Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

/Hurdalıklardan topladığı malzemelerden yaptığı düzenek ile sudan elde ettiği gazı yakmayı başardı

Mersin'in Tarsus ilçesinde 30 kilometre uzaklıktaki Hacıhamzalı köyünde oturan ilkokul mezunu Yüksel Güzel (40), hurdalıklardan topladığı malzemeler ile düzenek yaptı.
Tarih: 23 Ekim 2004 Cumartesi 16:18
Hurdalıklardan topladığı malzemelerden yaptığı düzenek ile sudan elde ettiği gazı yakmayı başardı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Sıla Hacıosmanoğlu / Editör Sıla Hacıosmanoğlu / Editör
Mersin'in Tarsus ilçesinde 30 kilometre uzaklıktaki Hacıhamzalı köyünde oturan ilkokul mezunu Yüksel Güzel (40), hurdalıklardan topladığı malzemeler ile düzenek yaptı.

Güzel, yaptığı düzenek ile hidrojen ve oksijen gazını ayrıştırdığını, elde ettiği hidrojen gazını yakmayı başardı. Yüksel Güzel, yaptığı düzeneğin geliştirilerek gemiye monte edildiği takdirde bir geminin enerji ihtiyacını karşılayabileceğini ve bir çok alanda kullanılabileceğini iddia etti.

Asıl işinin kepçe operatörlüğü olduğunu söyleyen Yüksel Güzel, ilkokul mezunu olmasına rağmen bu merakının çok kitap okumaktan ve araştırmacı bir kişi olmasından ileri geldiğini söyledi.

Güzel, yaptığı düzenek ile önce sudaki oksijen ile hidrojeni ayrıştırarak sıvı hidrojen elde ettiğini, önce bölünmeyi daha sonra ise birleştirmeyi başararak ortaya çıkan gazı yaktığını ve bunun büyük bir buluş olduğunu savundu.

Yüksel, "Bu, beni güneş sistemine kadar götürdü. Güneş sisteminin dinamiklerini kullanıyorum. Çünkü güneş sisteminin dinamiklerini kullanmadan birleşmeyi sağlayamıyorum. Sıvı hidrojeni elde ediyorum. Asıl amacım bütün atıkların enerjiye dönüştürülebileceğini göstermekti.

Suyun da enerjiye dönüştüğünü anladım. Sistem geliştirildiği takdirde bütün atıklar enerjiye dönüştürülebilir." dedi. Hurdalıklardan topladığı malzemeler ile bu sistemi 2 yılda tamamlayabildiğinin altını çizen Güzel, "Yaptığım deneyler ile bu sistem bana 8 milyar liraya mal oldu.

Bu sistemi şimdi yapmış olsam 600 milyona mal edebilirim. Düzeneğe bir defa enerji veriyoruz. Daha sonra enerjiye ihtiyaç duymuyoruz. Dünyada kullanılan nükleer enerji bölünme enerjisi üzerine kurulu. Fakat ben sistemde füzyon enerjisini kullandım.

Şu anda düzenek tam olmadığı için enerji vermek zorundayım. Fakat ilerde sistem tamamlandığı zaman enerjiye gerek duyulmayacak. Sadece sistemi tetiklemek için bir defa enerji verilecek. Sağlanan döngü ile sistem enerjisini kendisi sağlayacak.

Bu haliyle saatte 20 litre likid gaz üretebiliyorum. Bu sistemi yapmadaki amacım ise bunun yapılabilirliğini ortaya koymaktır. Bilim adamları bu sistemin 50 yıl sonra bulacaktı. Ama ben onlardan önce buldum. Anlattığım bu ifadeleri bilim adamları daha iyi anlayacaktır." diye konuştu.

Güzel, yaptığı sistemi anlattıktan sonra düzenekten sarkıttığı bir hortumdan çıkan gazı ateşleyerek yanmasını sağladı. Çıkan gaz uzun süre yandı. Yüksel Güzel'in komşusu Mustafa Kartal ise "İki yıldır Yüksel'in çalışmalarını yakından takip ediyordum.

Evinin damında sürekli bu sistem üzerinde çalışma yapıyordu. Bize böyle bir şey yapacağını söyleyince saçmaladığını düşünüyorduk. Bu gün bu sistemin çalıştığını görünce ise hayrete düştük." dedi.
Etiketler: , ,
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1