Mersin'den Sondakika Haberlerinin Cep Telefonunuza Bildirim Olarak Gelmesini İster misiniz?

:

:

:

/Yeni Türk Lirası 'na Geçiş ve Uygulamasıyla Adlı Konfransa İlgi Az Oldu

Tarsus İşadamları Derneği ve Çağ Üniversitesi işbirliği ile Yeni Türk Lirası 'na Geçiş ve Uygulamasıyla ilgili konferans yapıldı.
Tarih: 28 Ekim 2004 Perşembe 10:09
Yeni Türk Lirası 'na Geçiş ve Uygulamasıyla Adlı Konfransa İlgi Az Oldu
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Sıla Hacıosmanoğlu / Editör Sıla Hacıosmanoğlu / Editör
Dün Tarsus Belediye Nikah Salonunda saat:13.30'da Yeni Türk Lirasına Geçiş ve Uygulama adlı konferansa konuşmacı olarak Çağ Üniversitesinden Yardımcı Doç. Dr. Caner Atış, Mersin Üniversitesi Yardımcısı Doç Dr. Mehmet Altıok katıldılar.

Konferansta konuşmacılar tarafından YTL'nin maaşlara, yazar kasalara, etiket fiyatlarına, borç ve alacaklara, kiralara, bankalardaki paralarımıza, emekli maaşlarımıza nasıl yansıyacağı Hisse Senetlerinin durumları gibi konuları işlendi.

"Yapılan konuşmaların ana teması liradan sıfır atılmasın ekonomiye katkıları yan etkileri ve bazı ülkelerde defalarca paralarından sıfır atmalarının nedenlerinin anlatıldığı toplantıda maalsef Tasiad Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yalnız, Başkan Yardımcısı Hasan Şemsi ve üyeleri ile ber kaç vatandaş katıldı.

Konuşmacılar özellikle 1920'lerde Almanya parasından sıfırı silmiş, daha sonra Brezilye ve Yoğoslavya parasından 6 sıfır attılar. Ama bir türlü istikrara kavuşamadılar. parasal sektörle, reel sektörün istikrarlı gitmesi gerekli. Ülkede büyüme çok ileri giderse ekonomide borç artar, para dış devletlerde itibar kaybeder.

Enflasyon başlar. Buda paranın her geçen gün küçülmesine ve sıfırların çoğalmasına neden olur. Ekonomiyi dizgin kılabilmek için istikrarlı para politikaları sürdürmesi gerekli.

Sıkı para politikaları uyguladıklarında siyasi baskılar siyasi gelecekten düşüşü ile sıkı para politikasından ödün veren hükümetler, ekenomiyi düzeltemeyip para basarak bol sıfırlı günlere geliyor,.

Arjantin, İsrail % 500 olan enflasyonu para sından sıfırları silerek üç ayda % 300 daha sonrda %3'lara kadar getirdi. Ancak sıkı para politikasını uygulamadığından 6 kez parasından sıfırları attı.

Arjantin, İsrail aldıkları ekonomik kararları uygulamayamadıklarından sık sık paralarından sıfıı atmışlardır. Türkiye aldıkları kararları sıkı şekilde uygularsa liradan atılan sıfırlar işe yarayabilir" dediler.
Etiketler:
Mersin Radikal ©2017 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Oluşturma süresi(ms): -1