Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

/Kırkaşık bedesteni etnografya müzesi olarak açıldı

Tarsus Belediyesi tarafından restore edilen Tarihi Kırkkaşık Bedesteni, etnografya müzesine dönüştürülerek törenle açılışı yapıldı.
Tarih: 30 Ekim 2004 Cumartesi 11:23
Kırkaşık bedesteni etnografya müzesi olarak açıldı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Sıla Hacıosmanoğlu / Editör Sıla Hacıosmanoğlu / Editör
Tarsus Belediyesi tarafından restore edilen Tarihi Kırkkaşık Bedesteni, etnografya müzesine dönüştürülerek törenle açılışı yapıldı. Yaklaşık 8 bin parça halı, kilim, yöresel kıyafetlerin ve eski ev eşyalarının sergilendiği Etnografya Müzesinin 2002 yılı fiyatları ile yaklaşık 290 milyar liraya mal olduğu bildirildi.

Etnografya Müzesinin açılışına Tarsus Kaymakam Abdülhamit Erguvan, Garnizon Komutanı Yrb.Ahmet Evci, Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile çok sayıda davetli katıldı. Tarsus Kaymakamı Abdülhamit Erguvan 23 yıllık meslek hayatında bu kadar kilimi bir araya getiren bir birim görmediğini belirterek, bu müzenin açılışının binanın açılışından daha önemli olduğuna dikkat çekti.

Kaymakam Erguvan kilimleri büyük bir özveri ile toplayarak Tarsus Kültürüne kazandıran İsmail Ateş ve bedestenin restorasyonunu gerçekleştiren Tarsus Belediye Başkanı Kocamaz'a teşekkür etti.

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise 1800 yılında yapılan Kırkkaşık Bedesteni'nin şu ana kadar ciddi bir restorasyon görmediğini ifade ederek, ''Biz Tarsus Belediyesi olarak yıkılmak üzere iken tarihe sahip çıkma adına burayı Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden kiraladık.

2002 yılında restorasyon çalışmalarına başladık. Bu o zamanın fiyatıyla bize 290 milyara mal oldu. Bu kadar eseri ömrü pahasına toplayarak gelecek nesillere aktaran İsmail Ateş'e teşekkür ederim.'' şeklinde konuştu.

Eserlerin sahibi İsmail Ateş de ''Yaklaşık 8 bin parça eser ile yöresel kıyafetleri gelecek kuşaklara aktarmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Bu işe yıllar önce Toros Dağlarında Amerikalıların bizim kültürümüz üzerine araştırma yapması beni kendi kültürümüze sahip çıkmayı öğretti. Ben bunlara ömrümü verdim.

Maddi olarak kıyaslamasını yapamam. Kesinlikle bu eserleri satmayı düşünmüyorum.'' dedi. Müze açılışında Aşık Bayram Sandal, kaval ile mini bir konser verdi.
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1