Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

ADSL İnternet Erişimi

Tarih: 30 Kasım 2003 Pazar 15:01
ADSL İnternet Erişimi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
ADSL

İnternet Erişimi Tarsus'ta internet kullanıcıları heyecanlı ! Türk Telekom tüm Türkiye için hazırladığı 60.000 hatlık ADSL kapasitenin Tarsus'a ayrılan 288 (iki yüz seksen sekiz) hatlık bölümünü bayramdan sonra kullanıma açıyor.

Öncelikle rakamlara ve teknik deyimlere boğulmadan ADSL Internet Erişimi ile halen kullanmakta olduğumuz dial-up Internet erişimini karşılaştıralım, çünkü genel anlamda internette geniş bant kullanımı konusunda bilgi yetersizliği var.

HIZ Halen kullanmakta olduğumuz dial-up bağlantı hem sayfalar ve siteler arası gezinti açısından çok yavaş, hem de dosya transferleri bazen imkansız denecek ölçüde uzun süre alıyor. Yüklü dosyaları, sebat edip 3-5 gün uğraşmadan indiremiyorsunuz .

Çoğu zaman bu aksaklıklar kullanıcının keyfini kaçırıyor ve interneti kullanmamayı yeğliyor. (Tabi bu arada video konferanslar vb ekstrem örneklerden hiç bahsetmiyoruz) Oysa ADSL Erişim ile çok hızlı sörf ve download olanağına sahip oluyorsunuz.

ÜCRETLENDİRME

Türk Telekom Dünyanın en pahalı internet erişimini bizlere reva gördüğü gibi Avrupa'da 63 milyon kullanıcıya ulaşan "Geniş Bant İnternet Erişimi" hizmetini yaygınlaştırmayarak Türkiye'de bilgi teknolojilerinin yaygınlaşmasına engel olmak gibi bir sonuca yol açıyor.

ADSL Erişim seçeneği ile dial-up ile karşılaştırıldığında çok daha ucuz bir erişim sağlıyorsunuz. Günde 2 saatlik dial-up bağlantı ücretine denk gelen 60 milyon TL'lik bir sabit ödeme ile aylık sınırız Internet erişimi elde ediyorsunuz.

Peki bu 60.00 hattan önce Türkiye'deki "Geniş Bant Internet Erişimi" kullanım kapasitesi kaç idi dersiniz? 10.000 hat (yazı ile ON BİN ) !!! Peki dial-up 'ta olduğu gibi ADSL internet erişimi konusunda ISS ‘ler (özel sektör İNTERNET SERVİS SAĞLAYICILARI) neden hizmet vermiyorlar.

Çünkü bunun mümkün olabilmesi için Telekom'un mevcut altyapıyı ISS lere kullandırması (kiralayarak) gerekiyor. Çünkü ülkemizde telekom tekeli Türk Telekom'a aittir. Oysa Telekom bunu kullandırmayı –kiralamayı- reddediyor. (Oysa dial-up bağlantı için de alt yapıyı sağlayan Telekom' dur) Sonuçta tüm anlattıklarımızın sonucu nedir?

Önemli olan bu sanırım. Bilgi toplumu olma talebimiz/çabamız, bu altyapı olanakları sağlanmadığı sürece hiçbir anlam taşımıyor.

Siz ne kadar çabalasanız, tonla para harcayıp en son teknolojiye sahip bilgisayar donanımını evinize/işyerinize/okulunuza kursanız da hiçbir işe yaramaz; çünkü dünyaya açılmanızı sağlayacak altyapı, bu altyapıyı size sağlaması gereken kurum tarafından –ki burada TT oluyor- size sağlanmamıştır. Ne kaybediyoruz?

ÇOK ŞEY ! HEM DE ÇOK ŞEY!...

Bilişim Sektörü ve bağlı olduğu sektörler gelişmiyor. Piyasa dar bir hacimde kıvranıp duruyor. Yapılan yatırımlar karşılığını bulmuyor ve sona eriyor (ixir ve benzeri parlak çıkış yapan bir çok girişim gerekli koşullar sağlanmadığı için başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Üstelik ixir örneğinde olduğu gibi, bunların çoğu gerekli sermaye gücünden vb. uzak girişimler de değildi. İxir Doğuş Grubu girişimiydi, yani gerekli sermaye altyapısı fazlasıyla vardı.

Bütün bunlara rağmen İntel Corp. CEO' su geldiğinde saf saf kendisinden Türkiye'ye yatırım yapmasını istiyor, bekliyoruz. Adam da şaşkınlık içinde, bizi kırmadan cevap vermeye çalışıyor....
Bu haber toplam 34 defa okunmuştur.
Etiketler: , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1