Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

/Mersin Üniversitesi'nde deney hayvanları üretimine başlandı

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı'nda deney hayvanları üretimine başlandı.
Tarih: 28 Ekim 2004 Perşembe 09:53
Mersin Üniversitesi'nde deney hayvanları üretimine başlandı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Sıla Hacıosmanoğlu / Editör Sıla Hacıosmanoğlu / Editör
 Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı Başkanı Doç. Dr. Hakan Öztürk, Tıp ve Eczacılık Fakültelerinden 5 öğretim elemanı ve ayrıca 1 veteriner hekimin bulunduğu laboratuvarın 2001 yılında hizmete girdiğini ancak, hayvan üretimine bir ay önce başlandığını ifade etti.

Aralık ayında deney hayvanı satışı yapmayı planladıklarını anlatan Öztürk, "Üretim biriminde, veteriner hekim gözetiminde, hayvan deneylerinde en çok kullanılmakta olan Wistar Albino ırkı sıçanlar ile Balb-c Albino ırkı fareler üretilmektedir.

Öncelikle Tıp ve Eczacılık Fakülteleri araştırmalarının taleplerini rahatlıkla karşılayacağı düşünülen birimde deney hayvanı satışları Merkezi Döner Sermaye İşletmesi aracılığı ile gerçekleştirilecektir. Birimde yapılacak hayvan çalışmaları öncesinde Tıp Fakültesi Etik Kurulu onayı gerekli koşul olarak istenmektedir" dedi.

Başlangıçta 50 dişi, 25 erkek olmak üzere 75 sıçan, 50'ye yakın da fare olduğunu kaydeden Öztürk, yılda 4 dönem üretim yapılacağını ve 3 ayı kapsayan her dönemde ortalama 400-450 hayvan üretiminin yapılacağını kaydetti.

Bugüne kadar araştırmacıların diğer şehirlerdeki merkez ya da birimlerden büyük zorluklar ve ulaşım masraflarıyla edinebildikleri deney hayvanlarını, bundan böyle merkezlerinden temin edeceklerini belirten Öztürk, deney hayvanlarının Etik Kurul onayı alındıktan sonra çok çeşitli bilimsel çalışmalarda kullanılabileceğini sözlerine ekledi.
Etiketler:
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1