Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

/Tarihi Kırkkaşık'ta Tarsus'un Geçmişi Sergileniyor

Tarihi Kırkkaşık bedesteni içerisindeki dükkanlar, Tarsus Belediyesi tarafından onartılarak bitirilmesinden sonra Cumhuriyetin kuruluşunun 81. yılında yarın açılışı ve içerisinde bulunan Tarsus'un geçmiş tarihinde sergilenecek.
Tarih: 28 Ekim 2004 Perşembe 10:10
Tarihi Kırkkaşık'ta Tarsus'un Geçmişi Sergileniyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Sıla Hacıosmanoğlu / Editör Sıla Hacıosmanoğlu / Editör
Ulucami yanında bulunan Kırkkaşık bedesteni içerisinde 19 dükkan yakılmaktan harap vaziyette Tarsus Belediyesi tarafından Vakıflar Bölge Müdürlüğünden kiralanıp restarasyonunuda üstlenerek harabe Kırkaşık-ı almıştı. Kırkkaşık resterasyonu yapıldı.

Ama içerisinde aslına uygun olmayan ve şimdiden yer yer döküldüğü ve bazı dükkanların tavandan su alarak rutubetlendiği gözlenmekte. Bunu yapan müteahiddin hataları olduğu söylenmektir. Kırkkaşık bedestesini hangi amaçla kullanılacak?

Başlıktada belirttiğimiz gibi Tarsus ve yöresinde yaşamış insanların bugüne kadar kilim, giysi hayvanlarında kullandığı aletler kilimlerinde kullandığı el aletleri dokuma tezgahları, urganlar elişleri, el örmeleri, yayık malzemeleri yaşantıda aklınıza gelen yaklaşık 10 bine yakın el işi sergilenecek.

Buda tarihe sahip çıkmak tarihimizi yeni nesilede gösterilmesi demektir. Belediye bu tarihi değerleri nereden nasıl buldu?

Tarsus sevdalısı yazar ve araştırmacı İsmail Ateş, yıllarca biriktirdiği Tarsus, Mersin ve Adana'nın bazı köylerine ait elişlerini yıllardır toplayarak Tarsus'a ve ülkemize büyük bir hizmet vermiş birbirinden değerli eserleri biraraya getirmiş ve her gün bu tarihi mekanda sergileme olanağı bulmuştur.

Tarihe değer veren Belediye Başktanı kendisininde kökünün yörük olması nedeniyle Tarsus'un tarihi ve kalıntılarına daha çok önem vermesi nedeniyle bu sergiyi İsmail Ateş'in sahip olduğu binlerce esere sahip çıkarak sergilenmesine karar verdi.

Bu eserler Tarsuslunun özbe öz malıdır.Ve başka ellere geçmeyecek kadarda önemli olduğunuda bilenler çoğunlukta. Umarız Kırkaşık bu eserlerle hayata yeniden dönerken; Tarsus'un geçmişinide bünyesinde koruyarak tarihi sıfatına bir tarihimizi korumaklada bir sıfat katar.

29 Ekimde Tarsusuların bu sergiyi gezmesi görmesi için Kaymakamlığın, Milli Eğitimin Proğram yapması ve ğrencilerimizi gezdirmesi Tarsus açısından çok önemli görmekteyiz.
Etiketler: , ,
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1