Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

/Tarsuslu pamuk üreticisi Çukobirlik'in verdiği fiyattan memnun değil

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer Çukobirlik tarafından 830 bin lira olarak açıklanan kütlü pamuk taban fiyatına tepki göstererek açıklanan fiyatın çiftçiyi üzdüğünü söyledi.
Tarih: 12 Ekim 2004 Salı 13:50
Tarsuslu pamuk üreticisi Çukobirlik'in verdiği fiyattan memnun değil
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Sıla Hacıosmanoğlu / Editör Sıla Hacıosmanoğlu / Editör
 Açıklanan pamuk taban fiyatı ile çiftçilerin artık pamuk ekimi yapamayacak duruma getirildiğini savunan Ergezer, Ziraat Odası olarak yaptıkları araştırmalar sonucu pamuğun maliyeti 1 milyon 450 bin olarak belirlediklerini fakat Çukobirlik tarafından maliyetin altında açıklanan kütlü pamuk fiyatının çiftçiyi son derece üzerek sıkıntıya soktuğunu ifade etti.

Ergezer ''Hazırlanan maliyet ile açıklanan taban fiyat arasında çok büyük bir adaletsizlik olduğu açıkça görülmektedir.

Ziraat Odası olarak bölgemizde pamuk ekim alanlarının giderek yok olduğunu defalarca ilgililere iletilmesine rağmen açıklanan taban fiyat çiftçimize artık pamuk ekimi yapmayın denmektedir.

Pamuk ekim alanlarının çoğalması için açıklanan taban fiyatın tekrar gözden geçirilerek çiftçimizi pamuk ekimine teşvik edilmesi, taban fiyat konusuna bir sistem getirilmesini istiyoruz" dedi.

Oda olarak pamuk ekim alanlarının geniş alanlara yaymak ve arzu edilen pamuk ekim alanlarının çoğalmasının mücadelesi verdiklerinin altını çizen Başkan Ergezer, Çukobirliğin açıklamış olduğu pamuk taban fiyatının pamuk ekimini engellemeye yönelik olduğunu öne sürdü.

Öte yandan Başkan Ergezer, komisyon olarak pamuk toplayan tarım işçilerine kilo başına 125 bin lira ödenmesi için karar aldıklarını sözlerine ekledi.
Etiketler:
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1