Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

/Olayların Sizi Etkileyiş Biçimini Değiştirebilirsiniz

Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı tarafından Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren itfaiye, zabıta, güvenlik, çağrı merkezi ve otobüs şoförü personellerine yönelik olarak “Öfke Kontrolü-Stres ile Baş Etme Yöntemleri ve Motivasyon Teknikleri Eğitimi” semineri düzenlendi.
Tarih: 10 Ekim 2019 Perşembe 22:25
Güncelleme: 10 Ekim 2019 Perşembe 22:33
Olayların Sizi Etkileyiş Biçimini Değiştirebilirsiniz
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Sinem Asya / Editör Sinem Asya / Editör

Mersin Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi tarafından Büyükşehir bünyesinde görev yapan itfaiye, zabıta, güvenlik, çağrı merkezi ve otobüs şoförü personellerine yönelik olarak 2019 Hizmet İçi Eğitim Programı kapsamında aylık periyotlarla düzenlenen “Öfke Kontrolü-Stres ile Baş Etme Yöntemleri ve Motivasyon Teknikleri Eğitimi” semineri gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Eski Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen seminer, belediye bünyesinde görev yapan Uzman Klinik Psikolog Yücel Şavklı tarafından gerçekleştirildi.

“Öfke ile stres birbirini tetikleyen farklı kavramlardır”

Personellerin öfke ve stres kavramlarını tanımlayabilmesi, hayatında nasıl kullanabileceğini öğrenmesi, sağlıklı bir şekilde öfke kontrolü sağlayabilmelerini sağlamak amacıyla yapılan seminerde, öfke ve stres yönetimi konularında ipuçları veren Şavklı, öfkenin ve stresin birbirinden farklı şeyler olduğunu, ancak birbirini tetikleyen, bağlantılı olarak işleyen ve benzer belirtileri olan kavramlar olduğunu vurguladı.

Öfkenin insani bir duygu olduğunu ancak kontrolden çıktığı andan itibaren sorunlar yarattığını anlatan Şavklı, amaçlarının bu duyguyu iyi tanıyıp, kontrolü ele geçirmek olduğunu söyledi.

Davranışları olaylar değil düşünceler belirliyorAlbert Ellis’in ABC Teorisi’nden bahseden Şavklı, davranışları olayların değil düşüncelerin şekillendirdiğini anlattı.Teorinin ana hatlarından bahseden Şavklı, şunları söyledi:“Albert Ellis’in Psikoloji bilimine kazandırdığı ABC Teorisi dediğimiz bir teori var.A bizim başımıza gelen olaylar, B düşüncelerimiz, C de sonuç olarak gösterdiğimiz davranışlar.Başımıza bir olay geliyor ve davranış gösteriyoruz diye düşünüyoruz. Teori de diyor ki, olay değil düşünce bizim bu davranışımızı açığa çıkartır.”“Olayları yok edemezsiniz, sizi etkileyiş biçimini değiştirebilirsiniz”

Teorinin akılda kalıcılığını sağlamak amacıyla personellere “Şöyle bir örnek verelim, yolda yürüyorsunuz. Karşınızdan yakın bir tanıdığınız geldi ve size selam vermeden geçti gitti.Ne düşünürsünüz?” diye soran Şavklı, personellerden karşıdaki kişinin kendilerini görmediğini, gördüğü halde tanımadığını hatta görmezden geldiğini düşünebilecekleri yanıtlarını aldı.Şavklı, ABC Teorisi’nin önemine vurgu yaparak, “ABC, bizim hayatımızda temel referans olması gereken noktalardan birisi aslında.Biz düşüncelerimizi bu şekilde analiz edebilirsek ve parçalayabilirsek, çok daha güzel noktalara varabiliriz.Davranışın asıl sebebi olay değil, kişinin yaşadıklarından hareketle ortaya çıkarttığı düşünce biçimi.

Etrafınızdaki olayları yok edemezsiniz ama olayların sizi etkileyiş biçimini değiştirebilirsiniz” 
dedi.


Etiketler: , ,
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1