Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği - IDEA Universal’in Adana - Karataş ilçesine bağlı Bahçe Köyü’nde mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yönelik hayata geçirdiği Akıllı Öğrenme Laboratuvarı projesinde 1 yıl geride kaldı. Projede Akıllı Öğrenme Laboratuvarı sayısını artırarak eğitimde fırsat eşitliğinin önünü açmak hedefleniyor.  

Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği - IDEA Universal’in hayata geçirdiği teknoloji temelli öğrenme laboratuvarı projesi, 4 - 12 yaş arasındaki çocuklara kendi hızlarında akıllı ve eğlenceli bir şekilde öğrenme imkanı sağlıyor. Bir yıldır 300 çocuğun yararlandığı projede eğitime erişemeyen çocukların eğitim açıklarını kapatabilmek amaçlanmıştı.

Akıllı öğrenme laboratuvarında tabletlere, çocukların motor becerilerini geliştirmeyi amaçlayan fiziksel oyunlar yerleştiriliyor. Temel mantık, matematiksel beceri, okuma-yazma ve yaratıcılık gibi birçok alana destek veren 500’ün üzerinde akıllı uygulama tabletlere yükleniyor. Çocuklar, yapay zeka destekli, çağın ötesinde bir modelle verimli ve hızlı bir şekilde öğrenebiliyorlar. 

“Hedefimiz akıllı öğrenme laboratuvarı projemizi yaygınlaştırmak”

Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği - IDEA Universal Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hayri Dağlı, Akıllı Öğrenme Laboratuvarı projesinin yaygınlaşmasının çok önemli olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Yıl boyunca yaklaşık 300 çocuğa hizmet veren laboratuvarımızda; iki kolaylaştırıcı öğretmenimiz; okul eğitimi bittikten sonra, hafta içi her gün öğleden sonra, iki saat laboratuvarımızda görev alıyorlar.

Adana'da ikamet eden ve bölgedeki projelerimizin koordinatörlüğünü yapan arkadaşımız belirli aralıklarla laboratuvarımızı ziyaret edip raporlama yapıyor. Yaz dönemi boyunca da laboratuvarımız aktif olarak kullanılmaya devam ediyor.

Bölgede yaşayan çocukların ve mevsimlik tarım işçisi ailelerin Türkçe dil bilgileri olmadığı için öğrenme sınıfımız sayesinde hızlıca Türkçe öğrenmeye başladılar. Sözel ağırlıklı bu laboratuvarımızın dışında çocukların mantık, matematik kabiliyetlerinin de gelişmesi için sınıf sayımızı artırmayı ve sayısal ağırlıklı istasyonları da kurmayı istiyoruz.”

Projenin mobil versiyonu da mevcut

Akıllı öğrenme laboratuvarı, yılın her günü çocukların kullanımına açık olmak üzere kurgulandı ve tasarlandı. Projeyle, bölgede tüm tarım işçisi ailelerin çocuklarına, mülteci ve deprem bölgesindeki çocuklara ulaşmak hedeflendi. 

Projenin mobil versiyonu, yani karavanla hareket eden akıllı öğrenme laboratuvarı da faaliyetlerine başladı. Bu gezici akıllı öğrenme laboratuvarı, deprem bölgesinde çizilen bir rotada konteyner kentleri ziyaret ederek öğrenme etkinlikleri düzenliyor.

Team Paribu sporun gücüyle gençlere ilham, deprem bölgelerine destek oluyor Team Paribu sporun gücüyle gençlere ilham, deprem bölgelerine destek oluyor

Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği - IDEA Universal, gezici akıllı öğrenme laboratuvarı ile süreç içinde Adıyaman’dan Kahramanmaraş’a, Gaziantep’ten, Malatya’ya depremden etkilenen tüm kentlere ve köylere ulaşmayı hedefliyor. 

Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği - IDEA Universal Hakkında

Uluslararası Kalkınma ve Çevre Derneği - IDEA Universal’in geliştirdiği akıllı köy projeleri, hiç suyu, gıdası olmayan zorlu coğrafyalarda sürdürülebilir kalkınma yaratıyor.

IDEA Universal, 10 yıldır özellikle Afrika ve Asya’da yoğunlaşan 10 ülkede, 350 köyde, 3500’ün üzerinde proje gerçekleştirip 1 milyon insana ulaşmayı başardı.

Akıllı Köyler Projesi, yenilenebilir enerjiyi kullanarak her eve 24 saat, Dünya Sağlık Örgütü standartlarında su sağlanması, tarım bahçesi, sulama sistemi kurulması, tohum desteği, tohum bankacılığı ve sürdürülebilir tarım eğitimleriyle her eve günde 15 saat enerji sağlanması gibi konuları kapsıyor.

Türkiye’de ise Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Bahçe Köyü’nde mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarına yönelik Akıllı Öğrenme Laboratuvarı projesi hayata geçirildi. Teknoloji temelli öğrenme laboratuvarında çocuklara kendi hızlarında akıllı ve eğlenceli bir şekilde öğrenme imkanı sağlamak hedeflendi. 

Editör: Mersin Radikal