Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

/Çukurova'da limon tarlada 100 bin liraya kadar düştü

Türkiye'de limon üretiminin yüzde 35'inin elde edildiği Çukurova Bölgesi'nde limon fiyatının tarlada 100 bin liraya kadar düşmesi üreticileri olumsuz etkiledi.
Tarih: 22 Ekim 2004 Cuma 17:03
Çukurova'da limon tarlada 100 bin liraya kadar düştü
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Sıla Hacıosmanoğlu / Editör Sıla Hacıosmanoğlu / Editör
İhracatın olmaması nedeniyle limonlar tarlada kalırken, toplananarak depolanan limonlar ise depolarda bekletiliyor.

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu durumun ihracatın becerilememesinden kaynaklandığını öne sürdü.

Geçen yıl 18 bin ton limon stokunun çiftçinin elinde kaldığını vurgulayan Ergezer, bu sene bu rakama 10 bin ton daha eklendiğini, bu limonların ise doğrudan çöpe gideceğini söyledi.

Ergezer, "Bahçede 100 bin liraya kadar gerileyen limon fiyatlarına marketlere baktığımız zaman 1 milyon liraya kadar çıkıyor. Limonun bu duruma gelmesi ihracatın olmamasından kaynaklanıyor. AK Parti Hükümeti'nin ihracatın önünü bir an önce açması gerekir.

Maalesef biz ihracatı beceremiyoruz. IMF'nin vermiş olduğu reçeteleri uygulamak zorunda olduğumuzdan Türkiye'de narenciye dökülüyor. IMF'nin her reçetesi tarıma vurulan bir darbedir. Türkiye'de limonu işleyecek sanayinin de olmaması limonun elde kalmasına neden oluyor.

Türkiye'nin Rusya kapısı muhakkak açılmalı. Kapı açılmadığı takdirde narenciyemizin yaşama şansı yok'' diye konuştu.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Himmet Ali Önder de, geçen sene bu mevsimde limonların yüzde 60'ı ihraç edilirken, bu sene daha hiç ihracat yapılmadığına vurgu yaparak, geçen seneden kalan limonların da hala depolarda beklediğini ifade etti.

Önder, "Geçen sene ihracatçıya 90 dolar teşvik primi verilirken bu sene bu rakam limon için 42 dolar olarak açıklandı. Fakat ihracatçı parayı elinde görmediği için limonu almıyor. Eskiden Rusya gibi ülkelerle mübadele şeklinde mal karşılığı limon verilirdi.

Şu anda böyle bir şey de yok. Hükümetin ihracatta Rusya kapısını muhakkak açması gerekir'' diye konuştu. Erdemlili limon üreticisi Aşkın Şahin ise, bir kilo limonun maliyetinin 300 bin liraya kadar çıktığını vurgulayarak, tarladaki limon fiyatının 100 bin liraya düşmesinin kendilerini perişan ettiğini söyledi.

Limonun elde kalmasının en büyük nedeninin Yunanistan ve Mısır'da Limon ihracatçısına ton başına verilen 80 dolarlık teşvik primi olduğunu belirten limon üreticisi Aşkın Şahin, bu durumun ihracatçıları bu ülkelere yönelttiği savundu.

Şahin, "Geçen sene limona verilen teşvik 90 dolar iken, bu sene bu rakam 42 dolar olarak açıklandı. Şu anda ihracat yok. Limonun rekoltesinde ise yüzde 50 artış var. Limon onun için elde kaldı'' şeklinde konuştu.
Etiketler: , ,
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1