenin altyapı çalışmaları eksiksiz tamamlanmış olacaktır.”

İçmesuyu hattı çalışmaları ile Gülnar, Elvanlı, Şahna, Ayaş, Çay, Çilek, Çamlıpınaralanı Mahalleleri’ne içmesuyu temin ediliyor

Mersin genelinde uzun yıllardır yaşanan içmesuyu sorununa son vermek için harekete geçen MESKİ, içmesuyu hattı çalışmalarıyla vatandaşların yüzünü güldürüyor. Akdeniz İlçesi Çay ve Çilek Mahalleleri’ne 43 kilometre, Mezitli İlçesi Kuzucubelen Mahallesi’ne 12 kilometre ile Anamur İlçesi Çamlıpınaralanı Mahallesi’ne ise yaklaşık 10 kilometre içmesuyu terfi hattı ile vatandaşlara sorunsuz içmesuyu sağlanacak. 

Gülnar İlçesi’nin Köseçobanlı, Akova, Konur, Demirözü, Dayıcık Mahalleleri ve Bardat, Belkuyu, Örenkuyu, Taşdüştü, Miskale, Akgedik Mevkiileri ile birlikte Gülnar merkezine ulaşarak tamamlanacak Gülnar-Ilısu İsale Hattı Projesi’nde, 32 kilometrelik içmesuyu hattı tamamlandı. 70 kilometre uzunluğunda olması planlanan içmesuyu projesi ile Gülnarlılar’ın 100 yıllık hayali gerçeğe dönüşecek.

Erdemli İlçesi’ne bağlı Elvanlı, Şahna ve Ayaş Mahallelerinde yürütülen çalışmalar sayesinde bölge kaynaktan musluğa içmesuyuna kavuşturulacak. MESKİ’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “Elvanlı Mahallesi’nde eskiyen içmesuyu hatlarının sık sık patlaklar vermesi sonucu mahallelinin yaşadığı kesinti sorunu karşısında ivedilikle harekete geçerek yapımına başladığımız ve sözleşme bedeli 1 milyon 840 bin TL olan proje ile Elvanlı’nın eski şebeke hatlarını yenilemekteyiz.

Şahna Mahallesi’nde uzun yıllardır süre gelen içmesuyu temini sorununun çözümü için çalışma başlatarak, Şahna deposundan döşenecek olan yaklaşık 10 km şebeke hattı ile mahalle sakinlerinin evlerine içmesuyu temin edeceğiz.

Ayaş-Yemişkumu Mevkii’nin yoğun yağışlardan sonra içmesuyunda yaşadığı bulanıklık sorununu, mahalleye açılan ve dalgıç pompa montajı yapılan sondaj kuyusunda yeni yapılan enerji nakil hattının devreye alınmasıyla birlikte çözüyoruz. Böylece mahalle sakinleri kış aylarında oluşan bulanıklıktan etkilenmeden temiz içmesuyuna kavuşacak.”

Ayrıca, Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesi mevcut terfi içmesuyu terfi hattı yapım işi, Erdemli İlçesi Tömük ve Arpaçbahşiş Mahallerinin şebeke rehabilitasyonu ile Bozyazı İlçesi Gözce ve Göksüzce Mahallelerine terfi ve şebeke hattı yapım işi de MESKİ’nin başlayan projeleri arasında yer alıyor.

Tarsus, Çamlıyayla, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli İlçelerini kapsayacak depo ve tesislerin bakım onarımı, rehabilitasyonu ve yenileme çalışmalarının ise kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

Anamur’un dört gözle beklediği projede büyük adım

MESKİ, Anamurlular’ın yıllardır yaşadığı içmesuyu sorunlarının çözümü için de önemli bir adım attı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in öncülüğünde Anamur İçmesuyu Projesi için İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük ile önemli bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede projeye yönelik hibe desteği konusu gündeme geldi.

Anamurlu vatandaşların içmesuyu ihtiyacı, Dragon Çayı ve Sultan Suyu’nun kenarında bulunan artezyen kuyularından karşılanıyor. Kış aylarında su seviyesinin yükselmesine bağlı olarak çamurlu, yaz aylarında ise su seviyesinin düşmesine bağlı olarak deniz suyunun içmesuyuna karışması nedeniyle tuzlu su içmek zorunda kalan Anamurlular, yıllardır yapılacak projeyi bekliyor.

MESKİ’nin yaklaşık 95 milyon lira yatırım bedeli ile hayata geçireceği Anamur İçmesuyu Projesi’nin ihale hazırlık aşamaları devam ediyor. Bu proje kapsamında, Otluca kaynağından temin edilecek Ø800 milimetre çapında, 44 km uzunluğunda cazibeli isale hattı ile Anamur merkez, ikinci aşamada Anamur merkez dışındaki 28 mahallenin (Çarıklar, Ören, Alataş, Bozdoğan, Çaltıbükü, Çeltikçi, Emirşah, Gercebahşiş, Güleç, Güneybahşiş, Karadere, Karalarbahşiş, Kaşdişlen, Kızılaliler, Köprübaşı, Malaklar, Ovabaşı, Sarıağaç, Ormancık, Akine, Evciler, Korucuk, Akcami, Çolakahmetler, Kadılar, Kırbali, Dibek, Kızılin) içmesuyu temini sağlanacak.

Günyurdu Mahallesi Paket Atıksu Arıtma Tesisi’ne Kavuşuyor

MESKİ, Tarsus İlçesi Günyurdu (Atgirmez) Mahallesi’ne yeni kanalizasyon hattı ile Paket Atıksu Arıtma Tesisi inşa ediyor. Mahalle sakinlerinin hizmetine sunulacak tesis sayesinde atıksular arıtılarak, içme ve kullanma suyuna yönelik kaynakların temiz kalması sağlanacak.

MESKİ, sözleşme bedeli 2 milyon 581 bin TL olan çalışmalar kapsamında 6 bin 639 metre kanalizasyon hattı ile 118 adet muayene bacası ve 245 adet prefabrik parsel bacası imalatı yapacak. Yerleşim yerlerinden toplanan kanalizasyon atıksuları ardışık kesikli reaktör sistemi, kum filtresi ve dezenfenksiyon ünitelerinden geçirilerek arıtılacak.

İlgili mevzuat standartlarına göre arıtılacak atıksular, yaklaşık 170 metre uzunluğunda koruge boru hattı ile alıcı ortama deşarj edilecek. 3000 kişiye hitap edecek kapasiteye sahip tesis ile 1 ayda yaklaşık 18 bin metreküp atıksu arıtılacak.

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:19
Güneş 07:42
Öğle 12:59
İkindi 15:42
Akşam 18:05
Yatsı 19:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Trabzonspor 20 33
6. Alanyaspor 19 31
7. Hatayspor 19 31
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Bursaspor 18 30
7. Tuzlaspor 17 30
8. Ankara Keçiörengücü 17 28
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 19 40
3. Sevilla 19 36
4. Barcelona 18 34
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 19 28
8. Real Betis 20 27
9. Cádiz 20 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 20 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 20 13