Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

/Dişinize kolonya basmayın, karbonatla beyazlatmaya çalışmayın

Sorunları çözmediği gibi önemli zararlara yol açıyor
Tarih: 30 Temmuz 2019 Salı 10:19
Güncelleme: 30 Temmuz 2019 Salı 10:24
Dişinize kolonya basmayın,  karbonatla beyazlatmaya çalışmayın
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Ahsen Billuroğlu / Editör Ahsen Billuroğlu / Editör
Sağlıklı bir yaşam için dengeli beslenme kadar beslenme sürecinde gıdaların vücudumuzla ilk temas ettiği yer olan ağız ve diş sağlığına da dikkat etmek gerekiyor.

Ancak ağız ve diş sorunları baş gösterdiğinde halk arasında geleneksel olarak yapılagelen uygulamalar sorunu çözmediği gibi diş sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Uzmanlar ağrıyan dişe kolonya basmak, karbonatla beyazlatmaya çalışmak gibi evde yapılan müdahalelerin daha büyük sorunlara yol açabileceği konusunda uyarıyor. 

Karbonatla aşınan diş daha kolay lekelenir

Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakkı Sunay, dişleri karbonat gibi maddelerle fırçalamanın beyazlama sağlamadığı gibi, diş yüzeylerine de zarar vereceğini söyledi.

Prof. Dr. Sunay, “Karbonat gibi iri granüllü maddeler dişin en dış tabakası olan mine yüzeyinde aşınmalara ve çiziklere sebep olur.

Diş parlaklığını kaybeder ve bu aşınmış alanlarda daha kolay lekelenmeler oluşur. Diş beyazlatıcı olarak piyasada satılan, içeriğinde yoğun miktarda aşındırıcı maddeler içeren diş macunları da uzun süreli kullanımda diş minesine zarar verebilir” uyarısını yaptı.

Çeşitli sebeplerle renklenmiş dişlere, diş hekimleri tarafından kimyasal ajanlar uygulanması ile yapılan beyazlatma işleminin en koruyucu yöntem olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sunay, bu yolla dişin bütünlüğünün işlem esnasında bozulmayacağı ve diş renginin birkaç tona kadar açılabileceği bilgisini verdi.Sunay, hekimin hazırladığı plak vasıtasıyla hastanın evde uygulayabildiği ev tipi beyazlatma işlemlerinin de mevcut olduğunu hatırlattı. 

Kolonya tahriş eder

Diş ağrılarını geçirmek için alkol/kolonya ve aspirin gibi maddelerin uygulanmasının da sıklıkla karşılaşılan yanlışlardan biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hakkı Sunay, “Bu uygulamalar yumuşak dokuda tahrişe neden olur ve ağrı kesici özelliği yoktur.Ağrı, ancak etken ortadan kaldırıldığında yok olur. Doktor tavsiyesi dışında alınan antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar yalnızca kısa süreli rahatlama sağlar ancak ağrının kaynağı tedavi edilmediği sürece aynı problemle daha sonra tekrar karşılaşılır” diye konuştu.

Dişeti kanamasının da diş hastalıklarının en dikkat çekici belirtisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sunay, “Hatta sizi ilk uyaran kanama olabilir.Sadece diş macunu ve ağız gargarası kullanarak dişeti kanamasından kurtulmaya çalışmak geçici ve yanlış bir çözüm.

Diş taşlarının temizliği işlemi dikkatli ve güvenli uygulandığı taktirde diş yüzeylerine zarar vermez ancak kontrolsüz ve agresif yapılması sonucu diş hassasiyetleri şikâyeti gelişebilir.

Tüm bu nedenlerle ağız ve diş sağlığını korumak için 6 ayda bir mutlaka diş hekimi kontrolü yapılmalı” dedi.
Etiketler:
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1