Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

/Mersin’den Düşündüren Manzara, Gökçevlik Koyu Tamamen Yandı

Mersin’in tarihi ve doğal güzelleiklerinden biri olan ve Prens Charles koyu olarak da bilinen Gökçevlik Koyu dün gece tamamen yandı.
Tarih: 9 Ağustos 2019 Cuma 11:00
Güncelleme: 9 Ağustos 2019 Cuma 11:20
Mersin’den Düşündüren Manzara, Gökçevlik Koyu Tamamen Yandı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Ahsen Billuroğlu / Editör Ahsen Billuroğlu / Editör
Mersin son günlerde çıkan orman yangınlarını konuşuyor.

Bozyazı ilçesi Tekmen Mahallesinde dün gece henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı çıkan orman yangını Mersin’in en güzel koylarından biri olan ve halk arasında Prens Charles koyu olarakta bilinen Gökçevlik Koyu'nda bulunan ormanın  tamamen yanmasına sebep oldu.

Gökçevlik koyundaki ormanda çıkan yangına 15 arazöz ve yangın söndürme ekipleri karadan müdahale ederken, havadan ise 2 helikopter söndürme çalışmalarına destek verdi.

Saatlerce süren büyük uğraşlar sonucu yangın söndürülürken, yangından geriye kül olmuş ağaçlar ve bitki örtüsü kaldı.

Çıkan yangınla ilgili soruşturma başlatılırken yetkililer vatandaşları uyararak piknik alanlarının dışında piknik yapılmamasını ve mutlaka yakılan ateşin söndüğünden emin olunduktan sonra piknik alanının terk edilmesini istediler.

Doğal güzelliği ve ormanlık alanın sahil ve denizle bütünleştiği koy sadece yaz mevsiminde değil yılın 12 ayı sürekli doğa ve macera perestlerin uğrak noktası konumundaydı.

Neden Prens Charles (Gökçevlik) Koyu Deniyor?

Asıl adı Gökçevlik Koyu olan yer Bozyazı Tekmen mahallesinde bulunuyor. Galler Prensi ve İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in oğlu olan Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, (Prens Charles) 1970'li yıllarda arkadaşları ile birlikte bu koyda 40 çadırlık kamp kurmuşlar. Ayrıca yine 1999 yılında Prens Charles yatıyla burayı tekrar ziyaret edince Gökçevlik Koyu'nun adı Prens Charles Koyu olarak değiştirilmiş.

Ulaşım, Antalya Mersin karayolundan eski Tekmen Belediyesinden sağa dönülüp dağların eteğinden denize ulaşıncaya kadar yolu takip ediyorsunuz. Yolun bittiği yerden yaklaşık 1 km kadar patika yoldan gidilerek bu koya ulaşılabiliyor.

Bu koyda genellikle kamp yapanlar çadır kurarak tatil yapıyorlar.
Etiketler: , ,
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1