Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

Ateş Düşürmek İçin Ne Yapılır?

Tarih: 13 Nisan 2019 Cumartesi 00:49
Güncelleme: 13 Nisan 2019 Cumartesi 01:14
Ateş Düşürmek İçin Ne Yapılır?
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Her anne ve babanın en büyük korkusudur Ateş!.

Hepimizin evinde mutlaka bir elektronik ateş ölçer bulunmaktadır. Ancak bir hemşire arkadaşımın söylediğine göre onlar diğer cihazlara göre 0,5 derece daha düşük ölçüyormuş tabi bu onun iddiası.

Peki Vücut neden ateş yapar. Ateş düşürmek için ne yapmalıyız. Neden ateşten bu kadar korkuyoruz. Öncelikle sorunun ne olduğunu bilirsek çözüme giderken daha temkinli oluruz.

Ateş neden olur?

İnsan evladının normal şartlardaki vücut ısısı 36,5 derecedir. Bu sıcaklık bebeklerde ve küçüklerde 36,8 olabilir. Vücut tüm fonksiyonlarını bu ısı değerleri arasında yerine getirdiği için "ateş" diye adlandırılan vücut ısısının yükselmesi vücudun normal dengelerinde bir bozulma olduğunu gösterir.

Ateş, kendi başına bir hastalık değil, hastalık belirtilerinden bir tanesidir. Bir enfeksiyon, ödem, doku hasarı veya aşı gibi nedenlerle vücut ısısını düzenleyen termoregülatör merkezdeki dengenin bozulması sonucu ateş oluşur.

Dolayısıyla ateşin temelinde yatan etmenin ne olduğunun mutlaka bir doktor tarafından tesbit edilmesi gerekir.

Ateş, aslında doğal bir savunma mekanizması olması ve doktorlar için gerekli bir uyarı olmasına karşın aileler için önemli bir korku nedenidir.Gereksiz yaşanan korkular paniklemeye ve zaman zaman da hatalı uygulamalar yapılmasına neden olabilir. Unutulmaması gereken şey, ateşin pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabileceğidir.

Buna karşın özellikle bebeklerde ve yaşlılarda ateş olmaksızın da çok ciddi hastalıklar oluşabilir.

Ateşe neden olan başlıca durumlar :

Enfeksiyon hastalıkları ( kızamık, tifo), Fazla ve uzun süren egzersiz, Psikojenik faktörler ( Heyecanlanma vb. ), 
Serum verme, kan nakli, yanıklar, metabolizma hastalıkları ( Gut, Porfiriya ), Tümörler ( Hipernefroma, Lenfoma, Akut Lösemi ), Vasküler olaylar ( Tromboflebit, Kalp ve Akciğer Enfaktüsleri ), Beyin trombozu ( Beyin damarlarında pıhtılaşma ), Sıcak çarpması, Bazı ilaçlar ( Adrenalin, Penisilin vb. ), Bağışıklık sisteminin hastalıkları, Kollajenozlar( SLE, romatoid artrid), Hipertiroidizm vb.Ateş Düşürmek İçin Limon Yöntemi

Halk arasında oldukça yaygın olan bir bitkisel müdahale yöntemidir.

Çocuğumun ateşini düşürmek için kendi aramızda Çare Limon, adını verdiğimiz bir uygulamamız var.

Hemen şimdi size ateş nasıl düşürülür sorunuza cevabımı yazıyor. Evde bulunan bir limonu alıyoruz. Önce güzelce yıkıyoruz. Ve temiz bir bez ile kurutuyoruz.

Limonun baş kısmını içi görünecek kadar birazcık kesiyoruz. Limonunun içinin göründüğü yerleri bıçakla hafif hafifi deliyorum.Neden deliyorum, çünkü oraya tuz koyacağım. Deldikten sonra bir tutam tuzu kestiğimi ve limonun içinin göründüğü yere koyuyorum.

Ve elimizin yanmaması için bir maşanın arasına limonu sıkıştırıp ocakta ısıtmaya başlıyorum.

Limon ısındıkça kesik tarafta bulunan tuzu içine emmeye başlayacak. Limonda hafif siyahımsı lekeler olmaya başladığı zaman ocağı söndürüp limonu bir bez yardımıyla sıkarak bir tabağa suyunu koyuyorum

Tabağa koyduğumuz limon suyunu alarak çocuğumuzun özellikle ayak topuklarına, koltuk altlarına ve alnına yavaş yavaş süreceğiz.

Özellikle topuk kısmına sürülen limon suyu vücut tarafından çok çabuk şekilde emilerek hemen etki veriyor.

Yaklaşık 15 dakika içinde çocuğunuzun ateşini ölçtüğünde bir soğuma olduğunu hissedeceksiniz. Tabiki yine derece yardımı ile ateşini ölçmekte fayda var.

Bu yazılanlar tıbbi bir tedavi şekli olmayıp, sadece tavsiye niteliğindedir. Çocuğunuzun ateşi uzun süre düşmüyorsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.
Bu haber toplam 156 defa okunmuştur.
Etiketler: , , ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1