Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

/Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Karagözlü: Tarsus, teşvik kapsamına alınmalı

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Karagözlü, son yıllarda ilçede işsizliğin arttığına ve fabrikaların kapandığına dikkat çekerek, Tarsus'un yapılan değişiklikle genişletilecek 5084 sayılı Teşvik Yasası kapsamına alınmasını istedi.
Tarih: 3 Kasım 2004 Çarşamba 11:19
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Karagözlü: Tarsus, teşvik kapsamına alınmalı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Sıla Hacıosmanoğlu / Editör Sıla Hacıosmanoğlu / Editör
Karagözlü, son yıllarda ilçede pek çok sanayi kuruluşunun peş peşe kapandığını, 5-6 yıl önce 25 bin olan sigortalı sayısının ise bu günlerde 19 binlere düştüğüne dikkat çekti.

Karagözlü, "Ülkemizde sanayileşmenin ilk başladığı yerlerden biri olmasıyla övündüğümüz Çukurova bölgesinin önemli bir kenti olan Tarsus bugün ne yazık ki o eski muhteşem günlerinden çok uzaktadır.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nden çeşitli nedenlerle göç etmek zorunda kalan kalifiyesiz ve sermayesiz insanlarla birlikte Tarsus'un nüfusu 400 binlere yaklaşmış ve gelir pastası ise gittikçe azalmıştır.

Yüzde 35'lere varan bu göç maalesef ilçe ekonomisine hiç bir katkı sağlamadığı gibi ilçeyi o eski görkemli günlerinden çok uzağa götürmüştür'' şeklinde konuştu.

29 Ocak 2004 tarihinde kabul edilen 5084 sayılı Teşvik yasası ile 36 ili kapsayan uygulamanın bugünlerde genişletilmesi yönünde çalışmalar yapılacağını izlediklerini ifade eden Karagözlü, "Bu vesileyle Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 5084 sayılı yasada yapılacak olan değişiklikle genişletilecek olan ve bu yasa kapsamına alınacak olan yerler arasına Tarsus'un da dahil edilmesini istiyoruz'' dedi.
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1